3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Je to vážně legrační firma ten Sun, jen co je pravda. S velkou parádou na FELu nainstalují první středoevropský "Usability Lab" (kdyby jste nevěděli o čem je řeč, celý je to ten stolek na první fotce...), ale že jejich ostatní produkty na škole jsou nepoužitelný je očividně netrápí.
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji. A lepší reklamu pro svůj systém mezi budoucímy IT-people si opravdu přát nemůžou... Nejenom, že CDE v Solarisu je ve srovnání s běžným grafickým prostředím současných operačních systémů (čti Windows) samo o sobě k smíchu, ale Xserver pro jistotu ještě ani nedisponuje českýmy fonty!
A jsme u toho. Kdyby ti borci od sunu nainstalovali pár obyčejnejch kamer do solárka (učebna se Solarisema ), mohli si ty svý miliony za tu high-tech hračku klidně ušetřit. Ve skutečném provozu by viděli reakce zděšených UNIX BFU (někteří se zde s UNIX/LINUXem setkávají poprvé v životě) po prvním přihlášení, které po nějaké době vystřídává nostalgický úsměv při vzpomínkách na jejich první začátky s PC na Windows 3.11.
V jiném rohu místnosti by zase mohli spatřit hlouček jedinců, co již maj nějaký ty manuálový stránky přelouskaný, kterak se snaží vymyslet postup, jak ty prokletý "nabodeníčka" na obrazovce přece jenom vykouzlit. Dneska se sice ještě nezadařilo, ale malý je jen ten, kdo si malé cíle klade a tak zde zvolávám: "Do týdne a do dne, Solarisy!"
P.S: Existuje vůbec něco od Sunu, co je uživatelsky použitelný? A nechci slyšet, že Java, protože to je teror uživatele programátorem! Ostatně stejně jako ten Solaris - zcela nepochybně se to dobře administruje ale pracovat se na tom skutečně nedá...
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě, že vim, že Solaris "česky" umí, ale o tom to neni. Je to o tom, že když si někde zařídim "sponzorstvim" reklamu, měl bych si taky zajistit, aby to celý nebylo lidem k smíchu a mě na škodu...
cesky lze psat i cist v Solarisu bez omezeniMožná to není psáno ze Solarisu, ale toto tvrzení vypadá vskutku důvěryhodně
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji.No nevím, vystudoval jsem FEL, teď tam jsem jako PhD student a za celou dobu jsem žádnou pracovní stanici se Solarisem nepotkal. Možná to bude tím, že jsem studoval (a studuji) Kybernetiku a ne výpočetku...
Nebylo to myšleno tak, že by Solaris byl nejčastější OS na FELu, ale že je to nejčastější kousek od Sunu, se kterym se studenti na výpočetce setkají, viz níže.
Jinak k ostatním reakcím - nejde o to, že bych byl zoufalej z toho, že školní Solaris neumí česky (alespoň si mám s čím hrát ), ale o to, že vzhledem k úrovni ostatního vybavení od Sunu na škole působí jejich novej "Usability lab" stejně věrohodně, jako kdyby Standa Gross vystupoval v reklamě na bankovní úvěr...
...o urovni vybaveni jak HW ci SW jste se nikde nezminil...
Aha, takže o CDE tady asi psal někdo jinej...
...Cim vice si studenti vyzkousi, tim lepe...
Ano, čím více si toho studenti vyzkouší tím lépe. Jenomže bohužel pro Sun je jejich zkušenost se solarisem typu "nikdy více!" (a teď zdaleka nemluvim jenom o sobě). Ale pravda, i špatná zkušenost je zkušenost.