Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Je to vážně legrační firma ten Sun, jen co je pravda. S velkou parádou na FELu nainstalují první středoevropský "Usability Lab" (kdyby jste nevěděli o čem je řeč, celý je to ten stolek na první fotce...), ale že jejich ostatní produkty na škole jsou nepoužitelný je očividně netrápí.
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji. A lepší reklamu pro svůj systém mezi budoucímy IT-people si opravdu přát nemůžou... Nejenom, že CDE v Solarisu je ve srovnání s běžným grafickým prostředím současných operačních systémů (čti Windows) samo o sobě k smíchu, ale Xserver pro jistotu ještě ani nedisponuje českýmy fonty!
A jsme u toho. Kdyby ti borci od sunu nainstalovali pár obyčejnejch kamer do solárka (učebna se Solarisema ), mohli si ty svý miliony za tu high-tech hračku klidně ušetřit. Ve skutečném provozu by viděli reakce zděšených UNIX BFU (někteří se zde s UNIX/LINUXem setkávají poprvé v životě) po prvním přihlášení, které po nějaké době vystřídává nostalgický úsměv při vzpomínkách na jejich první začátky s PC na Windows 3.11.
V jiném rohu místnosti by zase mohli spatřit hlouček jedinců, co již maj nějaký ty manuálový stránky přelouskaný, kterak se snaží vymyslet postup, jak ty prokletý "nabodeníčka" na obrazovce přece jenom vykouzlit. Dneska se sice ještě nezadařilo, ale malý je jen ten, kdo si malé cíle klade a tak zde zvolávám: "Do týdne a do dne, Solarisy!"
P.S: Existuje vůbec něco od Sunu, co je uživatelsky použitelný? A nechci slyšet, že Java, protože to je teror uživatele programátorem! Ostatně stejně jako ten Solaris - zcela nepochybně se to dobře administruje ale pracovat se na tom skutečně nedá...
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě, že vim, že Solaris "česky" umí, ale o tom to neni. Je to o tom, že když si někde zařídim "sponzorstvim" reklamu, měl bych si taky zajistit, aby to celý nebylo lidem k smíchu a mě na škodu...
cesky lze psat i cist v Solarisu bez omezeniMožná to není psáno ze Solarisu, ale toto tvrzení vypadá vskutku důvěryhodně
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji.No nevím, vystudoval jsem FEL, teď tam jsem jako PhD student a za celou dobu jsem žádnou pracovní stanici se Solarisem nepotkal. Možná to bude tím, že jsem studoval (a studuji) Kybernetiku a ne výpočetku...
Nebylo to myšleno tak, že by Solaris byl nejčastější OS na FELu, ale že je to nejčastější kousek od Sunu, se kterym se studenti na výpočetce setkají, viz níže.
Jinak k ostatním reakcím - nejde o to, že bych byl zoufalej z toho, že školní Solaris neumí česky (alespoň si mám s čím hrát ), ale o to, že vzhledem k úrovni ostatního vybavení od Sunu na škole působí jejich novej "Usability lab" stejně věrohodně, jako kdyby Standa Gross vystupoval v reklamě na bankovní úvěr...
...o urovni vybaveni jak HW ci SW jste se nikde nezminil...
Aha, takže o CDE tady asi psal někdo jinej...
...Cim vice si studenti vyzkousi, tim lepe...
Ano, čím více si toho studenti vyzkouší tím lépe. Jenomže bohužel pro Sun je jejich zkušenost se solarisem typu "nikdy více!" (a teď zdaleka nemluvim jenom o sobě). Ale pravda, i špatná zkušenost je zkušenost.