Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Nedávno jsem si tady stěžoval, že si soudruzi z Mozilla foundation mohli při "povýšení" Firefoxu změny UI nechat od cesty. To jsem však ještě neměl tu čest seznámit se s IE7 - to co provedli imperialističtí supi z Redmondu s nebohým Explorerem by totiž, při zachování stejných měřítek, bylo minimálně na žalobu u Haagského tribunál pro lidská práva!
Při pravidelné aktualizaci mých Windows XP (Znáte tu o linuxovém desktopu a "teenage sexu"...) na mě, stejně jako na miliony dalších předpokládám, včera vyskočilo eye-candy okno s dotazem zda si v rámci záplatování nechci dopřát taky trochu vzrušení v podobě nového IE. A protože žijeme jenom jednou, se slovy: "Tak pojď do mě ty ..." jsem jako spořádaný "Windows user" odklikal "Yes", "Yes", "Next", "Reboot".
Nikdy jsem nejel v tvrdejch drogách, ale jedno vim jistě - proti tomu co bere ten borec co navrhoval GUI nového Exploreru je i Vincentovo Choco dětskej sirup proti kašli. Neříkejte mi, že se tohle někomu líbí, natož aby to byl schopnej používat! Začínám podezřívat Microsoft, že s uvedením nových Windows rozjel zároveň kampaň, která má přimět uživatele přestat IE používat, aby si mohli ušetřit námahu s jeho záplatovánim...
Jenomže neštěstí nechodí nikdy samo a v případě MS to platí dvojnásob. Když jsem si prohlédl v novém IE své weby, kvůli čemuž jsem se do celého dobrodružství vlastně pouštěl, čekalo na mě další "milé" překvapení. Moje, pro IE 6 pracně "laděné", stránky najednou už tak "vyladěně" nevypadaly... XML deklarace na začátku XHTML souboru už nepřepíná IE do quirks-modu, leč ve "standartním" modu si IE 7 počítá box-model nejenom jinak než IE 6, ale i jinak než Opera, Gecko a KHTML. Naštěstí jsem po krátkém laborování, kdy už jsem se začínal bát, že budu muset vyrábět speciální CSS extra pro IE 7, objevil, že pomocí jednoho "dobře mířeného komentáře":
<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?> <!-- IE7 sucks! --> <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> ...
lze do quirks-modu přepnout i nový Explorer bez újmy na korektnosti XML/XHTML. Zůstává tak už jenom otázka: "A komu tím pomůžeš Microsofte?!"
Tiskni
Sdílej:
* Force Internet Explorer 7 menu bar to top
MenuAtTop.reg
Díky za typy, pouštění IE7 se starym vzhledem by bylo zcela vyhovující, kdyby ovšem při zapsání jakékoliv adresy do adresního řádku IE nespuštěl Firefox, kterej mám nastavenej jako výchozí prohlížeč... Jo a ještě bych celkem uvítal, že když mám pro celej systém nastaveno, že nechci vyhlazovaný písmo, tak aby se toho držel i IE7!
Máš ho tam (Pokuď sis tedy žádala obrázek IE7 a ne obrázek "teenage-sexu"...)
No, když to porovnám s mým FF 2, tak je ten rozdíl v "kompaktnosti" ovládání poměrně jednoznačně vidět. Neříkám, že novej FF nebylo třeba trochu přiohnout, aby vypadal jako původní FF 1.5, ale tuhle možnost s IE v takový míře, aby to bylo použitelný nemám.
Používám druhej tab s Googlem.