Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
MITM bylo v Avastu ještě před Jumpshotem a sloužilo k "morálně ospravedlnitelnejm" účelům. Ono i ta data pro Jumpshot původně chodila pouze z AOS (pluginy do prohlížečů), protože veškerý provoz prohlížeče byl moc dat, která by se musela zpracovat (a případně přenášet). Přitom vás 95% těch URL nezajímá (obrázky, scripty, css, ...) a z pluginů můžete jednoduše získat jenom ta URL, která vás zajímají.
Až postupem času, jak Avastu vyhazovali prohlížeče ty pluginy ze storů (a zaváděla se přísnější pravidla pro pluginy, takže je do prohlížečů Avast nemohl jen tak cpát sám) se ten sběr ale pravděpodobně přesunul do enginu (to už je ale jen má neověřená spekulace). Každopádně že takový sběr je za hranou Avast samozřejmě věděl už jenom z toho, že mu to Chrome/Firefox několikrát zařízl* a kdyby byl ten redaktor co kčemu, musel by Vlčka s těmahle faktama v rozhovoru konfrontovat.
* Tady je krásně vidět to známé "too big to fail". Kdybych já instaloval uživatelům Androidu appku pomocí vykrádání cookies v prohlížeči a opakovaně porušoval pravidla pro Chrome pluginy sběrem dat, už si u Googlu ani neškrtnu. Ale v případě Avastu to problém pro Google není a ještě Avastu platil(stále platí?) za instalaci Chrome uživatelům...
Že Kaspersky spolupracuje s FSB je veřejné tajemství a myslet si, že to u Amerických/Izraelských antivirových firem je jinak může jenom někdo s inteligencí a rozhledem voliče Andreje Babiše.Chces to trochu rozvest? Americke/Izraelske firmy take spolupracuji s FSB? Proc? A proc ti vadi izraelske firmy? Co treba nejaky palestiskych nebo egyptsky antivir? Proc v tech zemich neumi udelat ani slusny feta syr, nemluve o nejakych antivirech? Co takhle prozkoumat vlastni bias a ruzne nenavisti?
Americké/Izraelské firmy spolupracují samozřejmě se svými vlastními bezpečnostními složkami. A netvrdil bych, že mě to nějak zásadně pohoršuje. Ale kdybych třeba chtěl prodávat v USA "cinklý" diesly, tak to určitě nebudu řešit přes PC "chráněné" Nortnem/McAfee... Co se týče SW ze severu Afriky, tak tady máš pravdu, že by spousta lidí ocenila, kdyby tam místo řídících jednotek pro Valeo psali radši nějakej ten antivirus...
VPN je dneska především způsob, jak se dostat k "regionálně nedostupnému" obsahu, o nějakou bezpečnost prakticky nejde.
Co se týče toho vyšetřování, tak tady by mě dost překvapilo, kdyby výsledek měl Avast skutečně bolet (pokuta alespoň v desítkách milionů). S největší pravděpodobností to skončí klasickým: "vyšetřování skončilo, zapomeňte".
VPN je dneska především způsob, jak se dostat k "regionálně nedostupnému" obsahu, o nějakou bezpečnost prakticky nejde.Presne proto jsem to tenkrat koupil (na rok) kvuli italske RAI, Mediaset, s TORem to nebylo spolehlive.
Tiskni
Sdílej: