Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Podekujme nasim zakonodarcum, kteri v zakone trpi socialistickou 14 denni lhutu pro vraceni zbozi. Toto je presne priklad veci, do ktere by se stat montovat nemel. Toto by melo byt vylozene na zakaznikovi a prodejci, jak se dohodnou. Zakon k tomuto neni potreba. Podobny pripad je zarucni lhuta. Neni duvod mit garantovanou minimalni lhutu ze zakona. Firmy prisly prirozene na to, ze prodlouzena zaruka je konkurencni vyhodou a spousta firem tedy tuto nabizi a to zcela prirozene.
Bohužel i ve tvé vysněné überk-apitalistické společnosti zákony potřeba jsou a tohle je ten případ. Přesně jak píšeš - dohodli jsme se na prodeji nového zboží, ale to nebylo dodáno. A to je právě ten okamžik, kdy nastupuje stát, aby se do toho "montoval".
Jo a k tem penezum. Sam jste nejdrive zaplatil a az nasledne prebiral zbozi. Bylo to vase svobodne konani, tak si laskave nestezujte! Kdyz vam ta situace vadila, mel jste jit koupit jinam. Je to pouze vase svobodne rozhodnuti, za ktere si samozrejme nesete nasledky. Udavat na COI je zbabele a pripomina mi to praktitky dob minulych. Stydte se!
Svobodně jsem se rozhodnul, že jim zaplatím a pak si vyzvednu zboží, to ano. Ale o tom, že když mi ho nedodají (podvedou mě) tak po mě navíc budou chtít občanku, aby mi vrátili peníze, o tom jsem se svobodně nerozhodoval. A to je opět místo, kde by měl nastoupit stát a zasáhnout.
Nebo si jako tvůj vysněný svět představuješ tak, že místo zásahu státu se budu starat sám, a například s bouchačkou v ruce z nich ty peníze dostanu?!
Podekujme nasim zakonodarcum, kteri v zakone trpi socialistickou 14 denni lhutu pro vraceni zbozi.Zákon vznikl na obranu spotřebitele před vychcaným kapitalistou. Každý spotřebitel má právo vydrbat si se svým kapitalistou, stejně jako se kapitalista snaží vydrbat se spotřebitelem. Jedině tak je to správné soudruhu.
Zákon vznikl na obranu spotřebitele před vychcaným kapitalistou.Nevim, co bylo pohnutkou k tomuto legalnimu paskvilu, ale ochrana spotrebitele to rozhodne neni. Nekteri spatni obchodnici kvuli tomuto zakonu prodavaji pouzite zbozi jako nove. Nekteri zakaznici rozhodne o nejakou moznost vraceni nestoji, protoze vedi, ze to, co si kupuji, potrebuji a vracet to nehodlaji. Tito lide maji tedy zbozi drazsi nez je nutne, protoze v cene sveho produktu kupuji i moznost onoho vraceni. Toto narizeji skodi zakaznikum i prodejcum. Lidem nikdo nebrani, aby se na tomto svobodne dohodnuli, ale je spatne, pokud jim to nekdo narizuje zakonem.
Každý spotřebitel má právo vydrbat si se svým kapitalistouJiste. Vydrbe s nim nejlepe tak, ze u nej neutrati sve penize. Je to efektivni a zakon k tomu neni potreba.
soudruhuPromin, ale s luzou jako jsi ty, opravdu soudruh nejsem.
Nekteri spatni obchodnici kvuli tomuto zakonu prodavaji pouzite zbozi jako nove.Obchodníci používali tuhle taktiku ještě mnohem dříve než-li na nějaký zákon o vrácení zboží kdo kdy vůbec pomyslel. Z těch dob mám fungl nový harddisk, Starcraft Brood War a Bratrstvo neohrožených v HDčku jako bonus. Jediné co je tento zákon naučil je líp přebalovat a líp po sobě mazat stopy (disk většinou už naformátujou plným formátováním, ne pouze rychlím). Holt vítejte v krajině spotřebního zboží.
Vydrbe s nim nejlepe tak, ze u nej neutrati sve penize.Vydrbe s ním tak že „fungl nové zboží“ u něj vrátí, sebere si své peníze a už se nevrátí. Když to takhle udělá několik zákazníků, kapitalista vyhladoví a
Promin, ale s luzou jako jsi ty, opravdu soudruh nejsem.Elitářství je lidský konstrukt a často jedním z posledních útočišť duševně chudých. Soudruhu!
Vec jako auto, kde se toci uz slusne prachy bych bez te standardni petilete nekoupil,Tohle by mi ještě někdo mohl vysvětlit. Proč se k autům dávají různé x-leté záruky?
Máš tam hrubku - prošetření tímto ČOI vyzívám:
No jo no, nepsal jsem to zrovna ve stavu, kdybych řešil gramatiku...
To ukazování občanky při vrácení peněz není asi jen u CZC, kdysi to po mě chteli třeba i v alze. Když jsem se v CZC ptal, proč jí jako chtějí vidět, tak mi bylo odpovězeno, že je to z toho důvodu, aby peníze mohli vrátit tomu, kdo zboží koupil. Je to samozřejmě nesmysl, dané zboží mohl jít vyzvednout a zaplatit třeba můj známý, a stejně tak já mohu reklamovat/vracet zboží svého známého a dle zákona mi k tomu stačí jen doklad o koupi. Matně si vzpomínám, že jsem jim kdysi odmýtnul ukázat občanku a tak mě nechali se u nich na PC přihlásit na účet v CZC. Plánuji si pořídit audioviuální záznam, až budu zboží do CZC vracet výměnou za peníze.
Bohužel, tohle člověk většinou nemá nastudovaný, takže se tomu v danou chvíli těžko brání. Pokuď k tomu ale ze zákona není důvod, je to o to vážnější důvod k "prošetření".
Díky za podnět, CZC se na začátku chovala fajnově, ale teď už je to velká korporace, která si ze zákazníků dělá rohožku jako jakékoli větší řetězce.. Máš tam hrubku - prošetření tímto ČOI vyzívám: To ukazování občanky při vrácení peněz není asi jen u CZC, kdysi to po mě chteli třeba i v alze. Když jsem se v CZC ptal, proč jí jako chtějí vidět, tak mi bylo odpovězeno, že je to z toho důvodu, aby peníze mohli vrátit tomu, kdo zboží koupil. Je to samozřejmě nesmysl, dané zboží mohl jít vyzvednout a zaplatit třeba můj známý, a stejně tak já mohu reklamovat/vracet zboží svého známého a dle zákona mi k tomu stačí jen doklad o koupi. Matně si vzpomínám, že jsem jim kdysi odmýtnul ukázat občanku a tak mě nechali se u nich na PC přihlásit na účet v CZC. Plánuji si pořídit audioviuální záznam, až budu zboží do CZC vracet výměnou za peníze.
... tak jsem se rozhodl pamět přesto použít doufajíc, že bude fungovat
Tak kurňa, jseš chlap nebo ženská?
Oni jsou fakt přechodníky takhle závyslý na rodu... Tak to je další ponaučení, které si z té "historky" odnáším
Oni jsou fakt přechodníky takhle závyslý na rodu...
prodavač se při pohledu na účtenku a občanku ušklíblSe moc nedivím, taky bych neměl energii spustit scénu s někým, kdo se chová jak autista, že jo. Lidi co pracujou obvykle nemaj moc náladu na kraviny. Ale myslím, žes měl štěstí, kdyby to byl jinej temperament, tak by se odvolal na pravidla a poslal do hajzlu, nebo tu občanku vezme, nevráti, a zavolá policajty, že ses pokusil o podvod (jak je na tohle přesně zákonnevím, ale tuším, že to je na postih). ASi bych to neudělal protože nechci být svině, ale teda lákalo by mě to.
Rozdíl je v tom, že tady si můžu do kolonky "kterej debil tohle potil" napsat co chciStejně, jako já píšu, co chci, do "Kontaktní údaje" při objednávání v CZC. Pomůže to třeba proti některým legálním útokům.
Ale nakládání se skutečným úředním dokladem je něco úplně jinýho, cizím se prokazovat nesmíš.Já se neprokazuji cizí občankou.
Zvláštní, že při nákupu nikdo po nikom občanku nechce...Protože při nákupu e-shop získává peníze. Při vracení dává e-shop peníze nazpět a často z technických a časových důvodů není schopen ověřit, zda za ty peníze dostává to, co za ně má ze zákona dostat. Předkládání dokladu může člověka odradit především od zneužívání a především od opakovaného zneužívání institutu vrácení bez udání důvodu nebo reklamace. Jestli na to mají právo, na to se mě neptej, ale z hlediska motivace je to podle mě jasné.
Já zkušenost mám. Před asi deseti měsíci jsem tam koupil notebook, NEdeklarovaný jako rozbalený. Přišel evidentně rozbalený kus (porušené pečetě na obalech - nb i baterie).
Navíc byl píchnutý displej - malinkatá dírka, tipuji od špendlíku.
Než bych řešil reklamaci (a čekal až 30 dnů na výměnu), tak jsem to prostě vrátil v zákonné lhůtě.
--- pro Odina --- proto je ta lhůta pro ochranu spotřebytele, neboť v podstatě nemám kontrolu nad poctivostí prodejce - a na ten obligátní žvást "když se ti to nelíbí, běž koupit jinam" lze odpovědět "když se prodejci nelíbí lhůta na vrácení, ať obchoduje pouze v kamenném obchodě, nikdo ho přece nenutí mít eshop".
Tož tak.
Objednat si nove zbozi a dostat pouzite je poruseni smlouvy.To je sice pravda, ale zákonná náprava pomocí reklamace je typicky zdlouhavá a člověku ta vznikne majetková i nemajetková újma, kterou mu ale bez soudu nenahraní a u soudu riskuje, že přijde o další peníze. Jedna věc je vymahatelnost práva, kdy si koupíš šunt za pět tisíc, dáš padesát tisíc za právníky a soudní znalce. Dalších pět tisíc za nový kus. Zabiješ tím spoustu času. A podstupuješ jak riziko, že ti soud nedá za pravdu, tak riziko, že ti dá za pravdu, ale přizná ti menší částku, tak riziko, že ti dá za pravdu, přizná ti částku, se kterou jsi spokojený, ale firma mezitím zanikne nebo ztratí schopnost teď už mnohem větší závazek splatit. Nemůžeš nikdy vyhrát, jde jen o to, kolik času a peněz prohraješ. Čtrnáctidenní lhůta podle mě přinesla v tomto ohledu několik věcí. Jednak má člověk možnost zboží neprodleně vyzkoušet a v případě jakéhokoli problému bez potíží vrátit. Prodejce má vždycky možnost kupujícího požádat o neoficiální zdůvodnění a normální člověk po pravdě odpoví. A jednak na tom některé firmy spontánně začaly stavět svoji image. Třeba datart mi ve čtrnácti dnech vyměnil docela drahý kus zboží za jiný kus, přičemž neměli povinnost zajistit dopravu a měli právo si naúčtovat všechny možné náklady stran uvedení do původního stavu nebo dokonce možná i odmítnout s tím, že to nelze. Místo toho mi poskytli plný servis jako kdybych si kupoval nové zboží. Jasně, kapitalista namítne, že k tomu měli dojít sami, jako kupující mám ale upřímnou radost, že k tomu došli vůbec.
O tom, ze mensiho prodejce muzes objednavanim a vracenim zbozi prakticky zlikvidovat, nemluve.Legálně ne, náklady jdou podle zákona za tebou, nelegálně se jistě najdou i další způsoby.
Obávám se, že tady je ten problém takový, ehm, lidský. V první moment mě napadlo reklamovat,
ale ... když bude obchod parchant, tak dojde na hádky a dokazovaní
- jak prokážu, že jsem to nerozbalil já ?
? rozbalovat věc jen se svědky - třeba sousedem a zástupcem uličního výboru ?
Myslím si, že právě na toto reaguje daný zákon, spotřebitel je prostě skutečně silně znevýhodněn.
když použiješ ty věrnostní bodyStalo se, že po překopání webu, czc všem body vymazalo a už neobnovilo. má zkušenost. Proto už na body nereaguju.
Přesně tak. Můžou za příplatek pár korun nabídnout otestování na prodejně a mít k tomu speciální modul. Navíc bych i očekával, že pokuď prodejci prodávají zařízení s určitýma specifikacema, že těmto specifikacím budou odpovídat. A to jak notebooky, které udávají, že jsou rozšířitelné pomocí PC3-10600 modulů tak paměti, které jsou dle označení PC3-10600...
Tiskni
Sdílej: