Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ano OpenSUSE už "bohužel" je pořešený. Kéž by to stejně dobře a jednoduše jako na OBS fungovalo například u Debianu... Trochu jsem ale doufal, že se třeba "chytne" někdo z RedHatu. Minimálně v diskuzích tu jsou Brňáci poslední dobou celkem aktivní
Napadla mě jedna věc, kde by SUSE mohlo případně pomoct a to je QA na big endian architektuře, pokuď tam nějaký takový železo máte. Předpokládám totiž, že normálně balíčky pro OpenSUSE nikdo na PowerPC explicitně netestuje. Můj pokus rozjet PowerPC OpenSUSE v QEMU skončil s koncem mé trpělivosti asi po 5h instalace, takže formáty, kde na endianitě záleží (např Garmin FIT, nebo OZF) jsou pro big endian napsaný "na slepo".
Problém "fyzikálních omezení" je, že není prakticky možné zvolit nějaké rozumné výchozí hodnoty tak, aby to fungovalo pro všechny oblasti používání. Rozdíl mezi pěší turistikou a leteckými daty (zejména IGC) je prostě příliš veliký.
GPXSee z toho důvodu implementuje "pouze" statistickou eliminaci odlehlých hodnot, nicméně ta má své limity a například u shluků chybových hodnot selhává.
Ta totiž, jak se zdá, ulétne vždy, pokud je špatný signál.
Vždy s vaší GPS, moje GPS zase naopak elevaci v případě špatného signálu dramaticky nemění. Je to závislé na GPS a/nebo SW co tvoří log stejně jako na aktivitě. Právě proto je tak těžké vymyslet/odladit něco, co funguje obecně.
licence.txt
s GPL3.
Jak už bylo zmíněno, součásti repa je soubor s licencí a v GUI je licence v about dialogu. Licence se dále vyskytuje ve Windows installeru a RPM balíčkách (Do deb se zase musí dodat přes nějaký speciální soubor...). Takže celkově mi to přijde, že kdo chce licenci znát, získá jí celkem snadno.
Tapetovat ale každej soubor licencí mi přijde zbytečný. Vím, že spousta SW to tak má, ale mě to moc nedává smysl - kdo chce, tu licenci stejně smaže a kdo jí potřebuje třeba pro jeden soubor, tak jí tam může doplnit. V GPXsee jsou třeba asi 3 takový soubory, který jsou "based on" a je to tam uvedeno.
Je nějaký "oficiální kanál" jak upozorňovat na nové verze? Nebo si to copr hlídá sám např podle tagů v gitu?
Zdá se, že ta detekce nefunguje:
GPXSee: no upstream version found. - https://github.com/tumic0/GPXSee/tags - class="tag-name">([^<]*)</span
Tiskni
Sdílej: