Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Hypercube je multiplatformní tool na vizualizaci grafů (Grafů z teorie grafů, Železného koláčové grafy s hyperkostkou nenakreslíte). Jedná se o jednoduchou aplikaci, které na vstupu předložíte reprezentaci grafu ve formě matice sousednosti a na výstupu dostanete obrázek (SVG, EPS) daného grafu.
Podobných pogramů, a to i opensource, již samozřejmě existuje celá řada, např. graphviz, v čem je tedy Hypercube zajímavá?
Takto to vypadá:
A takto to funguje:
Víc informací o Hypercube najdete na domovské stránce programu.
Tiskni
Sdílej:
Hypercube má opravdu jednoduché ovládání i datový formát. Porovnejte s graphvizem...Ten datovy format je tak jednoduchy, az je stezi pouzitelny. Zadavat graf matici sousednosti je mozne leda u malych jednoduchych grafu nebo pokud je soubor automaticky generovany (a i tak bude silne neprehledny). Oproti tomu v Graphvizu popisu jednotlive hrany (a pro vrcholy mohu pouzit jejich symbolicka jmena), coz je pekne citelny popis grafu.
Asi to v textu chybí, ale účelem programu je právě zobrazování "strojově generovaných" grafů. Jednoduchost formátu je proto myšlena tak, že takový výstup lehce dostanete z vnitřní reprezentace grafu ve vašem programu.
Typickým "use case" jsou "vizualizace" různých školních úloh jako nejkratší cesta, minimální kostra atd. Účelem není grafy pomocí programu vytvářet, GUI verze například ani nepodporuje vytvoření nového grafu. A co se týče velikostí grafů - není to dimenzováno na grafy o tisících uzlů, od toho je tu graphviz.
Húm hom, ak je to teda dimenzované na malé grafy a univerzálny formát je matica susednosti, tak by bolo fajn, keby to vedelo počítať aj spektrálne vlastnosti toho grafu
To už si musí "čtenář" napsat sám za domácí úkol. Smyslem hyperkostky je doplnit právě takové "úkoly" hezky vypadajícími (ale nic neříkajícími ) obrázky.
Hm, možno keby bol ten program v nejakom rozumnom jazyku, ale k C++ ma už nedostane nikto :-P
Jednoduchost formátu je proto myšlena tak, že takový výstup lehce dostanete z vnitřní reprezentace grafu ve vašem programuI tak nejsem presvedcen o vyhodnosti vstupu ve forme matice sousednosti. Prevazna vetsina grafovych zapoctaku, ktere jsem kontroloval, pouzivala pro vnitrni reprezentaci seznam nasledniku, ktery lze trivialne vydumpovat do seznamu hran. Ne tedy ze by dumpovani do matice sousednosti bylo nejak extra slozite, ale je to preci jen prace navic. Nebo jiny priklad - ja napriklad generuju vstup pro graphviz skriptem z vystupu OSPF routovaciho software. Vytvorit graf v podobe seznamu hran jde primocare awkem, vytvorit tak matici sousednosti by bylo slozitejsi.
Neměl by být žádný problém rozšířit aplikaci o podporu jiného vstupního formátu, je na to navržena. Stačí si napsat vlastní input provider.
To vypada dobre, ty jsi autor?
Rikas ze ma na macosu nativni vzhled, to znamena ze jsi to na macosu zkousel? V takovem pripade by mohlo byt hezke dat na stranky macosi bundle. I u tech zdrojaku trochu chybi nejaky navod na instalaci nebo Makefile.
Jinak pokud bys potreboval na tom MacOSu testovat, rad ti nejak pomuzu. Bohuzel s C++ nejsem moc dobrej, takze i kdyz s programem bych pomohl rad, nejspis by to nedopadlo dobre :)
To vypada dobre, ty jsi autor?
Jo, je to moje "hračka".
V takovem pripade by mohlo byt hezke dat na stranky macosi bundle.
MacOS build bude.
I u tech zdrojaku trochu chybi nejaky navod na instalaci nebo Makefile.
Sestavuje se to jako jakýkoliv jiný QT program pomocí qmake, čili:
$ qmake $ make
Tak prvni bugreport: windows verze se neprida do nabidky start, a neotevre soubor s mezerou.
Přidávání do nabídky "Start" zkusim do instalátoru doplnit. Co se týče souborů s mezerou tak to mi funguje jak u GUI verze tak u CLI verze, pravděpodobně jenom špatně zadáváš cestu.
Cestu "zadavam" tak, ze dam "otevrit soubor" a vyberu soubor s mezerou. Dostanu hlasku s "neznamou chybou". Napisu to sem presne az se dostanu k tomu pocitaci s windows.
Jedine hyperkryche
Su na schroot fakt.
Su na schroot fakt.V osm večer? :-o