Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Hypercube je multiplatformní tool na vizualizaci grafů (Grafů z teorie grafů, Železného koláčové grafy s hyperkostkou nenakreslíte). Jedná se o jednoduchou aplikaci, které na vstupu předložíte reprezentaci grafu ve formě matice sousednosti a na výstupu dostanete obrázek (SVG, EPS) daného grafu.
Podobných pogramů, a to i opensource, již samozřejmě existuje celá řada, např. graphviz, v čem je tedy Hypercube zajímavá?
Takto to vypadá:
A takto to funguje:
Víc informací o Hypercube najdete na domovské stránce programu.
Tiskni
Sdílej:
Hypercube má opravdu jednoduché ovládání i datový formát. Porovnejte s graphvizem...Ten datovy format je tak jednoduchy, az je stezi pouzitelny. Zadavat graf matici sousednosti je mozne leda u malych jednoduchych grafu nebo pokud je soubor automaticky generovany (a i tak bude silne neprehledny). Oproti tomu v Graphvizu popisu jednotlive hrany (a pro vrcholy mohu pouzit jejich symbolicka jmena), coz je pekne citelny popis grafu.
Asi to v textu chybí, ale účelem programu je právě zobrazování "strojově generovaných" grafů. Jednoduchost formátu je proto myšlena tak, že takový výstup lehce dostanete z vnitřní reprezentace grafu ve vašem programu.
Typickým "use case" jsou "vizualizace" různých školních úloh jako nejkratší cesta, minimální kostra atd. Účelem není grafy pomocí programu vytvářet, GUI verze například ani nepodporuje vytvoření nového grafu. A co se týče velikostí grafů - není to dimenzováno na grafy o tisících uzlů, od toho je tu graphviz.
Húm hom, ak je to teda dimenzované na malé grafy a univerzálny formát je matica susednosti, tak by bolo fajn, keby to vedelo počítať aj spektrálne vlastnosti toho grafu
To už si musí "čtenář" napsat sám za domácí úkol. Smyslem hyperkostky je doplnit právě takové "úkoly" hezky vypadajícími (ale nic neříkajícími ) obrázky.
Hm, možno keby bol ten program v nejakom rozumnom jazyku, ale k C++ ma už nedostane nikto :-P
Jednoduchost formátu je proto myšlena tak, že takový výstup lehce dostanete z vnitřní reprezentace grafu ve vašem programuI tak nejsem presvedcen o vyhodnosti vstupu ve forme matice sousednosti. Prevazna vetsina grafovych zapoctaku, ktere jsem kontroloval, pouzivala pro vnitrni reprezentaci seznam nasledniku, ktery lze trivialne vydumpovat do seznamu hran. Ne tedy ze by dumpovani do matice sousednosti bylo nejak extra slozite, ale je to preci jen prace navic. Nebo jiny priklad - ja napriklad generuju vstup pro graphviz skriptem z vystupu OSPF routovaciho software. Vytvorit graf v podobe seznamu hran jde primocare awkem, vytvorit tak matici sousednosti by bylo slozitejsi.
Neměl by být žádný problém rozšířit aplikaci o podporu jiného vstupního formátu, je na to navržena. Stačí si napsat vlastní input provider.
To vypada dobre, ty jsi autor?
Rikas ze ma na macosu nativni vzhled, to znamena ze jsi to na macosu zkousel? V takovem pripade by mohlo byt hezke dat na stranky macosi bundle. I u tech zdrojaku trochu chybi nejaky navod na instalaci nebo Makefile.
Jinak pokud bys potreboval na tom MacOSu testovat, rad ti nejak pomuzu. Bohuzel s C++ nejsem moc dobrej, takze i kdyz s programem bych pomohl rad, nejspis by to nedopadlo dobre :)
To vypada dobre, ty jsi autor?
Jo, je to moje "hračka".
V takovem pripade by mohlo byt hezke dat na stranky macosi bundle.
MacOS build bude.
I u tech zdrojaku trochu chybi nejaky navod na instalaci nebo Makefile.
Sestavuje se to jako jakýkoliv jiný QT program pomocí qmake, čili:
$ qmake $ make
Tak prvni bugreport: windows verze se neprida do nabidky start, a neotevre soubor s mezerou.
Přidávání do nabídky "Start" zkusim do instalátoru doplnit. Co se týče souborů s mezerou tak to mi funguje jak u GUI verze tak u CLI verze, pravděpodobně jenom špatně zadáváš cestu.
Cestu "zadavam" tak, ze dam "otevrit soubor" a vyberu soubor s mezerou. Dostanu hlasku s "neznamou chybou". Napisu to sem presne az se dostanu k tomu pocitaci s windows.
Jedine hyperkryche
Su na schroot fakt.
Su na schroot fakt.V osm večer? :-o