abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    7.2.2006 12:44 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    a já si včera myslel, že s mrtvým USB portem to mám fakt těžký
    7.2.2006 12:59 tomm | skóre: 7 | blog: tomm's software | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Skvele cteni :-)
    GUI existuje jen proto, aby se veslo vice terminalu na jednu obrazovku ...
    stulda avatar 7.2.2006 13:05 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    jj, celkem sranda. Tohle me fakt dostalo: "Spojení je mrtvý jak hrdinný kapitán Egyptského trajektu."
    7.2.2006 13:13 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Autor má zřejmě poetické vlohy, nebo-li básnické střevo, jak se taky říká :-D
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    Ondrej avatar 7.2.2006 13:17 Ondrej | skóre: 20 | blog: darkblair_server | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Jo, souhlas. Timhle jsem se fakt na jedne ne-prilis-zabavne skolni hodine docela pobavil.
    Nikdo neni nikdy lepsi nez ty! Pouze ty jsi obcas horsi nez ostatni.
    7.2.2006 21:58 zenek | skóre: 8 | blog: Hello_world
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Mě dostalo tohle:

    dovedu si představit i lepší měřák kabelů, než je trafo PIKO k vláčkům a LED dioda...

    :-D :-D
    Stop Skype Plague. , moje Jabber ID: zenek.k@jabbim.cz. Nejlepší XMPP server. DRM.
    brozkeff avatar 7.2.2006 22:47 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Hihi,
    a to já dneska byl na DOD na FEL. Tam to všechno vypadalo tak profesionálně ;-)
    7.2.2006 22:50 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hihi,

    Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... :-))))

    Každý má právo na můj názor!
    7.2.2006 13:15 mivrap | blog: Mirkovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!

    Rádobyvtipné cancy. Pro studium vysoké školy už není potřeba umět mateřštinu?

    "Sousedova stará dobrá Narexka to zpraví."
    7.2.2006 13:37 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!

    A to není jediná chyba, sám tam vidím některé další. Škandál! Škandál to je povídám!

    Přijde mi zcela zbytečný se navážet do zápisu v blogu. Kdyby se jednalo o nějaký článek, nic neřeknu, ale blog je prostě osobní záležitost, kam si člověk píše tak jak píše.

    Každý má právo na můj názor!
    7.2.2006 16:22 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Škandál, škandál, ale sám uděláš dvě chyby na třech řádcích. (Kdo je najde, může si koupit lízátko ;-))
    Quando omni flunkus moritati
    Mikos avatar 7.2.2006 13:38 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Na to ti odpovím jen jedno: Mrdat! :-)
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    28.2.2007 11:02 oldrich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    chsi te dnes pojebati
    Max avatar 7.2.2006 13:42 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Hmm, to přeciž nikdy potřeba nebyla, ne? :-)
    Zdar Max
    PS:pokud si odmyslíme pedák :-)
    Měl jsem sen ... :(
    Zafod avatar 7.2.2006 14:05 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Hned zpočátku musím zklamat všechny ty, co se sem proklikali v naději nějakého toho kvalitního sexu. O takových věcech můžu jako chlapec z FELu jen těžko vyprávět...

    Podmínkou studia je celibát? :-)
    7.2.2006 14:12 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Ne, důsledkem :)
    7.2.2006 14:47 Filda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    hehe, Martin Tůma, rozený vypravěč... :)
    7.2.2006 16:08 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Zrovna tuhle hračku (IP 1000-R) bych nedoporučoval. Mám ji a funguje tak nějak divně. Umožňuje jen 8 pravidel na příchozí a 8 na odchozí firewall. Datum si sice pamatuje, ale v logu je dnes 8. prosince. Kdo má přes dhcp přidělenou IP adresu projistotu občas zapomíná :-(

    WOL ale funguje, jen jsem musel na cílovém počítači po startu spouštět
    #wake on-lan
    /usr/sbin/ethtool -s eth0 wol g 1>&2
    
    Only Sith deals in absolutes.
    7.2.2006 16:47 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Umožňuje jen 8 pravidel na příchozí a 8 na odchozí firewall.

    Jenomže to jsou pravidla pro DMZ, nebo "virtuální servery" (jak se vznešeně nazývá forwardování portů). U "virtuálních serverů" jsou ty pravidla k ničemu (proč blokovat port, kterej si extra nechám forwardovat?!) a smysl DMZ v podobě co nabízí router už nechápu vůbec... Malej počet pravidel by mohl vadit u "statickýho routování" (tedy klasického routování bez NATu), ale to s 1 veřejnou adresou pro celou síť jaksi nehrozí...

    Jedinej problém, kterej jsem dosud zaznamenal je absence SSL při vzdálený administraci. Co se týče problému s časem, tak jsem za tu krátkou dobu co ten OvisLink mám nic nezaznamenal - mám nastaveno získávání času pomocí NTP - takže předpokládám, že se routřík čas od času automaticky synchronizuje.

    Každý má právo na můj názor!
    7.2.2006 18:05 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Já si popravdě s těmi pravidly moc nehrál; jen jsem je přepočítal a porovnal s počtem pravidel v mým iptables :-/

    SSL by fakt neškodilo
    Only Sith deals in absolutes.
    7.2.2006 17:21 yennefer
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    mooooooc děkuji. Už dlouho jsem se tak od srdce nezasmála!!! :-) přeji aby se to brzy povedlo všechno rozchodit!!!
    7.2.2006 22:36 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!

    Jo, cizí neštěstí potěší vždycky nejvíc ;-)

    Jinak já taky děkuji za hodnocení, alespoň vim, že jsem se s tim nepsal zbytečně.

    Každý má právo na můj názor!
    xxx avatar 7.2.2006 17:51 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Koukam, ze u Tumu je veslo. Docela jsi dokazu predstavit tvoje rodice jak jsou nadseny z preskladanyho bytu (zazil jsem pani Tumovou jako tridni sest let a pana Tumu jeden rok na zemepis). Nenadava Vam ted otec do Bulharu? :-).
    Please rise for the Futurama theme song.
    7.2.2006 19:18 ext3fs
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    Hmmm. Bez těch sprostých slov by to nebylo IN, že? :)
    7.2.2006 22:34 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!

    Nevim, jestli by to nebylo IN, ale rozhodně by to nebylo ono. Konec konců, když se vám něco opravdu, ale opravdu nedaří, taky nekřičíte: "Lihovej fix!"...

    Každý má právo na můj názor!
    9.2.2006 16:45 ext3fs
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    OK, zanadávám si. Ale neletím to hned hlásit na ABC Linuxu ;)
    7.2.2006 22:41 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše WOL
    Já jsem po nějakém výzkumu proč mi nejde WOL, na svém domácím PC dal do spouštěcích scriptů toto:
    # eth driver forcedeth standartne vypina WOL support,
    # pokud udelam reboot a pocitac vypnu z BIOSu, tak to funguje. 
    # Musim tedy zajistit aby si linux vzdy znova zapnul WOL support
    ethtool -s eth0 wol g
    8.2.2006 00:12 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WOL
    bash-2.05b# ethtool -s eth0 wol g
    Cannot get current wake-on-lan settings: Operation not supported
      not setting wol
    
    :-(
    Každý má právo na můj názor!
    7.2.2006 23:44 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    IP1000R (a UR) je totalni smejd, kamos si koupil jeden do site a na tom kramu nejde vypnout maskarada, takze je to akorat tak na vystavku na policku.

    Jedninej router o kterym vim ze umoznuje vypnout maskaradu je edimax 6104K, je k sehnani na alzasoftu.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    8.2.2006 00:09 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrdat!
    na tom kramu nejde vypnout maskarada, takze je to akorat tak na vystavku na policku.

    No nevim, nebyl bych si tim tak jistej, IMHO to vypnout jde nastavenim Static routing. Prakticky jsem to ale nezkoušel, neboť nemám jak. Čímž se dostáváme k bodu č. 2 - do doby přechodu na IPv6 je zcela nereálné, aby mi ISP přidělil více IP adres (aniž bych za to musel extra platit), takže router stejně bude fungovat pouze v režimu NAT... A na IPv6 fungovat stejně nebude ;-)

    Každý má právo na můj názor!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.