Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Aneb když se zadaří, tak se zadaří...
Hned zpočátku musím zklamat všechny ty, co se sem proklikali v naději nějakého toho kvalitního sexu. O takových věcech můžu jako chlapec z FELu jen těžko vyprávět... Ono ošklivé a nepěkné slovíčko jsem však byl v poslední době nucen použít v souvislostmi veskrze vezdejšími.
To bylo tak: Po zkouškovém se vždy najde trocha času na splnění dávno odložených projektů a tak jsem se rozhodl, že do svého domácího routříku přidám další kartu, natáhnu jeden kabel, a zbavím tak po otcově pořízení si notebooku kohokoliv poslední záminky proč oxidovat u mého PC. S chutí do toho, půl je hotovo.
I vyrazil jsem tedy po práci směr nejbližší normální (Normální je nekrást - od toho normální, tedy ne taková, kde mi jako v jedné nejmenované prodejně na I.P. Pavlova nabídnou USB flash disk stejných parametrů za dvojnásobnou cenu než v Alzasoftu...) prodejny počítačů. Cestou kolem své banky (tedy ne že bych jí vlastnil, vy víte jak to myslím), jsem sice na chvíli zapochyboval, zda-li přece jenom v každé z těchto větších prodejen lze platit kartou, ale kdyby tomu tak nebylo, tak se přece Honza Hřebejk v tý reklamě tak neusmívá, ne?! No, nebudu to prodlužovat, usmívá se asi z jinejch důvodů, takže než se mi stačili orosit brejle, dal jsem si čelem vzad a šel zkusit "štěstí na automaty".
Jelikož hvězdy byly v té době ještě na mé straně, mohl jsem se s "výhrou" vrátit zpět. Koupil jsem nejlevnější síťovku (kdo šetří, má...zbytečný tři jak se později ukazuje, ale nepředbíhejme), 15M UTP kabelu, krimpovací kleště (jediný světlý bod tohoto smutného příběhu), zasmál se svému vtipu, že 6 konektorů je na jeden kabel ideální počet, zaplatil a vypadl. Potud vše v pořádku, "mrdání" žádný. Doma jsem dal kartu do routru, ověřil že funguje a rozhodl se, že síťařinu si nechám na druhý den. Ráno moudřejší večera, že?!
Pokládání síťové kabeláže v panelákovém bytě má svá specifika - jedním
z nich je například fakt, že vám v cestě s největší pravděpodobností
bude stát nějakej nábytek a to i když na to jdete od lesa a část cesty si
zkrátíte přes balkón... A protože náš byt se z prava (tedy z té lepší
strany blíží středu Gausovy křivky, nejinak tomu bylo v mém případě.
V cestě však stály pouze tři poličky na knihy a jakési estetické maskování radiátoru, což ale nebyly překážky, které by byly mému odhodlání a pracovnímu nadšení rovnocenými soupeři. Mé nasazení bylo dokonce takové, že když mi první z vyprázdněných poliček vystoupila naproti, místo aby zůstala šrouby k tomu určenými fixována ke zdi, rozhodl jsem se po krátkém zhodnocení situace, že tuhle fušeřinu opravim a uchycení poliček převrtám, když už jsem v tom. Vyndám tedy vrtačku a jdu na věc. Jenomže tady něco nesedí, takovej příklep ta vrtačka nikdy neměla! Není divu, taky neměla osu ohlou o dobrejch 15 stupňů. Výrobek našich severních sousedů získaný za zvýhodněnou cenu v jakésy akci tedy nakonec přeci jenom nezklamal má očekávání a potvrdil kvality střechy Katovického výstavního pavilonu. Jenomže co teď s načatou dírou? (nehledáte v tom doufám žádný dvojsmysl?) Sousedova stará dobrá Narexka to spraví. Takže "noch einmal von vorne". Cvak, cvak, cvak, kurva cvak říkám! Mačkám spoušť jak Zarqawi spoušť svého Kalašnikova, ale vrtačka se ani nehne. Dvě vrtačky v hajzlu a z kabelu není položenej ani metr. Jak by řekl Míra Bosák: "Tak to si nechám líbit!"... Tady už si slovo z titulku neodpouštím.
Dovrtávám tedy načatou díru nově získanou sbíječkou a jenom se modlim, abych za těch pár minut nechytil nějakou tu hornickou nemoc z povolání. Nevadí, dál už to půjde jako po másle...říkám si do tý doby, než se přijdu podrobněji seznámit s prostupem ve zdi, kudy kabel povede. Pamatujete si na tu dojemnou scénu z filmu Apollo 13, jak inženýrům hodí na stůl změť nejrůznějších předmětů sloužících jako vše možné jen ne jako vzduchový filtr a jejich úkolem je z nich právě takový filtr sestrojit? Zazní tam krásná věta, že je potřeba se naučit procpat hranatou kostku kulatou dírou. A stejnej úkol teď čeká na mě. Husim krkem už vede jeden koaxiál a UTP kabel tamtudy už prostě neprocpu. Ani silou. Ani větší silou. Mrdat, mrdat, mrdat!
Po chvilce bezradného přecházení sem a tam, kdy se mi hlavou honí maximálně tak Cimrmanovo: "Zkuste to bez drátů, Marconi!" přeci jenom přichází spásný nápad. Mohlo by to jít obráceně, koax protáhnou až po UTP kabelu. Že bych to ČVUT přece jenom nestudoval zbytečně?! Vrhám se do toho po hlavě, i když vím, že to bude znamenat později při vracení onoho nešťastného koaxu na své místo v obýváku hejbat s celou nábytkovou stěnou. Heuréka! Opět to sice nejde ani silou, ale větší silou už ano a tak jsou oba kabely brzy na druhé straně. Tom Hanks je zachráněn!
Vracím nábytek na své místo a už se těším na softwarovou konfiguraci routru, "linuxový switch" jsem ještě nevyráběl, alespoň se přiučím něčemu novému. Zapnu počítače, přihlásím se přes ssh na router a...a nic. Spojení je mrtvý jak hrdinný kapitán Egyptského trajektu. No nevadí, všichni to známe - vystoupit, nastoupit. Bohužel, tentokrát ani tato černá magie nepomáhá - "Network unreachable", hlásí Putty. Hmm. Připojuju tedy k routeru monitor a poprvé v životě na vlastní oči vidím kernel panic. Jenomže tohle nevypadá na SW, systém zamrzává i v BIOSU a nakonec se se mnou po několika marných pokusech o oživení základní deska loučí definitivně.
Už nějaký ten čas koketuju s myšlenkou nahradit ne zrovna nejtišší počítač
nějakou tou krabičkou. Zásah z hůry beru tedy jako jasný signál k přechodu
a jdu studovat nabídku. Přecvakávám dosud křížený kabel od PC k routeru na
přímý do modemu a po krátkém extempore s nedostatečně nacvaklou koncovkou
(dovedu si představit i lepší měřák kabelů, než je trafo PIKO k vláčkům
a LED dioda...) již klepu na dveře několika internetových obchodů. Protože
vím co chci (něco jiného , jsem s výběrem poměrně rychle hotov a vydávám
se pro vybranou hračku
do obchodu. Hříčkou osudu je to ten samý obchod, kde jsem před dvěma dny
kupoval třetí, nyní zcela zbytečnou, síťovku do "mrtvého" routru.
"Instalace" krabičky doma probíhá řekvapivě bez větších potíží. Že by nakonec přeci jenom happy-end? Ne tak docela... Když už je vše nastaveno a zbývá už pouze vyzkoušet funkci Wake On LAN (pro mě funkci dost stěžejní, neboť jsem původní router velmi často používal jako vzdálený stroj pro různé nekalé účely, jako ICQ pomocí CenterICQ z práce atp., navíc jsem na něm měl mirrorované veškeré dokumenty z pracovní stanice) přichází další rána. Stanice se odmítá probudit. Jak je to kurva možný? Základní deska (ECS k7s5al) má integrovanou síťovku, kde přece musí WOL fungovat. Očividně ne, "nemusím, ne-mu-sím!", směje se na mě case počítače. Ani třetí ověření, zda je WOL v BIOSu povoleno nepomáhá. Už to tak bude, WOL s integrovanou síťovkou prostě nefunguje. Na desce je konektor pro WOL externí síťovky, snad to půjde s ní, vyzkoušet to ale momentálně nemám s čím, neboť jsem mazaně ušetřil 30Kč za variantu bez WOL... Mrdat!
P.S: vyměním 2x100Mb bez WOL za 1 s WOL, má někdo zájem?
Tiskni
Sdílej:
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... )))
Rádobyvtipné cancy. Pro studium vysoké školy už není potřeba umět mateřštinu?
"Sousedova stará dobrá Narexka to zpraví."A to není jediná chyba, sám tam vidím některé další. Škandál! Škandál to je povídám!
Přijde mi zcela zbytečný se navážet do zápisu v blogu. Kdyby se jednalo o nějaký článek, nic neřeknu, ale blog je prostě osobní záležitost, kam si člověk píše tak jak píše.
#wake on-lan /usr/sbin/ethtool -s eth0 wol g 1>&2
Umožňuje jen 8 pravidel na příchozí a 8 na odchozí firewall.
Jenomže to jsou pravidla pro DMZ, nebo "virtuální servery" (jak se vznešeně nazývá forwardování portů). U "virtuálních serverů" jsou ty pravidla k ničemu (proč blokovat port, kterej si extra nechám forwardovat?!) a smysl DMZ v podobě co nabízí router už nechápu vůbec... Malej počet pravidel by mohl vadit u "statickýho routování" (tedy klasického routování bez NATu), ale to s 1 veřejnou adresou pro celou síť jaksi nehrozí...
Jedinej problém, kterej jsem dosud zaznamenal je absence SSL při vzdálený administraci. Co se týče problému s časem, tak jsem za tu krátkou dobu co ten OvisLink mám nic nezaznamenal - mám nastaveno získávání času pomocí NTP - takže předpokládám, že se routřík čas od času automaticky synchronizuje.
Jo, cizí neštěstí potěší vždycky nejvíc
Jinak já taky děkuji za hodnocení, alespoň vim, že jsem se s tim nepsal zbytečně.
Nevim, jestli by to nebylo IN, ale rozhodně by to nebylo ono. Konec konců, když se vám něco opravdu, ale opravdu nedaří, taky nekřičíte: "Lihovej fix!"...
# eth driver forcedeth standartne vypina WOL support, # pokud udelam reboot a pocitac vypnu z BIOSu, tak to funguje. # Musim tedy zajistit aby si linux vzdy znova zapnul WOL support ethtool -s eth0 wol g
bash-2.05b# ethtool -s eth0 wol g Cannot get current wake-on-lan settings: Operation not supported not setting wol
na tom kramu nejde vypnout maskarada, takze je to akorat tak na vystavku na policku.
No nevim, nebyl bych si tim tak jistej, IMHO to vypnout jde nastavenim Static routing. Prakticky jsem to ale nezkoušel, neboť nemám jak. Čímž se dostáváme k bodu č. 2 - do doby přechodu na IPv6 je zcela nereálné, aby mi ISP přidělil více IP adres (aniž bych za to musel extra platit), takže router stejně bude fungovat pouze v režimu NAT... A na IPv6 fungovat stejně nebude