Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Asi tak před dvěma rokama jsem se díky přechodu od HTML k XHTML poprvé dostal k XML. Koupil jsem si tenkrát skvělou knížečku od pravděpodobně největšího propagátora XML u nás - Jirky Koska a jal se možnosti XML zkoušet v praxi.
XML mě "chytlo" a začal jsem jej masivně využívat na svých webech. Místo všelijakých redakčních systémů jsem začal používat obyčejné XML soubory. Použití XML má pro mě minimáně tyto 2 veliké výhody:
Samozřejmě, že tyto výhody jsou výhodamy pouze při rozumném množství dat, u několika MB souborů už lze asi o přehlednosti hovořit stěží, nehledě na pomalost zpracování. S větším množstvím dat je u XML nutné hledat stále rafinovanější a efektivnější způsoby práce s daty. Toto samozřejmě platí obecně, ale pokuď jako začátečník začnu používat SQL databázi, je pravděpodobnost, že se mi podaří napsat něco, co by na rozumném rozsahu dat (jednotky tisíců záznamů) pracovalo nerozumně dlouho (desítky sekund) oproti stejnému množství dat při použití XML nesrovnatelně nižší.
Napsal jsem velice jednoduchý guestbook pro PHP4 využívající velice jednoduché DTD (ukázka dat). Při 1500 záznamech trvá načtení guestbooku těsně pod 2 sekundy. (měřeno pomocí etherrealu jako čas mezi odesláním HTTP požadavku a obdržením dat) Pravda, server je cyrix 266MHz ale přesto - při práci se stejným objemem dat za použití SQL jsou časy v řádu desetin vteřiny. Zcela jistě by šel guestbook napsat efektivněji, ale IMHO za cenu mnohem složitějšího kódu.
Zajímalo by mě, kolik lidí tady XML "reálně" používá a jaké s ním má zkušenosti (Kromě XHTML tedy...). Připadá mi totiž, že XML není až zas taková sranda jak se tváří a jeho skutečné masové rozšíření není a dlouho ještě nebude takové, jak by si u W3C představovali...
Tiskni
Sdílej:
make
:)
XML je dobrá věc na přenášení dat, ale v tomto případě trochu chybí nějaké indexování (které by ale do xml možná nějak napasovat šlo).
Mimochodem, když už jsme u této tématiky, také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným, než vlastním vyhledáváním dat (třeba už jen parsováním toho sql dotazu)?
XML je dobrá věc na přenášení dat, ale v tomto případě trochu chybí nějaké indexování (které by ale do xml možná nějak napasovat šlo).
Pravděpodobně ano, ale proč to dělat, když jsou dostupné jiné, pro stejný účel mnohem lepší technologie (Relační databáze). To jsem chtěl v příspěvku vyjádřit, že je to sice celé pěkné, ale použití v některých oblastech, zejména pro práci s velkými objemy dat XML ještě dlouho nebude "to pravé ořechové".
Mimochodem, když už jsme u této tématiky, také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným, než vlastním vyhledáváním dat (třeba už jen parsováním toho sql dotazu)?
To záleží na množství dat, ve kterých se hledá - při desetitisících řádkách už tomu tak jistě není. Každopádně mi to ale nevadí, protože výhoda unifikovaného dotazovacího jazyka IMHO vysoce převyšuje úsporu prostředků, které by bylo dosaženo v případě nějakého (strojově) jednoduššího systému/jazyka pro vyhledávání.
... také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným ... ?Špatně jsem se vyjádřil, to jsem nemířil přímo na vás. Jsou situace, kdy by to chtělo nějaké úložiště, ale sql db je na to jako kanón na vrabce a dba funkce nedostačující...
DocBook je fajn, ale pro většinu věcí zbytečně složitej. A když to má bejt "slušnej" dokument, zvolim radši LaTeX, protože jsem jednak nenašel dostatečně "profesionálně vypadající" XSL, a jednak mě nástroje na převod DocBook->PDF přijdou zbytečně složitý...
Však já XML taky přesně takhle používám, ale jak rychle se bude blog načítat, až tady budu mít 1500 příspěvků? )))
Hele vy chuligáni, nechcete už jít třeba spát? Slušnej člověk aby si kvůli vám vypínal sledování komentářú ve vlastním blogu, protože mu tady jinak pípá jedna SMS za druhou...
Jistě, viz výše - slušný člověk je každý, kdo nebloguje a nemá přesměrovaný email na mobil. A nejhezčí na tom všem je, že drtivá většina lidí na Zemi je potom slušná
XSLT znám/používám, ale k XQuery jsem se zatím nedostal - v jakejch souvislostech XQuery používáš?