Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Asi tak před dvěma rokama jsem se díky přechodu od HTML k XHTML poprvé dostal k XML. Koupil jsem si tenkrát skvělou knížečku od pravděpodobně největšího propagátora XML u nás - Jirky Koska a jal se možnosti XML zkoušet v praxi.
XML mě "chytlo" a začal jsem jej masivně využívat na svých webech. Místo všelijakých redakčních systémů jsem začal používat obyčejné XML soubory. Použití XML má pro mě minimáně tyto 2 veliké výhody:
Samozřejmě, že tyto výhody jsou výhodamy pouze při rozumném množství dat, u několika MB souborů už lze asi o přehlednosti hovořit stěží, nehledě na pomalost zpracování. S větším množstvím dat je u XML nutné hledat stále rafinovanější a efektivnější způsoby práce s daty. Toto samozřejmě platí obecně, ale pokuď jako začátečník začnu používat SQL databázi, je pravděpodobnost, že se mi podaří napsat něco, co by na rozumném rozsahu dat (jednotky tisíců záznamů) pracovalo nerozumně dlouho (desítky sekund) oproti stejnému množství dat při použití XML nesrovnatelně nižší.
Napsal jsem velice jednoduchý guestbook pro PHP4 využívající velice jednoduché DTD (ukázka dat). Při 1500 záznamech trvá načtení guestbooku těsně pod 2 sekundy. (měřeno pomocí etherrealu jako čas mezi odesláním HTTP požadavku a obdržením dat) Pravda, server je cyrix 266MHz ale přesto - při práci se stejným objemem dat za použití SQL jsou časy v řádu desetin vteřiny. Zcela jistě by šel guestbook napsat efektivněji, ale IMHO za cenu mnohem složitějšího kódu.
Zajímalo by mě, kolik lidí tady XML "reálně" používá a jaké s ním má zkušenosti (Kromě XHTML tedy...). Připadá mi totiž, že XML není až zas taková sranda jak se tváří a jeho skutečné masové rozšíření není a dlouho ještě nebude takové, jak by si u W3C představovali...
Tiskni
Sdílej:
make
:)
XML je dobrá věc na přenášení dat, ale v tomto případě trochu chybí nějaké indexování (které by ale do xml možná nějak napasovat šlo).
Mimochodem, když už jsme u této tématiky, také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným, než vlastním vyhledáváním dat (třeba už jen parsováním toho sql dotazu)?
XML je dobrá věc na přenášení dat, ale v tomto případě trochu chybí nějaké indexování (které by ale do xml možná nějak napasovat šlo).
Pravděpodobně ano, ale proč to dělat, když jsou dostupné jiné, pro stejný účel mnohem lepší technologie (Relační databáze). To jsem chtěl v příspěvku vyjádřit, že je to sice celé pěkné, ale použití v některých oblastech, zejména pro práci s velkými objemy dat XML ještě dlouho nebude "to pravé ořechové".
Mimochodem, když už jsme u této tématiky, také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným, než vlastním vyhledáváním dat (třeba už jen parsováním toho sql dotazu)?
To záleží na množství dat, ve kterých se hledá - při desetitisících řádkách už tomu tak jistě není. Každopádně mi to ale nevadí, protože výhoda unifikovaného dotazovacího jazyka IMHO vysoce převyšuje úsporu prostředků, které by bylo dosaženo v případě nějakého (strojově) jednoduššího systému/jazyka pro vyhledávání.
... také vám vadí, že SQL datábaze většinu času tráví něčím jiným ... ?Špatně jsem se vyjádřil, to jsem nemířil přímo na vás. Jsou situace, kdy by to chtělo nějaké úložiště, ale sql db je na to jako kanón na vrabce a dba funkce nedostačující...
DocBook je fajn, ale pro většinu věcí zbytečně složitej. A když to má bejt "slušnej" dokument, zvolim radši LaTeX, protože jsem jednak nenašel dostatečně "profesionálně vypadající" XSL, a jednak mě nástroje na převod DocBook->PDF přijdou zbytečně složitý...
Však já XML taky přesně takhle používám, ale jak rychle se bude blog načítat, až tady budu mít 1500 příspěvků? )))
Hele vy chuligáni, nechcete už jít třeba spát? Slušnej člověk aby si kvůli vám vypínal sledování komentářú ve vlastním blogu, protože mu tady jinak pípá jedna SMS za druhou...
Jistě, viz výše - slušný člověk je každý, kdo nebloguje a nemá přesměrovaný email na mobil. A nejhezčí na tom všem je, že drtivá většina lidí na Zemi je potom slušná
XSLT znám/používám, ale k XQuery jsem se zatím nedostal - v jakejch souvislostech XQuery používáš?