Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Malý hack pro Xorg, ale velký skok pro mojí nervovou soustavu.
Pokuď se dostanete do situace, že jste nuceni provozovat tenké klienty/LTSP s rozdílnými verzemi Xorg na serveru a na klientech, ať už proto, že na serveru máte nějakou "klasickou" distribuci a na klientech LTSP, nebo dokonce nějakou hračku, kde verzi X-serveru ovlivníte dost těžko, s největší pravděpodobností se vám nevyhnou problémy s přepínáním klávesnice. Ne že by již manuálové stránky k setxkbmap
neudávaly jisté řešení, ale pokud chcete aby přepínání fungovalo se vší parádou (například pomocí "vlaječek" v KDE) je potřeba si setxkbmap
trochu přiohnout.
Třeba přejmenováním "originálního" setxkbmap
na setxkbmap2
a jeho nahrazením jednoduchým skriptem:
#!/bin/sh setxkbmap2 $@ -print | tail -n 7 | xkbcomp - $DISPLAY 2>/dev/null
pro ty zvědavější dodávám, že ten tail
je tam právě kvůli výše zmiňovanému HP t5125, kde setxkbmap
z nových Xorg obsahuje na začátku výpisu jakousi (na funkci nemající vliv) chybovou hlášku.
Tiskni
Sdílej:
Shodou okolností jsem včera instaloval nové ubuntu 7.04 s ltsp 4.2. A na tomhle jsem
se zasekl. Zkoušel jsem podle manuálových stránek
setxkbmap us -print | xkbcomp - $DISPLAY
ale pokaždé se mi při tom klient
zresetoval a naskočil přihlašovací dialog.
Na klientech mám gnome nebo icewm. Pro přepínání používám kkbswitch, uživatelé vyžadují vlaječky. Ten to sice přepíná, ale vlaječky se nemění.
Ještě na tom musím zapracovat. Vyzkouším i vaše řešení
Nejsem si jistej, jestli kkbswitch
používá ke změně klávesnice setxkbmap
, spíš ale ne, takže na ten to nahrazení skriptem nezabere. Ten skript pomůže akorát tam, kde přepínací utility, jako například standartní kxkb
z KDE používají k přepínání setxkbmap
.