Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Malý hack pro Xorg, ale velký skok pro mojí nervovou soustavu.
Pokuď se dostanete do situace, že jste nuceni provozovat tenké klienty/LTSP s rozdílnými verzemi Xorg na serveru a na klientech, ať už proto, že na serveru máte nějakou "klasickou" distribuci a na klientech LTSP, nebo dokonce nějakou hračku, kde verzi X-serveru ovlivníte dost těžko, s největší pravděpodobností se vám nevyhnou problémy s přepínáním klávesnice. Ne že by již manuálové stránky k setxkbmap
neudávaly jisté řešení, ale pokud chcete aby přepínání fungovalo se vší parádou (například pomocí "vlaječek" v KDE) je potřeba si setxkbmap
trochu přiohnout.
Třeba přejmenováním "originálního" setxkbmap
na setxkbmap2
a jeho nahrazením jednoduchým skriptem:
#!/bin/sh setxkbmap2 $@ -print | tail -n 7 | xkbcomp - $DISPLAY 2>/dev/null
pro ty zvědavější dodávám, že ten tail
je tam právě kvůli výše zmiňovanému HP t5125, kde setxkbmap
z nových Xorg obsahuje na začátku výpisu jakousi (na funkci nemající vliv) chybovou hlášku.
Tiskni
Sdílej:
Shodou okolností jsem včera instaloval nové ubuntu 7.04 s ltsp 4.2. A na tomhle jsem
se zasekl. Zkoušel jsem podle manuálových stránek
setxkbmap us -print | xkbcomp - $DISPLAY
ale pokaždé se mi při tom klient
zresetoval a naskočil přihlašovací dialog.
Na klientech mám gnome nebo icewm. Pro přepínání používám kkbswitch, uživatelé vyžadují vlaječky. Ten to sice přepíná, ale vlaječky se nemění.
Ještě na tom musím zapracovat. Vyzkouším i vaše řešení
Nejsem si jistej, jestli kkbswitch
používá ke změně klávesnice setxkbmap
, spíš ale ne, takže na ten to nahrazení skriptem nezabere. Ten skript pomůže akorát tam, kde přepínací utility, jako například standartní kxkb
z KDE používají k přepínání setxkbmap
.