Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Malý hack pro Xorg, ale velký skok pro mojí nervovou soustavu.
Pokuď se dostanete do situace, že jste nuceni provozovat tenké klienty/LTSP s rozdílnými verzemi Xorg na serveru a na klientech, ať už proto, že na serveru máte nějakou "klasickou" distribuci a na klientech LTSP, nebo dokonce nějakou hračku, kde verzi X-serveru ovlivníte dost těžko, s největší pravděpodobností se vám nevyhnou problémy s přepínáním klávesnice. Ne že by již manuálové stránky k setxkbmap
neudávaly jisté řešení, ale pokud chcete aby přepínání fungovalo se vší parádou (například pomocí "vlaječek" v KDE) je potřeba si setxkbmap
trochu přiohnout.
Třeba přejmenováním "originálního" setxkbmap
na setxkbmap2
a jeho nahrazením jednoduchým skriptem:
#!/bin/sh setxkbmap2 $@ -print | tail -n 7 | xkbcomp - $DISPLAY 2>/dev/null
pro ty zvědavější dodávám, že ten tail
je tam právě kvůli výše zmiňovanému HP t5125, kde setxkbmap
z nových Xorg obsahuje na začátku výpisu jakousi (na funkci nemající vliv) chybovou hlášku.
Tiskni
Sdílej:
Shodou okolností jsem včera instaloval nové ubuntu 7.04 s ltsp 4.2. A na tomhle jsem
se zasekl. Zkoušel jsem podle manuálových stránek
setxkbmap us -print | xkbcomp - $DISPLAY
ale pokaždé se mi při tom klient
zresetoval a naskočil přihlašovací dialog.
Na klientech mám gnome nebo icewm. Pro přepínání používám kkbswitch, uživatelé vyžadují vlaječky. Ten to sice přepíná, ale vlaječky se nemění.
Ještě na tom musím zapracovat. Vyzkouším i vaše řešení
Nejsem si jistej, jestli kkbswitch
používá ke změně klávesnice setxkbmap
, spíš ale ne, takže na ten to nahrazení skriptem nezabere. Ten skript pomůže akorát tam, kde přepínací utility, jako například standartní kxkb
z KDE používají k přepínání setxkbmap
.