Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je opravdu paradoxem, že nejUNIXovější řešení, kdy jedna aplikace dělá jednu věc a dělá jí dobře funguje na Windows, narozdíl od LINUXu, kde jsou opěvovány OpenOffice a jejich "úžasný" export do PDF...Konqueror - Umístění/Tisknout a vybrat tisk do souboru PDF. Copak že to v unixech nejde
A funguje to pro všechny (i non-KDE) aplikace? Obávám se, že ne... Kromě toho to jistě znamená mít nainstalovanou půlku KDE, což je taky super UNIX-like... Mám spíš takovej dojem, že tohle (zcela zbytečně) řeší na LINUXu každá aplikace samostatně a ještě se to udává jako velká výhoda...
Díky za info, jestli si na to najdu čas, tak to vyzkoušim. Momentálně mi ale bohatě stačí PDFcreator, protože nepoužívám žádnou LINUX-only aplikaci jejíž výstup bych potřeboval exportovat do pdf...
A on je takový problém to vytisknout do PS a potom převést do PDF?
Ne, že by to byl až takový problém, ale proč tak složitě, když to jde přímo...
Unixová cesta existuje. Vždy existuje, jen o ní mnozí neví
No nevim, existuje spousta programů, který prostě UNIX alternativu nemají. Na druhou stranu mi je to zcela ukradený, protože používám oba systémy, podle toho na co se mi ten který hodí. A zrovna na tvorbu webů používám Windows, protože můj oblíbený editor je pod windows, Firefox je pod Windows 10x rychlejší než pod LINUXem (ostatně jako každá GUI aplikace) a navíc nevim, proč bych se měl drbat pravou rukou za levým uchem (používat IE přes wine). Nicméně, ano, o cups-pdf jsem nevěděl. Čímž se dostáváme k
Opěvování fce. převodu do PDF v OO.org jsem nikdy nepochopil a asi nepochopím. Osobně jsem názoru, že to nejvíce opěvují právé uživatelé M$ Windows.
Já taky ne. Problém je ale ten, že to pak dopadá tak, že o cups-pdf jsem neslyšel ani slovo, ale o OpenOffice vim, že maj export do PDF i když je nepoužívám... Neházel bych ale všechny uživatele Windows do jednoho pytle - ti "osvícenější" vědí, že existuje něco jako PDFcreator (či jeho non-free alternativy).
Firefox je pod Windows 10x rychlejší než pod LINUXem (ostatně jako každá GUI aplikace)Jo? Ani jsem si nevšiml
To bude asi tim, že na rozdíl od tebe nemám vedle monitoru teplárnu... Na hyper-ultra-mega nadupaný mašině to už možná není vidět, ale já opravdu nehodlám utrácet tisíce, jenom abych mohl pracovat s tím "jedniným správným systémem TM", když stejnou funkčnost mám na 8 let starym OS a 4 roky starym PC...
Jde to přímo. Je cups-pdf. KDE i GNOME mají tuto možnost také u každé aplikace, pro ně psané.Ne, že by to byl až takový problém, ale proč tak složitě, když to jde přímo...
Neházel bych ale všechny uživatele Windows do jednoho pytle - ti "osvícenější" vědí, že existuje něco jako PDFcreatorA ti nejosvícenější si dokonce nainstalují virtuální tiskárnu a ten PS co jim to vytiskne, převedou do PDF
Nejde o Halašku, ale o tu hlášku:
Dále nechápu, proč musíme dělat dotazy pomocí JOIN a podobně, když existují algoritmy, které jsou stejně funkční a pro většinu lidí líp pochopitelné.
To je asi jako kdyby si se ptal, proč v autě používat motor, když ho můžeš tlačit...
Tiskni
Sdílej: