Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
GPXSee je jednoduchý prohlížeč GPX souborů (souborů se záznamy tras z GPS zařízení). Kromě prohlížení umí také export výsledného zobrazení do PDF. Ptáte-li se, čím se odlišuje od dalších stovek podobných programů, tak právě především snadnou prácí s mnoha trasami zároveň a jejich exportem v koukatelné podobě, což je taky důvod, proč program vzniknul - chtěl jsem zobrazit záznamy z našich zevlácko-společensko-sportovních středečních vyjížděk a nenašel nic, co by se k tomu dalo rozumně použít.
Jak je možná patrné z obrázku, program nepoužívá k zobrazení žádnou z online mapových služeb ale místo toho umí nahrát seznam míst (alias POI v GPS jargonu), které pak "namapuje" podél záznamů tras. V ukázkovém případě je jako POI soubor použit seznam obcí ČR + Pražských městských částí. Takovýto způsob zobrazování má samozřejmě své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že výsledek obsahuje velmi málo informací. Výhodou pak je, že výsledek obsahuje velmi málo informací , které jej dělají přehledným při zobrazení většího množství dat a v neposlední řadě rychlost při procházení/prohlížení GPX souborů. Máte-li tak jako já někde "na hromadě" několik stovek GPX souborů, kde potřebujete najít nějaký konkrétní, určitě Vám jejich procházení neurychlí to, že se vám bude postupně z Internetu načítat celá mapa ČR...
Vzhledem k "stáří" projektu od programu není rozumné očekávat 100% stabilitu a "vyladěné UX", základní věci by ale "nějak rozumně" fungovat měly. Data jsou před zobrazením profiltrována a vyhlazena tak, aby převýšení (rychlost) nedávalo úplný "hausnumera". Na mých souborech to funguje pěkně, ale je klidně možný že z jiných zařízení (než je Nokia 2710 + TrekBuddy) lezou ještě horší data. Pro představu - u dvou záznamů z K70, kde se udává převýšení 2040m mi GPXSee zobrazuje 2020 a 2130m.
Zabitá obrazovka, aneb takhle nějak to vypadá:
Tiskni Sdílej: