Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
GPXSee je jednoduchý prohlížeč GPX souborů (souborů se záznamy tras z GPS zařízení). Kromě prohlížení umí také export výsledného zobrazení do PDF. Ptáte-li se, čím se odlišuje od dalších stovek podobných programů, tak právě především snadnou prácí s mnoha trasami zároveň a jejich exportem v koukatelné podobě, což je taky důvod, proč program vzniknul - chtěl jsem zobrazit záznamy z našich zevlácko-společensko-sportovních středečních vyjížděk a nenašel nic, co by se k tomu dalo rozumně použít.
Jak je možná patrné z obrázku, program nepoužívá k zobrazení žádnou z online mapových služeb ale místo toho umí nahrát seznam míst (alias POI v GPS jargonu), které pak "namapuje" podél záznamů tras. V ukázkovém případě je jako POI soubor použit seznam obcí ČR + Pražských městských částí. Takovýto způsob zobrazování má samozřejmě své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že výsledek obsahuje velmi málo informací. Výhodou pak je, že výsledek obsahuje velmi málo informací , které jej dělají přehledným při zobrazení většího množství dat a v neposlední řadě rychlost při procházení/prohlížení GPX souborů. Máte-li tak jako já někde "na hromadě" několik stovek GPX souborů, kde potřebujete najít nějaký konkrétní, určitě Vám jejich procházení neurychlí to, že se vám bude postupně z Internetu načítat celá mapa ČR...
Vzhledem k "stáří" projektu od programu není rozumné očekávat 100% stabilitu a "vyladěné UX", základní věci by ale "nějak rozumně" fungovat měly. Data jsou před zobrazením profiltrována a vyhlazena tak, aby převýšení (rychlost) nedávalo úplný "hausnumera". Na mých souborech to funguje pěkně, ale je klidně možný že z jiných zařízení (než je Nokia 2710 + TrekBuddy) lezou ještě horší data. Pro představu - u dvou záznamů z K70, kde se udává převýšení 2040m mi GPXSee zobrazuje 2020 a 2130m.
Zabitá obrazovka, aneb takhle nějak to vypadá:
Tiskni
Sdílej: