Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
GPXSee je jednoduchý prohlížeč GPX souborů (souborů se záznamy tras z GPS zařízení). Kromě prohlížení umí také export výsledného zobrazení do PDF. Ptáte-li se, čím se odlišuje od dalších stovek podobných programů, tak právě především snadnou prácí s mnoha trasami zároveň a jejich exportem v koukatelné podobě, což je taky důvod, proč program vzniknul - chtěl jsem zobrazit záznamy z našich zevlácko-společensko-sportovních středečních vyjížděk a nenašel nic, co by se k tomu dalo rozumně použít.
Jak je možná patrné z obrázku, program nepoužívá k zobrazení žádnou z online mapových služeb ale místo toho umí nahrát seznam míst (alias POI v GPS jargonu), které pak "namapuje" podél záznamů tras. V ukázkovém případě je jako POI soubor použit seznam obcí ČR + Pražských městských částí. Takovýto způsob zobrazování má samozřejmě své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že výsledek obsahuje velmi málo informací. Výhodou pak je, že výsledek obsahuje velmi málo informací , které jej dělají přehledným při zobrazení většího množství dat a v neposlední řadě rychlost při procházení/prohlížení GPX souborů. Máte-li tak jako já někde "na hromadě" několik stovek GPX souborů, kde potřebujete najít nějaký konkrétní, určitě Vám jejich procházení neurychlí to, že se vám bude postupně z Internetu načítat celá mapa ČR...
Vzhledem k "stáří" projektu od programu není rozumné očekávat 100% stabilitu a "vyladěné UX", základní věci by ale "nějak rozumně" fungovat měly. Data jsou před zobrazením profiltrována a vyhlazena tak, aby převýšení (rychlost) nedávalo úplný "hausnumera". Na mých souborech to funguje pěkně, ale je klidně možný že z jiných zařízení (než je Nokia 2710 + TrekBuddy) lezou ještě horší data. Pro představu - u dvou záznamů z K70, kde se udává převýšení 2040m mi GPXSee zobrazuje 2020 a 2130m.
Zabitá obrazovka, aneb takhle nějak to vypadá:
Tiskni
Sdílej: