Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
GPXSee je jednoduchý prohlížeč GPX souborů (souborů se záznamy tras z GPS zařízení). Kromě prohlížení umí také export výsledného zobrazení do PDF. Ptáte-li se, čím se odlišuje od dalších stovek podobných programů, tak právě především snadnou prácí s mnoha trasami zároveň a jejich exportem v koukatelné podobě, což je taky důvod, proč program vzniknul - chtěl jsem zobrazit záznamy z našich zevlácko-společensko-sportovních středečních vyjížděk a nenašel nic, co by se k tomu dalo rozumně použít.
Jak je možná patrné z obrázku, program nepoužívá k zobrazení žádnou z online mapových služeb ale místo toho umí nahrát seznam míst (alias POI v GPS jargonu), které pak "namapuje" podél záznamů tras. V ukázkovém případě je jako POI soubor použit seznam obcí ČR + Pražských městských částí. Takovýto způsob zobrazování má samozřejmě své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že výsledek obsahuje velmi málo informací. Výhodou pak je, že výsledek obsahuje velmi málo informací , které jej dělají přehledným při zobrazení většího množství dat a v neposlední řadě rychlost při procházení/prohlížení GPX souborů. Máte-li tak jako já někde "na hromadě" několik stovek GPX souborů, kde potřebujete najít nějaký konkrétní, určitě Vám jejich procházení neurychlí to, že se vám bude postupně z Internetu načítat celá mapa ČR...
Vzhledem k "stáří" projektu od programu není rozumné očekávat 100% stabilitu a "vyladěné UX", základní věci by ale "nějak rozumně" fungovat měly. Data jsou před zobrazením profiltrována a vyhlazena tak, aby převýšení (rychlost) nedávalo úplný "hausnumera". Na mých souborech to funguje pěkně, ale je klidně možný že z jiných zařízení (než je Nokia 2710 + TrekBuddy) lezou ještě horší data. Pro představu - u dvou záznamů z K70, kde se udává převýšení 2040m mi GPXSee zobrazuje 2020 a 2130m.
Zabitá obrazovka, aneb takhle nějak to vypadá:
Tiskni
Sdílej: