Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem?
Tiskni
Sdílej:
Nejde o web, jde o to, že IMHO na Iternetu skoro nic není. ...Zato nalézám ohromující množství doslova a do písmene neužitečných a zbytečných sraček a porna.to spatne hledas, resp. nevis, co hledas :) Tak jen namatkou, a zamerne vynecham pocitacove "vedy": databaze veskere odborne publikovane literaty z mediciny od r. 1950 je-libo neco virologie? literatury? anticka klasika? hebrejske rukopisy? nemluve o wikipedii, diskusnich forech o ruznych specialnich tematech (samozrejme se clovek musi vydat za hranice cestiny)...atd. atd. ve skutecnosti je dnes na netu skoro vsechno, jen je treba dukladne hledat, popr. vedet, kde hledat. Protoze ano, na prvni pohled narazi clovek jen na balast a smeti. Cili rekl bych, ze je to s netem jako skoro se vsim: cloveku se zda, ze nic neni zajimave, protoze ho momentalne nic nebavi. Staci trochu otevrit oci (a hlavne vedet, co hledam a chtit to najit) a najednou to bude naopak: je toho az moc.
apt-get dist-upgrade
myslim vytizi linku docela spolehlive, emerge --update --deep --newuse world
taky. http://rss.plech.net
coz je rss ctecka, kde mam sledovanu spoustu oblibenych webu. Jejich procteni trva hafo dlouho a nove clanky se pekne hromadi a prakticky nikdy se nenudim. Lepsi nez cumet na telefizu :)