plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem?
Tiskni
Sdílej:
Nejde o web, jde o to, že IMHO na Iternetu skoro nic není. ...Zato nalézám ohromující množství doslova a do písmene neužitečných a zbytečných sraček a porna.to spatne hledas, resp. nevis, co hledas :) Tak jen namatkou, a zamerne vynecham pocitacove "vedy": databaze veskere odborne publikovane literaty z mediciny od r. 1950 je-libo neco virologie? literatury? anticka klasika? hebrejske rukopisy? nemluve o wikipedii, diskusnich forech o ruznych specialnich tematech (samozrejme se clovek musi vydat za hranice cestiny)...atd. atd. ve skutecnosti je dnes na netu skoro vsechno, jen je treba dukladne hledat, popr. vedet, kde hledat. Protoze ano, na prvni pohled narazi clovek jen na balast a smeti. Cili rekl bych, ze je to s netem jako skoro se vsim: cloveku se zda, ze nic neni zajimave, protoze ho momentalne nic nebavi. Staci trochu otevrit oci (a hlavne vedet, co hledam a chtit to najit) a najednou to bude naopak: je toho az moc.
apt-get dist-upgrade
myslim vytizi linku docela spolehlive, emerge --update --deep --newuse world
taky. http://rss.plech.net
coz je rss ctecka, kde mam sledovanu spoustu oblibenych webu. Jejich procteni trva hafo dlouho a nove clanky se pekne hromadi a prakticky nikdy se nenudim. Lepsi nez cumet na telefizu :)