Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem?
Tiskni
Sdílej:
Nejde o web, jde o to, že IMHO na Iternetu skoro nic není. ...Zato nalézám ohromující množství doslova a do písmene neužitečných a zbytečných sraček a porna.to spatne hledas, resp. nevis, co hledas :) Tak jen namatkou, a zamerne vynecham pocitacove "vedy": databaze veskere odborne publikovane literaty z mediciny od r. 1950 je-libo neco virologie? literatury? anticka klasika? hebrejske rukopisy? nemluve o wikipedii, diskusnich forech o ruznych specialnich tematech (samozrejme se clovek musi vydat za hranice cestiny)...atd. atd. ve skutecnosti je dnes na netu skoro vsechno, jen je treba dukladne hledat, popr. vedet, kde hledat. Protoze ano, na prvni pohled narazi clovek jen na balast a smeti. Cili rekl bych, ze je to s netem jako skoro se vsim: cloveku se zda, ze nic neni zajimave, protoze ho momentalne nic nebavi. Staci trochu otevrit oci (a hlavne vedet, co hledam a chtit to najit) a najednou to bude naopak: je toho az moc.
apt-get dist-upgrade
myslim vytizi linku docela spolehlive, emerge --update --deep --newuse world
taky. http://rss.plech.net
coz je rss ctecka, kde mam sledovanu spoustu oblibenych webu. Jejich procteni trva hafo dlouho a nove clanky se pekne hromadi a prakticky nikdy se nenudim. Lepsi nez cumet na telefizu :)