plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
To je jako nejkratší kritika ... No a?
Teď se mi asi zasmějete, ale… tohle nešlo hodnotit jinak než za 3. Připomělo mi to totiž scifi povídku „Mimozemšťané, kteří věděli úplně všechno“ z knížky „Nejlepší povídky scifi 1985“. Pár úryvků si nemůžu odpustit:
…když do pokoje vrazil ministr zahraničí. „Pane prezidente,“ vyhrkl s očima jako talíře, „Mimozemšťané jsou tady!“ Prostě jen tak. „Mimozemšťané jsou tady!“ Jako bych snad já měl mít nějaký pojem, co si s nimi počneme.
„Jistě,“ řekl jsem nevzrušeně. Hned zpočátku svého prvního volebního období jsem se naučil, že „Jistě,“ je jeden z nejlepších a nejbezpečnějších komentářů, které mohu k jakékoliv situaci přičinit. Když jsem řekl „Jistě,“ znamenalo to, že jsem novou zprávu strávil a nyní klidně a inteligentně čekám na další informace. Tím jsem dostal míč zpátky na hřiště mých poradců. Pro případ, že by už nic jiného nedodal, jsem si připravil své další prohlášení. Bude znít: „Nuže?“ Tím mu dám najevo, že jsem plně na výši situace, ale že ode mne nikdo nemůže čekat nějaké závazné rozhodnutí bez dalších informací – a že pokud takovými informacemi nedisponuje, nemá mi do Oválné pracovny vůbec co vrážet.
řekl bych, že I! (latinsky přijď - pokud si to pamatuju dobře, jsou to roky) je kratší, a to jak co do písmene, tak do interpunkčního znaménka.mozna kratsi co do psani, ale o to delsi pri vyslovnosti :P
Tiskni
Sdílej: