Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj,
doma mam souborovy server. V LAN pouzivam sambu, pres Internet SFTP. Problem je s vzdalenym pripojenim. V linuxu pouzivam nativni gnome SFTP klient (v Nautilu), ve Windows pouzivam aplikaci WinSCP.
Problem je, ze WinSCP musim stahnout/spustit z flash disku a nechova se jako sitovy disk.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Ahoj, mate nejake zkusenosti s notebookem ASUS P53SJ-SO016? Vypada za cenu 14 747,- docela zajimave.
Ahoj,
shanim nejaky redakcni system na eshop.
Mam par pozadavku:
Protoze jinde uz pouzivam drupal, tak me zaujal ubercart a ecommerce. Mate s tim nekdo zkusenost, co je lepsi?
Pak jsem jeste nasel treba PrestaShop, nebo osCommerce. Naopak Qucik.Cartu bych se radeji vyhnul.
Stejne se chystam vsechny vyse zminene vyzkouset, ale zajimali by me ruzne postrehy a zkusenosti.
Mate nekdo nejaky dobry tip?
Nedavno jsem psal o stribrnem tucnakovi. Nekteri lide o nej projevili zajem. Pokud byste ho nekdo opravdu chtel, napiste do diskuze. Cena asi kolem 500Kc. Kazdy kus je jiny (je to kusova vyroba na zakazku).
Tak jsem konecne sehnal privesek tucnaka. Nejedna se o zadnou napodobeninu, ale o praveho Linuxoveho Tuxe.
Uz dlouho shanim hardware na domaci server. Nejdriv jsem uvazoval o Atomu, ale ma velkou spotrebu. Prestavbu routeru jsem taky zavrhnul.
Momentalne hodne uvazuju o alix2c2. Nejvic mne zaujala nizka spotreba - melo by se to vejit do 10W. Disk chci pouzit notebookovy 120GB pripojeny pres USB ramecek. Zalozni zdroj udelam ze stary autobaterky (napajeni zakladni desky je 7V - 20V).
Mate nekdo zkusenosti s alix deskami? Rozjedu na tom ubuntu server edition nebo debian? Umi to bootovat z usb disku nebo tam musim nechat CompactFlash kartu?
Pokud jste uz nekdo pouzivali alix desky, jake s nima mate zkusenosti? Prece jenom nechci vyhodit 2900Kc.
Dneska jsem se rozhodl, že přestanu používat ICQ, AIM, YIM, MSN a podobné odpady. Rozhodl jsem se kompletně přejít na Jabber. Jabber účet už mám na Gmailu, ale není to ono a tak jsem si založil tux.martin@jabber.cz. Pak nastal problém s volbou klienta. Zkoušel jsem Gaim a zjistil jsem, že to má málo funkcí,pak jsem zloušel Psi - taky nic moc, ta grafika mi prostě nesedla. Nakonec jsem nainstaloval Gajim - to bylo ono. Dlouho jsem se neradoval všechna komunikace se ukládá do /home/tux/.gajim/logs.db ve formátu SQlite. Já potřebuju komunikaci ukládat v čistém textu jako třeba Gaim nebo Psi. Neví někdo co s tím? Nešlo by to ukládat do normálního textu?