Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ahoj,
doma mam souborovy server. V LAN pouzivam sambu, pres Internet SFTP. Problem je s vzdalenym pripojenim. V linuxu pouzivam nativni gnome SFTP klient (v Nautilu), ve Windows pouzivam aplikaci WinSCP.
Problem je, ze WinSCP musim stahnout/spustit z flash disku a nechova se jako sitovy disk.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Ahoj, mate nejake zkusenosti s notebookem ASUS P53SJ-SO016? Vypada za cenu 14 747,- docela zajimave.
Ahoj,
shanim nejaky redakcni system na eshop.
Mam par pozadavku:
Protoze jinde uz pouzivam drupal, tak me zaujal ubercart a ecommerce. Mate s tim nekdo zkusenost, co je lepsi?
Pak jsem jeste nasel treba PrestaShop, nebo osCommerce. Naopak Qucik.Cartu bych se radeji vyhnul.
Stejne se chystam vsechny vyse zminene vyzkouset, ale zajimali by me ruzne postrehy a zkusenosti.
Mate nekdo nejaky dobry tip?
Nedavno jsem psal o stribrnem tucnakovi. Nekteri lide o nej projevili zajem. Pokud byste ho nekdo opravdu chtel, napiste do diskuze. Cena asi kolem 500Kc. Kazdy kus je jiny (je to kusova vyroba na zakazku).
Tak jsem konecne sehnal privesek tucnaka. Nejedna se o zadnou napodobeninu, ale o praveho Linuxoveho Tuxe.
Uz dlouho shanim hardware na domaci server. Nejdriv jsem uvazoval o Atomu, ale ma velkou spotrebu. Prestavbu routeru jsem taky zavrhnul.
Momentalne hodne uvazuju o alix2c2. Nejvic mne zaujala nizka spotreba - melo by se to vejit do 10W. Disk chci pouzit notebookovy 120GB pripojeny pres USB ramecek. Zalozni zdroj udelam ze stary autobaterky (napajeni zakladni desky je 7V - 20V).
Mate nekdo zkusenosti s alix deskami? Rozjedu na tom ubuntu server edition nebo debian? Umi to bootovat z usb disku nebo tam musim nechat CompactFlash kartu?
Pokud jste uz nekdo pouzivali alix desky, jake s nima mate zkusenosti? Prece jenom nechci vyhodit 2900Kc.
Dneska jsem se rozhodl, že přestanu používat ICQ, AIM, YIM, MSN a podobné odpady. Rozhodl jsem se kompletně přejít na Jabber. Jabber účet už mám na Gmailu, ale není to ono a tak jsem si založil tux.martin@jabber.cz. Pak nastal problém s volbou klienta. Zkoušel jsem Gaim a zjistil jsem, že to má málo funkcí,pak jsem zloušel Psi - taky nic moc, ta grafika mi prostě nesedla. Nakonec jsem nainstaloval Gajim - to bylo ono. Dlouho jsem se neradoval všechna komunikace se ukládá do /home/tux/.gajim/logs.db ve formátu SQlite. Já potřebuju komunikaci ukládat v čistém textu jako třeba Gaim nebo Psi. Neví někdo co s tím? Nešlo by to ukládat do normálního textu?