Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj,
doma mam souborovy server. V LAN pouzivam sambu, pres Internet SFTP. Problem je s vzdalenym pripojenim. V linuxu pouzivam nativni gnome SFTP klient (v Nautilu), ve Windows pouzivam aplikaci WinSCP.
Problem je, ze WinSCP musim stahnout/spustit z flash disku a nechova se jako sitovy disk.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Ahoj, mate nejake zkusenosti s notebookem ASUS P53SJ-SO016? Vypada za cenu 14 747,- docela zajimave.
Ahoj,
shanim nejaky redakcni system na eshop.
Mam par pozadavku:
Protoze jinde uz pouzivam drupal, tak me zaujal ubercart a ecommerce. Mate s tim nekdo zkusenost, co je lepsi?
Pak jsem jeste nasel treba PrestaShop, nebo osCommerce. Naopak Qucik.Cartu bych se radeji vyhnul.
Stejne se chystam vsechny vyse zminene vyzkouset, ale zajimali by me ruzne postrehy a zkusenosti.
Mate nekdo nejaky dobry tip?
Nedavno jsem psal o stribrnem tucnakovi. Nekteri lide o nej projevili zajem. Pokud byste ho nekdo opravdu chtel, napiste do diskuze. Cena asi kolem 500Kc. Kazdy kus je jiny (je to kusova vyroba na zakazku).
Tak jsem konecne sehnal privesek tucnaka. Nejedna se o zadnou napodobeninu, ale o praveho Linuxoveho Tuxe.
Uz dlouho shanim hardware na domaci server. Nejdriv jsem uvazoval o Atomu, ale ma velkou spotrebu. Prestavbu routeru jsem taky zavrhnul.
Momentalne hodne uvazuju o alix2c2. Nejvic mne zaujala nizka spotreba - melo by se to vejit do 10W. Disk chci pouzit notebookovy 120GB pripojeny pres USB ramecek. Zalozni zdroj udelam ze stary autobaterky (napajeni zakladni desky je 7V - 20V).
Mate nekdo zkusenosti s alix deskami? Rozjedu na tom ubuntu server edition nebo debian? Umi to bootovat z usb disku nebo tam musim nechat CompactFlash kartu?
Pokud jste uz nekdo pouzivali alix desky, jake s nima mate zkusenosti? Prece jenom nechci vyhodit 2900Kc.
Dneska jsem se rozhodl, že přestanu používat ICQ, AIM, YIM, MSN a podobné odpady. Rozhodl jsem se kompletně přejít na Jabber. Jabber účet už mám na Gmailu, ale není to ono a tak jsem si založil tux.martin@jabber.cz. Pak nastal problém s volbou klienta. Zkoušel jsem Gaim a zjistil jsem, že to má málo funkcí,pak jsem zloušel Psi - taky nic moc, ta grafika mi prostě nesedla. Nakonec jsem nainstaloval Gajim - to bylo ono. Dlouho jsem se neradoval všechna komunikace se ukládá do /home/tux/.gajim/logs.db ve formátu SQlite. Já potřebuju komunikaci ukládat v čistém textu jako třeba Gaim nebo Psi. Neví někdo co s tím? Nešlo by to ukládat do normálního textu?