Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6? Tam kam můžou a asi i chtějí.V sítích s NAT64/DNS64 se dostanou kamkoliv.
A k čemu to IPv6 vlastně potřebujete?Já k tomu, že potřebuju adresy a na IPv4 se už jaksi nedostává. Doma bych jich uživil 16 (to by se ještě s providerem domluvit dalo), a třeba brmlabu by se jich hodilo 256 (to už je v cenové kategorii, kterou si může dovolit občanské sdružení provozované dobrovolníky, dost těžko proveditelné). Ve světě IPv6 jsem dostal automaticky /64 a stačilo otevřít pusu a dostal jsem /48.
Mě je úplně buřt, na jakém protokolu jede síťová vrstva.Mně celkem taky, ale když ten protokol omezuje počet počítačů v síti na 4 miliardy (v praxi spíš na 3 a méně) a já chci síťovat se zbytkem světa, kde je několik miliard počítačů, tak takový protokol se prostě nehodí.
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Co je to „přímé adresování dvou počítačů“?
Já se, naštěstí, ještě rozšíření IPv6 nedožiji.Copak? Hvezdy zvestovaly spatne spravy?
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Což vám bude jaksi platné jak automat na kondomy ve Vatikánu, protože za pár let za tím NATem budete ať si ho doma nakonfigurujete nebo ne a těžko tam budete dohadovat nějaký dnat :)
Potřebují to vzhledem k tomu, že jim v Asii došly adresy IPv4. A ony dojdou i v Evropě.
Nemáte někdo zkušenost s CGNATem? Mam dojem, že se občas v jeho rozsahu někam nedostanu. Případně zřejmě z "venku" se nedostanu k sobě do LANky ...
Tj. cca před dvěma měsícema jsem dostal na dsl modemu IP adresu z rozsahu CGNATu, nejdřív mi dyndns tvrdilo, že mam svou původní, jinou, než jsem viděl na ppp v modemu. To jsem nastavil natvrdo a teď už podle všeho modem komunikuje s dyndns korektně. Tj. v logu modemu je něco jako "alias NAME to IP updated successfully".
Mne na tom právě mate to, že většinou se dovnitř do prostoru NATu dostanu ... a někdy ne.
Tiskni
Sdílej: