V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Tiskni
Sdílej:
Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6? Tam kam můžou a asi i chtějí.V sítích s NAT64/DNS64 se dostanou kamkoliv.
A k čemu to IPv6 vlastně potřebujete?Já k tomu, že potřebuju adresy a na IPv4 se už jaksi nedostává. Doma bych jich uživil 16 (to by se ještě s providerem domluvit dalo), a třeba brmlabu by se jich hodilo 256 (to už je v cenové kategorii, kterou si může dovolit občanské sdružení provozované dobrovolníky, dost těžko proveditelné). Ve světě IPv6 jsem dostal automaticky /64 a stačilo otevřít pusu a dostal jsem /48.
Mě je úplně buřt, na jakém protokolu jede síťová vrstva.Mně celkem taky, ale když ten protokol omezuje počet počítačů v síti na 4 miliardy (v praxi spíš na 3 a méně) a já chci síťovat se zbytkem světa, kde je několik miliard počítačů, tak takový protokol se prostě nehodí.
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Co je to „přímé adresování dvou počítačů“?
Já se, naštěstí, ještě rozšíření IPv6 nedožiji.Copak? Hvezdy zvestovaly spatne spravy?
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Což vám bude jaksi platné jak automat na kondomy ve Vatikánu, protože za pár let za tím NATem budete ať si ho doma nakonfigurujete nebo ne a těžko tam budete dohadovat nějaký dnat :)
Potřebují to vzhledem k tomu, že jim v Asii došly adresy IPv4. A ony dojdou i v Evropě.
Nemáte někdo zkušenost s CGNATem? Mam dojem, že se občas v jeho rozsahu někam nedostanu. Případně zřejmě z "venku" se nedostanu k sobě do LANky ...
Tj. cca před dvěma měsícema jsem dostal na dsl modemu IP adresu z rozsahu CGNATu, nejdřív mi dyndns tvrdilo, že mam svou původní, jinou, než jsem viděl na ppp v modemu. To jsem nastavil natvrdo a teď už podle všeho modem komunikuje s dyndns korektně. Tj. v logu modemu je něco jako "alias NAME to IP updated successfully".
Mne na tom právě mate to, že většinou se dovnitř do prostoru NATu dostanu ... a někdy ne.