Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Tiskni
Sdílej:
Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6? Tam kam můžou a asi i chtějí.V sítích s NAT64/DNS64 se dostanou kamkoliv.
A k čemu to IPv6 vlastně potřebujete?Já k tomu, že potřebuju adresy a na IPv4 se už jaksi nedostává. Doma bych jich uživil 16 (to by se ještě s providerem domluvit dalo), a třeba brmlabu by se jich hodilo 256 (to už je v cenové kategorii, kterou si může dovolit občanské sdružení provozované dobrovolníky, dost těžko proveditelné). Ve světě IPv6 jsem dostal automaticky /64 a stačilo otevřít pusu a dostal jsem /48.
Mě je úplně buřt, na jakém protokolu jede síťová vrstva.Mně celkem taky, ale když ten protokol omezuje počet počítačů v síti na 4 miliardy (v praxi spíš na 3 a méně) a já chci síťovat se zbytkem světa, kde je několik miliard počítačů, tak takový protokol se prostě nehodí.
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Co je to „přímé adresování dvou počítačů“?
Já se, naštěstí, ještě rozšíření IPv6 nedožiji.Copak? Hvezdy zvestovaly spatne spravy?
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Což vám bude jaksi platné jak automat na kondomy ve Vatikánu, protože za pár let za tím NATem budete ať si ho doma nakonfigurujete nebo ne a těžko tam budete dohadovat nějaký dnat :)
Potřebují to vzhledem k tomu, že jim v Asii došly adresy IPv4. A ony dojdou i v Evropě.
Nemáte někdo zkušenost s CGNATem? Mam dojem, že se občas v jeho rozsahu někam nedostanu. Případně zřejmě z "venku" se nedostanu k sobě do LANky ...
Tj. cca před dvěma měsícema jsem dostal na dsl modemu IP adresu z rozsahu CGNATu, nejdřív mi dyndns tvrdilo, že mam svou původní, jinou, než jsem viděl na ppp v modemu. To jsem nastavil natvrdo a teď už podle všeho modem komunikuje s dyndns korektně. Tj. v logu modemu je něco jako "alias NAME to IP updated successfully".
Mne na tom právě mate to, že většinou se dovnitř do prostoru NATu dostanu ... a někdy ne.