Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).
Byla vydána verze 1.9.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.0.12 multiplatformního multimediálního přehrávače VLC (Wikipedie). Jedná se o minor verzi mimo jiné vylepšující podporu Bluray, DASH a RIST. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2020-26664.
Murilo Pereira v obsáhlém textu Jak otevřít soubor v Emacsu nejprve zkoumá Emacs jako prostředí pro vývoj na vzdáleném serveru, a pak se dostává k úvahám nad filosofií textových editorů, jejich vývojem a vůbec rozhraními člověk-počítač. Některé kapitoly také zveřejnil samostatně: např. Hodnoty Emacsu, revoluce Neovimu a gorila VSCode.
Konference InstallFest 2021 proběhne online o víkendu 6. a 7.března 2021. Vyhlášeno bylo CFP. Přihlásit přednášku nebo workshop lze do 2. února 2021.
Po roce a půl vývoje byla vydána nová verze 3.9.0.0 svobodného toolkitu určeného pro stavbu softwarově definovaných rádií (SDR) GNU Radio (Wikipedie). Přehled novinek na stránkách projektu a na GitHubu.
Mozilla.cz se věnuje novinkám ve Firefoxu 85, který vyjde příští týden. Po technické stránce bude velkou novinkou dělení mezipaměti (tzv. cache partitioning). Za cenu potenciálního zpomalení načítání některých stránek a zvýšeného síťového provozu budou odděleny mezipaměti pro každý server. Sledující prvky tak nebudou moci z dostupnosti konkrétních jiných prvků v mezipaměti vysledovat, jestli byly některé stránky dříve
… více »
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Tiskni
Sdílej:
Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6? Tam kam můžou a asi i chtějí.V sítích s NAT64/DNS64 se dostanou kamkoliv.
A k čemu to IPv6 vlastně potřebujete?Já k tomu, že potřebuju adresy a na IPv4 se už jaksi nedostává. Doma bych jich uživil 16 (to by se ještě s providerem domluvit dalo), a třeba brmlabu by se jich hodilo 256 (to už je v cenové kategorii, kterou si může dovolit občanské sdružení provozované dobrovolníky, dost těžko proveditelné). Ve světě IPv6 jsem dostal automaticky /64 a stačilo otevřít pusu a dostal jsem /48.
Mě je úplně buřt, na jakém protokolu jede síťová vrstva.Mně celkem taky, ale když ten protokol omezuje počet počítačů v síti na 4 miliardy (v praxi spíš na 3 a méně) a já chci síťovat se zbytkem světa, kde je několik miliard počítačů, tak takový protokol se prostě nehodí.
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Co je to „přímé adresování dvou počítačů“?
Já se, naštěstí, ještě rozšíření IPv6 nedožiji.Copak? Hvezdy zvestovaly spatne spravy?
Přímé adresování dvou počítačů nepožaduji a pokud to bude podmínkou, tak připojím mezi domácí síť a internet NAT.Což vám bude jaksi platné jak automat na kondomy ve Vatikánu, protože za pár let za tím NATem budete ať si ho doma nakonfigurujete nebo ne a těžko tam budete dohadovat nějaký dnat :)
Potřebují to vzhledem k tomu, že jim v Asii došly adresy IPv4. A ony dojdou i v Evropě.
Nemáte někdo zkušenost s CGNATem? Mam dojem, že se občas v jeho rozsahu někam nedostanu. Případně zřejmě z "venku" se nedostanu k sobě do LANky ...
Tj. cca před dvěma měsícema jsem dostal na dsl modemu IP adresu z rozsahu CGNATu, nejdřív mi dyndns tvrdilo, že mam svou původní, jinou, než jsem viděl na ppp v modemu. To jsem nastavil natvrdo a teď už podle všeho modem komunikuje s dyndns korektně. Tj. v logu modemu je něco jako "alias NAME to IP updated successfully".
Mne na tom právě mate to, že většinou se dovnitř do prostoru NATu dostanu ... a někdy ne.