Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Ahoj, na rootu to nikam nevede, tak to zkusim tady.
Sehnal jsem Androidi prehravac DI-WAY AND-1 Android, jedna se asi o model SN891B. Ma procesor dual-core AllWinner A20, 1GB DDR3 RAM a 1GB Flash.
Uz nekolik dni se do nej marne snazim dostat Linux. Zkousel jsem postupovat podle navodu na webu sunxi, ale porad neuspesne.
Zadny z jejich predpripravenych obrazu nefunguje a kdyz jsem se snazil sestavit vlastni system vcetne zavadece, vzdy narazim na nepodporu sveho prehravace. Podarilo se mi ve FEL rezimu vytahnout nejake informace a pomoci nich zkompilovat u-boot, ale nefunguje.
A20 procesory jsou na testovani skvele, chovaji se jako stara 386 po vlozeni diskety. Po zapnuti napajeni kouknou na SD kartu a kdyz na ni najdou neco bootovatelneho, zacnou bootovat z karty. Jinak normalne z interni flash.
Jedina "funkcni" distribuce je cUBiUNTU 14.04 LTS TOKKA edition. Jako jedina vubec nabootuje. Jenze nefunguje USB radic - vsechny USB porty nejdou. Takze jsem bez klavesnice, mysi,... Pres SSH se tam dostanu.
Mate nekdo zkusenost s portovanim linuxu na ARM prehravace? Byl by mi nekdo schopny za rozumnou cenu pomoct? Predpokladam, ze bude stacit nejak pridat podporu prehravace do sunxi a pak uz nebude problem sestavit distribuci.
Update: podarilo se mi sehnat oficialni obraz Androidu. Slo by z nej vytahnout jadro (nebo jeste neco jineho) a pouzit ho v nejake linuxove distribuci?
Update 2: zkousel jsem vypsat pomoci strings textove retezce z img souboru s androidem a asi jsem nasel fex soubor (viz obrazek). Zkusim ho pouzit, pri trose stesti se to podari
Tiskni
Sdílej:
No, nevím, jestli Ubuntu je na tohle zrovna optimální distribuceJa to chci jako server. Na to co potrebuji to ma vykonu az dost.
...
případně (včetně hotových image Debianu) z webu Olimexu, ten dělá desky se stejným SoC, tudíž by to mělo fungovat až na nějaké hardwarové speciality (tj. ty mimo SoC).
To je prave problem.
Ve FEL modu jsem z prehravace ziskal FEX soubor, ale vubec me nenapadlo, ze v nem je:
[nand_para] nand_used = 1takze kdyz jsem pak FEX soubor pouzil na testovani linuxu z SD karty, po.... jsem si vnitrni flash.
Sice jsem sehnal originalni andoidi obraz (aspon mi to prodejte tvrdil a kdyz pomoci "strings" kouknu do img souboru, vse tomu nasvedcuje), ale at se snazim sebevic, nedari se mi flashnout android do prehravace.
Z SD karty, pokud je ok nabootuje, ale z vnitrni flash ne.
A myslis, ze bys to umel dat dohromady? Ja uz zabil nespocetne hodin a porad to nikam nevede.
Byl bys ochotny a za kolik mi portovat linux?
Chapu dobre, ze po pridani prehravace do sunxi databaze uz pak pujde zkompilovat u-boot a jadro a sestavit vlastni distribuci treba s rootfs od ubuntu/linaro?
Jedine polofunkcni ubuntu (jak jsem psal v puvodnim postu) neumi USB a kdyz delam pres ssh, kazdou chvili vidim segfault. I u programu jako apt-get update. To je na (i kdyz domaci) server nepouzitelne
Potrebuju funkcni ethernet (ve vyse uvedenem ubuntu funguje), vystup na monitor (take ok) a podporu USB.
WiFi, dalkove IR ovladani, a AV vystup byly prijemne bonusy.