Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
No, nevím, jestli Ubuntu je na tohle zrovna optimální distribuceJa to chci jako server. Na to co potrebuji to ma vykonu az dost.
...
případně (včetně hotových image Debianu) z webu Olimexu, ten dělá desky se stejným SoC, tudíž by to mělo fungovat až na nějaké hardwarové speciality (tj. ty mimo SoC).
Ale podarilo se mi sehnat oficialni obraz Androidu. Myslite, ze by z nej slo jadro vytahnout? Umel byste to?
To je prave problem.
Ve FEL modu jsem z prehravace ziskal FEX soubor, ale vubec me nenapadlo, ze v nem je:
[nand_para] nand_used = 1takze kdyz jsem pak FEX soubor pouzil na testovani linuxu z SD karty, po.... jsem si vnitrni flash.
Sice jsem sehnal originalni andoidi obraz (aspon mi to prodejte tvrdil a kdyz pomoci "strings" kouknu do img souboru, vse tomu nasvedcuje), ale at se snazim sebevic, nedari se mi flashnout android do prehravace.
Z SD karty, pokud je ok nabootuje, ale z vnitrni flash ne. 
A myslis, ze bys to umel dat dohromady? Ja uz zabil nespocetne hodin a porad to nikam nevede.
Byl bys ochotny a za kolik mi portovat linux?
Chapu dobre, ze po pridani prehravace do sunxi databaze uz pak pujde zkompilovat u-boot a jadro a sestavit vlastni distribuci treba s rootfs od ubuntu/linaro?
Jedine polofunkcni ubuntu (jak jsem psal v puvodnim postu) neumi USB a kdyz delam pres ssh, kazdou chvili vidim segfault. I u programu jako apt-get update. To je na (i kdyz domaci) server nepouzitelne 
Potrebuju funkcni ethernet (ve vyse uvedenem ubuntu funguje), vystup na monitor (take ok) a podporu USB.
WiFi, dalkove IR ovladani, a AV vystup byly prijemne bonusy.
Tiskni
Sdílej: