Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
>>>Zalozni zdroj udelam ze stary autobaterky (napajeni zakladni desky je 7V - 20V).
no to chcem vidiet...
UPS ma hlavne dobry baterky. Tendle server co chci ja ma spotrebu 5W. Vedle na stole mi lezi P4 2,4GHz se spotrebou 140W - na to uz by autobaterka nebyla nejlepsi.
(ked sa zacne vybijat bateria?)
Na internetu a v aradiu vysly spousty zapojeni.
Zkuste Marxuv generator - dava 240kV.
že komerční UPS může komunikovat s počítačem a tak bezpečně vypnout, než se vybijí baterieStačí změřit napětí baterie a dvoustavově ovládat nějaký pin sériového portu (nebo čehokoliv jiného, co lze v linuxu číst). To by měla zvládnout třeba i zenerka.
Ta prestavba bude spocivat minimalne v pripajeni seriovyho portu pres kterej se do toho nahrava ten firmware.
Co je to zas dneska za módu?
Nemas domaci server - akobi si nebol.
2c2 nemam, ale na Alix 1c provozuju uz asi rok meteostanici a posledni mesic z nedostatku jineho zeleza take IPv6 branu.
Mam v te desce vrazeny WiFi modul, CF kartu a pres usb pripojeny disk. Disk ale chci prepojit na IDE na desce. Jen jsem nejak linej se v tom ted babrat.
Aktualne to jede na gentoo a bezi na tom postgresql, apache,bind9 a sluzba ktera pres 1wire ocmuchava cidla. Musim rict, ze je to celkem stabilni reseni. Zatim jsem s tim nemel zadny problem.
provozuju uz asi rok meteostanici
Můžeš prosím poskytnout nějaké info na čem to běží a co to všechno snímá?
Ale jo. Proč bych neřekl. Aktuálně snímám teplotu a atmosferický tlak. Mám ještě v krabičce schované čidlo na snímání vlhkosti vzduchu. To aktuálně není zapojené. Všechna čidla jsou navěšena na Dallas 1wire sběrnici a přes 1wire/serial to čtu službou w1retap a ukládám do postgresql. Všechno aktuálně běží na té Alix desce. Časem plánuju oddělit databázi a apače na vlastní server.
Fungje to celé na gentoo.Plánoval jsem sice přechod na OpenBSD, ale nevím. Asi to tak už nechám.
Informace se jednou za cca 15 minut publikují na web (http://jentak.draci.org/meteostanice ). Protože mám ale doma nespolehlivé připojení (CDMA - lepší u nás bohužel není k mání) tak se někdy stane, že se tam aktuální data nedostanou. Ta mrcha modem se odpojuje.
Informace o větru sbírat nemůžu protože jsem pod kopcem ve městě a tak by nebyly k ničemu.
V následujícím roce hodlám připojit webkameru a to čidlo vlhkosti. S vlhkostí pak půjdou počítat rosné body ...atd.
Chci také počítat tendence tlaku a teplot, ale matematika není moje hobby, Mám u kámoše už asi rok objednané vzorce ale nějak je nedodal. Do podoby programu si je umím převést sám. Jen zatím nemám to matematické vyjádření.
Pokud o tom někdo chce vědět víc, nechte mi zprávu na webíku (odkaz výše).
Snad jsem to napsal srozumitelně.
Jakou to ma spotrebu?
To nevím. Neměřil jsem to. Pořizoval jsem si tu desku, protože jsem potřeboval něco na čem bych rozjel sběr dat a mohl je na tom rovnou zpracovat.Nechtěl jsem vekou bednu. rozhodujícím kritériem byla velikost, kompatibilita s OpenBSD a Linuxem. Na sběr informací není třeba velkého výkonu takže ani na ten jsem nijak nehleděl.
Protože je to ale i586, dal jsem na to nakonec i databázii. Běží obstojně. Ještě nedávno jsem na pentiu provozoval server. nezhynul na výkonu. Spíš na stáří.
Spotřeba nebyl ústřední motiv ani jedno z výběrových kriterií.
Celkem pěkné taky je, že deska "nepotřebuje zdroj". Umí PoE. Pokud na to máte infrastrukturu, může systém napájet switch.
Poznámka na začátek: Nic proti tomuto autorovi, tento dotaz mi už leží v hlavě delší dobu.
Když čtu podobné zápisky (třeba minulý fileserver s 320GB diskem, tady domácí server na atomu), tak nevím, zda jde primárně o účel (tedy o ukládání souborů nebo v tomto případě o služby serveru) a nebo o co nejnižší příkon a co nejexotičtější technologii. Pod pojmem server si obvykle představím něco s vysokým výkonnem (v domácích podmínkách pak asi něco na úrovni desktopového počítače bez herní grafiky - tedy alespoň dvoujádro s dostatkem paměti) a velkým úložištěm (min. 2TB - pokud to má být souborový server tak se meze nekladou). Tím samozřejmně nemám nic proti (pokud to dělá přesně to co potřebujete, tak je to ideální stav), jen by mě zajímalo, k čemu takové servery používáte?
jen by mě zajímalo, k čemu takové servery používáte?
K dotazu se přidávám.
Já třeba taky o něčem takovém uvažuju. A chci na tom provozovat svnko, soukromý poštovní server(postfix) a ftp, s httpkem(apache).
Tak to třeba ještě dovedu pochopit, ale na co něco takového bude třeba absolutnímu počítačovému analfabetovi(i když je díky PCT,Zive a podobným přesvědčen o něčem jiném).
A taky si na tom chci experimentovat se sítováním
Tak na to je lepší si založit vlastní síť než takový nějaký homenet.
BTW:Server s routerem na jednom železe nemají co dělat, i když se jedná o homenet.
Nesouhlasím, pro domácí síť nebudu mít x serverů jen kvůli teoreticky větší bezpečnosti.
Bezpečnost je až to poslední čím by mě napadlo argumentovat.
Problém je v tom, že když je potřeba rebootovat server(nové jádro, bůh ví vlastně proč,…) tak to nejde, protože sestra zrovna poslouchá opravdu coolové rádio(nebo jiný příbuzný dělá podobnou bohulibou činnost). Navíc pokud se zrovna ze serveru tahá, tak je zaplněná cache síťové karty, I/O linky,apod. a bratr nebude moc rád když mu v CoD budou létat pingy od 200ms do jedné sekundy. Pak se vymýšlejí všelijaké psí kusy jako QoS místo toho aby se prostě rozumně navrhla síťová infrastruktura. A takovýchto modelových situací bych mohl popsat určitě víc. Každá normální síť by měla mít alespoň jeden vysokorychlostní switch, router/bránu, server.
BTW:Server s routerem na jednom železe nemají co dělat, i když se jedná o homenet.
Tak neni problem koupit router za 400Kc a ten server dat az za nej.
Myslim, ze kdyz bude router i server na jednom pc tak se tak moc nestane.
Tak požadavek minimální spotřeby mě u domácího fileserveru nepřekvapuje.
No to mě taky ne. Ale mám pocit, že je to pro některé klíčové a že tomu přizpůsobují celé řešení.
Server nemusí být jen o výkonu, obecně bych to bral spíš jako počítadlo které poskytuje nějakou službu. Když řešit fileserver tak pořádně nebo si prostě koupit disk a neřešit to...
...koupit disk s rozhraním do sítě (např AoE, smb nebo něco)...
Pro me je hodne dulezita spotreba. Ten server co mam ted (VIA 667MHz, 256MB RAM, 40GB disk) zere 28W. Vzhledem k vyuziti serveru (min nez 30 lidi za den) nemusim ani tak koukat na vykon.
Pokud budu potrebovat vykon, tak se pripojim z internetu na server, pres wakeonlan zapnu desktop PC (4jadro od intelu, 4gb ram) a pres vzdalenou plochu ho budu pouzivat. Potom ho zas vypnu. Je pro me zbytecny nechavat takovej nenazranej stroj porad zapnutej.
Na provozovani stranek (apache, php, mysql) a sftp mi bude alix stacit. Jestlize budu mit velkou navstevnost (s tim behem pristich nekolika desetileti nepocitam) tak si zaplatim kvalitni server housing.
Pokud budu potrebovat vykon, tak se pripojim z internetu na server, pres wakeonlan zapnu desktop PC (4jadro od intelu, 4gb ram) a pres vzdalenou plochu ho budu pouzivat. Potom ho zas vypnu. Je pro me zbytecny nechavat takovej nenazranej stroj porad zapnutej.
To je dobrý způsob. Podobný postup používá můj kolega (s domácím serverem). Může si to dovolit, používá to pouze on. No můj servřík (C2D, 8GB RAM, 4TB HDD používá víc lidí, takže to vypnout nelze. Ale spotřeba je umírněná. Kolem 80W.
Co tady machruješ?Noze zamachruj ty
Fakt jsem to nemyslel zle.Ani ja, chcel som len zdoraznit ze funkciu PC neudava HW ale funkcia.
Ale je to o způsobu práce. Já si třeba rád lehnu s NTB do postele, připojím se na server, kde renderuju v POVRayi nebo Blenderu nebo škádlím DB apod. Na to není výkonu nikdy dost.No ved OK, kazdy to riesi ako to jemu vyhovuje, ja napriklad taku potrebu nemam a Blendera ci POVray sa nedotknem ako je rok dlhy - na editaciu videa mam desktop na pozeranie filmov mam v obyvacke "MediaPC" (zapinam ked potrebujem) a notebook (+ USB 500G ext. disk) na filmy a serialy ked idem spat.
Cena tak 10k a provoz dalších několik tisíc ročně. Někdo má prostě úplně jiný nároky, prostě jednoduchej levnej server, kterej nežere skoro nic, nestojí skoro nic a je to dobrá hračka...
No a na základně vlastních zkušeností jsem překvapen, jak slabé stroje tolika lidem postažují a ještě je nazývají slovem "server".
Ja se drzim nazoru ze server je server a desktop je desktop. Server se vetsinou flaka (tak je jedno jestli se flaka 1jadro nebo 4jadro) a narocny veci delam na desktopu. Jedinej problem je u sftp - tam asi 500MHz AMD moc stihat nebude.
BTW: Na staticke html stranky s maximalne 100 lidmi za den byste taky daval 2jadro?
Server se vetsinou flaka (tak je jedno jestli se flaka 1jadro nebo 4jadro) a narocny veci delam na desktopu.
Já náročné věci přenechám serveru a desktop na večer (pokud nepařím ) vypínám. NTB na povray obvykle stačí. Je ticho a přitom výkon relativně velký. Samozřejmně, třeba na modelování v blenderu je toto řešení nepoužitelné (to dělám na desktopu).
BTW: Na staticke html stranky s maximalne 100 lidmi za den byste taky daval 2jadro?
Problém je ten, že dnes to jsou statické stránky a zítra už to může být kompletní redakční systém. Já rád věci, které vydrží delší dobu - je to ve výsledku levnější, než kupovat každého půl roku HW podle aktuální potřeby.
Mate na mysli nakou konkretni desku s ARM?
Taky jsem o tom uvazoval. Nakonec ten disk ale pripojim pres USB - nechci prijit o zaruku.
Vypada to, ze maj jednu desku a kazdy model ma osazeno neco jineho.
Internetový obchod www.czech-server.cz nabízí repasované, refurbished servery z datového centra v perfektním stavu se zárukou 12 měsíců. Jen renomované výrobce (HP, IBM, DELL, Fujitsu-Siemens).
Tiskni
Sdílej: