Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dneska jsem se rozhodl, že přestanu používat ICQ, AIM, YIM, MSN a podobné odpady. Rozhodl jsem se kompletně přejít na Jabber. Jabber účet už mám na Gmailu, ale není to ono a tak jsem si založil tux.martin@jabber.cz. Pak nastal problém s volbou klienta. Zkoušel jsem Gaim a zjistil jsem, že to má málo funkcí,pak jsem zloušel Psi - taky nic moc, ta grafika mi prostě nesedla. Nakonec jsem nainstaloval Gajim - to bylo ono. Dlouho jsem se neradoval všechna komunikace se ukládá do /home/tux/.gajim/logs.db ve formátu SQlite. Já potřebuju komunikaci ukládat v čistém textu jako třeba Gaim nebo Psi. Neví někdo co s tím? Nešlo by to ukládat do normálního textu?
Tiskni
Sdílej:
A vzhledem k tomu, že ICQ je možné používat jen na Microsoft Windows a na Mac OS X, tak by mě zajímalo, co děláte na tomto serveru, resp. proč se opovažujete obhajovat službu, kterou používáte v rozporu s jejími podmínkami.
Já mu naopak rozumím až moc dobře. 100% lidí, ze kterými chci komunikovat prostřednictvím nějakého IM, má ICQ. Nějakých cca 5% má i jabber, respektive na ICQ lezou přes ICQ transport, ale to jsou lidé, ze kterýma promluvím 2x do roka. Naopak lidé, se kterýma se vybavuji často, mají jen to ICQ. Pořizovat si Jabber, abych pak s drtivou většinou stejně komunikoval pomocí ICQ transportu mi připadá, jako drbání levou nohou za pravým uchem. Ne že by to nešlo, ale nevidím k té šaškárně důvod.
Když jsme se i s kolegou, který měl na nějakých linuxových akci přednášky o zlu uzavřených formátů, shodli spíše na tom, že jabber by byl pro nás zatím spíš přítěž, tak těžko budu přesvědčovat další. Nehledě na to, že ani nikoho přesvědčovat nechci. Ať si každý používá to, co mu vyhovuje.
Když začínal Google Talk, tak se hovořilo o nějakém propojení a o tom, že by lide z ICQ mohli být oficiálně dostupní i prostřednictvím jabberu ve formátu UIN@nějaká AOL doména, ale zatím se nic neděje. Kdyby se stalo něco takového, tak do jabberu jdu, ale zatím se raději budu drbat pravou rukou za pravých uchem a zůstanu u ICQ.
Kdyby se stalo něco takového, tak do jabberu jduNechápu vás. Nejdřív říkáte, že ICQ transport je šaškárna a potom říkáte, že když ho Google poskytne, tak do něj půjdete...
Jeden velký rozdíl tady je. Ve své podstatě by to sice taky byl jen jakýsi ICQ transport, ale oficiální. ICQ používá proprietární protokol a těžko říct, co se AOL rozhodne udělat. Nedávno provedli nějakou změnu v protokolu, což přivedlo dost alternativních klientů do potíží. Klidně mohou začít něco provádět, co přivede do potíží servery provozující transporty a já bych nerad nakonec používal dva různé klienty. Multiprotokolární IM klienti mi příliš nevyhovují.
Ať si používá kdo chce, co chce. Možná mně okolní tlaky časem přinutí Jabber používat, ale já v tomto průkopníkem být nemusím.
Jabber sice svým způsobem "podporuje" komunikaci "po ICQ", ale proč pak nemít rovnou ICQ účet?Napríklad preto aby ti nikto na lokále nesniffol heslo, ked používaš ICQ bránu na jabber serveri tak aspoň po server si môžeš zapnúť šifrovanie. :)
většina lidí ti na nějaký Jabber kašleFajn, tak až mi budou chtít napsat, tak ví že jsem na Jabberu. Já je nepotřebuju, oni mě ano (trochu arogantní přístup, ale funguje na 100%...)
#!/usr/bin/env python # -*- coding: iso-8859-2 -*- # # Gajim Chat logs dump # # import pysqlite2.dbapi2 as sqlite import os import sys import time import types class StdoutWrapper : def __init__ (self, fd) : self.fd = fd def write (self, o) : if type(o) == types.UnicodeType : o = o.encode('iso8859-2', 'replace') self.fd.write(o) sys.stdout = StdoutWrapper(sys.stdout) db = os.path.expanduser('~/.gajim/logs.db') con = sqlite.connect(db) cur = con.cursor() kind = ('status', 'gcstatus', 'gc_msg', 'single_msg_recv', 'chat_msg_recv', 'single_msg_sent', 'chat_msg_sent') stat = ('online', 'chat', 'away', 'xa', 'dnd', 'offline') if len(sys.argv) == 2: jid = sys.argv[1] where = 'jid = "%s"' % jid else: jid = '' where = "1 = 1" query = ''' SELECT time, kind, show, jid, subject, message FROM logs LEFT JOIN jids USING(jid_id) WHERE %s ORDER BY time ''' % where #print query cur.execute(query) results = cur.fetchall() #for res in results: # print res for res in results: #res = cur.fetchone() #while res: m_time = time.strftime('%F %X', time.localtime(res[0])) m_kind = res[1] m_show = res[2] m_jid = res[3] m_subj = res[4] m_text = res[5] if m_kind <= 1: if m_show >= 0 and m_show <= 5: m_dir = kind[m_kind] + '_' + stat[m_show] else: m_dir = kind[m_kind] + '_' + ("%s" % m_show) else: m_dir = kind[m_kind] print "%s, %s, %s, '%s', '%s'" % (m_time, m_jid, m_dir, m_subj, m_text) # res = cur.fetchone() # eof