Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dneska jsem se rozhodl, že přestanu používat ICQ, AIM, YIM, MSN a podobné odpady. Rozhodl jsem se kompletně přejít na Jabber. Jabber účet už mám na Gmailu, ale není to ono a tak jsem si založil tux.martin@jabber.cz. Pak nastal problém s volbou klienta. Zkoušel jsem Gaim a zjistil jsem, že to má málo funkcí,pak jsem zloušel Psi - taky nic moc, ta grafika mi prostě nesedla. Nakonec jsem nainstaloval Gajim - to bylo ono. Dlouho jsem se neradoval všechna komunikace se ukládá do /home/tux/.gajim/logs.db ve formátu SQlite. Já potřebuju komunikaci ukládat v čistém textu jako třeba Gaim nebo Psi. Neví někdo co s tím? Nešlo by to ukládat do normálního textu?
Tiskni
Sdílej:
A vzhledem k tomu, že ICQ je možné používat jen na Microsoft Windows a na Mac OS X, tak by mě zajímalo, co děláte na tomto serveru, resp. proč se opovažujete obhajovat službu, kterou používáte v rozporu s jejími podmínkami.
Já mu naopak rozumím až moc dobře. 100% lidí, ze kterými chci komunikovat prostřednictvím nějakého IM, má ICQ. Nějakých cca 5% má i jabber, respektive na ICQ lezou přes ICQ transport, ale to jsou lidé, ze kterýma promluvím 2x do roka. Naopak lidé, se kterýma se vybavuji často, mají jen to ICQ. Pořizovat si Jabber, abych pak s drtivou většinou stejně komunikoval pomocí ICQ transportu mi připadá, jako drbání levou nohou za pravým uchem. Ne že by to nešlo, ale nevidím k té šaškárně důvod.
Když jsme se i s kolegou, který měl na nějakých linuxových akci přednášky o zlu uzavřených formátů, shodli spíše na tom, že jabber by byl pro nás zatím spíš přítěž, tak těžko budu přesvědčovat další. Nehledě na to, že ani nikoho přesvědčovat nechci. Ať si každý používá to, co mu vyhovuje.
Když začínal Google Talk, tak se hovořilo o nějakém propojení a o tom, že by lide z ICQ mohli být oficiálně dostupní i prostřednictvím jabberu ve formátu UIN@nějaká AOL doména, ale zatím se nic neděje. Kdyby se stalo něco takového, tak do jabberu jdu, ale zatím se raději budu drbat pravou rukou za pravých uchem a zůstanu u ICQ.
Kdyby se stalo něco takového, tak do jabberu jduNechápu vás. Nejdřív říkáte, že ICQ transport je šaškárna a potom říkáte, že když ho Google poskytne, tak do něj půjdete...
Jeden velký rozdíl tady je. Ve své podstatě by to sice taky byl jen jakýsi ICQ transport, ale oficiální. ICQ používá proprietární protokol a těžko říct, co se AOL rozhodne udělat. Nedávno provedli nějakou změnu v protokolu, což přivedlo dost alternativních klientů do potíží. Klidně mohou začít něco provádět, co přivede do potíží servery provozující transporty a já bych nerad nakonec používal dva různé klienty. Multiprotokolární IM klienti mi příliš nevyhovují.
Ať si používá kdo chce, co chce. Možná mně okolní tlaky časem přinutí Jabber používat, ale já v tomto průkopníkem být nemusím.
Jabber sice svým způsobem "podporuje" komunikaci "po ICQ", ale proč pak nemít rovnou ICQ účet?Napríklad preto aby ti nikto na lokále nesniffol heslo, ked používaš ICQ bránu na jabber serveri tak aspoň po server si môžeš zapnúť šifrovanie. :)
většina lidí ti na nějaký Jabber kašleFajn, tak až mi budou chtít napsat, tak ví že jsem na Jabberu. Já je nepotřebuju, oni mě ano (trochu arogantní přístup, ale funguje na 100%...)
#!/usr/bin/env python # -*- coding: iso-8859-2 -*- # # Gajim Chat logs dump # # import pysqlite2.dbapi2 as sqlite import os import sys import time import types class StdoutWrapper : def __init__ (self, fd) : self.fd = fd def write (self, o) : if type(o) == types.UnicodeType : o = o.encode('iso8859-2', 'replace') self.fd.write(o) sys.stdout = StdoutWrapper(sys.stdout) db = os.path.expanduser('~/.gajim/logs.db') con = sqlite.connect(db) cur = con.cursor() kind = ('status', 'gcstatus', 'gc_msg', 'single_msg_recv', 'chat_msg_recv', 'single_msg_sent', 'chat_msg_sent') stat = ('online', 'chat', 'away', 'xa', 'dnd', 'offline') if len(sys.argv) == 2: jid = sys.argv[1] where = 'jid = "%s"' % jid else: jid = '' where = "1 = 1" query = ''' SELECT time, kind, show, jid, subject, message FROM logs LEFT JOIN jids USING(jid_id) WHERE %s ORDER BY time ''' % where #print query cur.execute(query) results = cur.fetchall() #for res in results: # print res for res in results: #res = cur.fetchone() #while res: m_time = time.strftime('%F %X', time.localtime(res[0])) m_kind = res[1] m_show = res[2] m_jid = res[3] m_subj = res[4] m_text = res[5] if m_kind <= 1: if m_show >= 0 and m_show <= 5: m_dir = kind[m_kind] + '_' + stat[m_show] else: m_dir = kind[m_kind] + '_' + ("%s" % m_show) else: m_dir = kind[m_kind] print "%s, %s, %s, '%s', '%s'" % (m_time, m_jid, m_dir, m_subj, m_text) # res = cur.fetchone() # eof