Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Stáhněte si zdrojové kódy WindowMakeru 0.91.0, rozbalte a uvnitř adresáře WindowMaker-0.91.0
opatchujte.
patch -p1 < WindowMaker-0.91.0-colored-icons.patch
Ve svém oblíbeném grafickém editoru vytvořte XPM pixmapu o velikosti 10x10 pixelů (ne větší a ne menší), která má více jak tři barvy (patch totiž způsobil, že je-li barev více jak tři, použije se vykreslování ze "starého stylu", tedy barevné vykreslování, je-li barev méně nebo rovno třem, použije se vykreslování z "nového stylu", tedy bez barev).
Pro češtinu jsem již hotovou ikonku pro "modelock" vystavil ke stažení zde. Pokud někdo vytvoří třeba pěknou slovenskou anebo jinou vlaječku nebo nějaké jiné pěkné ikonky, zašlete mi je prosím na adresu windowmaker@ligatura.org a jako subject uveďte řetězec [ICONS]
.
Nyní se ponořte do podadresáře src/
, kde naleznete soubory def_pixmaps.h
a extend_pixmaps.h
, které obsahují definice pixmap. První soubor obsahuje definice pixmap pro maximalizaci okna (ta ikonka vlevo) a pro zavření okna (ta vpravo). Soubor druhý obsahuje definice ikonek pro funkční "modelock" (ta ikonka druhá zleva). Upravte definice pixmap podle libosti a sestavte WindowMakera třeba takto.
./configure --enable-usermenu --enable-modelock --enable-colored-icons make su -c make install
Přepínač --enable-colored-icons
byl také přidán při patchování. Rozhodně na něj při ./configure
nezapomeňte!
Možná se vám nepodaří provést krok make
s tím, že to zahlásí shruba něco podobného následujícímu.
cd . && /home/socrates/Compile/GUI/x/WindowMaker-0.91.0/missing aclocal-1.4 WARNING: `aclocal-1.4' is needed, and you do not seem to have it handy on your system. You might have modified some files without having the proper tools for further handling them. Check the `README' file, it often tells you about the needed prerequirements for installing this package. You may also peek at any GNU archive site, in case some other package would contain this missing `aclocal-1.4' program. make: *** [aclocal.m4] Error 1
V takovém případě zkuste nejprve spustit posloupnost příkazů, které jsou uvedeny na začátku souboru configure.ac
(zde uvedené programy jsou součástí nástrojů autoconf
, automake
a libtool
) a postup kompilace zopakovat.
No, a pak už jen zbývá WindowMakera restartovat. Není potřeba kvůli tomu restartovat celé prostředí X, stačí restartovat jen WindowMakera.
Pokud na nic nebylo zapomenuto, pokud nebylo chybováno při upravování souborů def_pixmaps.h
a extend_pixmaps.h
, pokud vaše nové barevné ikonky mají více jak tři barvy a přeložili ste opatchovaného WindowMakera s --enable-colored-icons
při ./configure
, tak se nemusíte bát, že by došlo k nějaké havárii.
Testoval jsem to dostatečně a mohu s klidným svědomím prohlásit, že takto opatchovaný WindowMaker je stále stejně stabilní, jak je u něho obvyklé. Marek Michal (twofish) odvedl dobrou práci a ještě jednou mu tímto děkuji.
Tiskni
Sdílej: