Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Stáhněte si zdrojové kódy WindowMakeru 0.91.0, rozbalte a uvnitř adresáře WindowMaker-0.91.0
opatchujte.
patch -p1 < WindowMaker-0.91.0-colored-icons.patch
Ve svém oblíbeném grafickém editoru vytvořte XPM pixmapu o velikosti 10x10 pixelů (ne větší a ne menší), která má více jak tři barvy (patch totiž způsobil, že je-li barev více jak tři, použije se vykreslování ze "starého stylu", tedy barevné vykreslování, je-li barev méně nebo rovno třem, použije se vykreslování z "nového stylu", tedy bez barev).
Pro češtinu jsem již hotovou ikonku pro "modelock" vystavil ke stažení zde. Pokud někdo vytvoří třeba pěknou slovenskou anebo jinou vlaječku nebo nějaké jiné pěkné ikonky, zašlete mi je prosím na adresu windowmaker@ligatura.org a jako subject uveďte řetězec [ICONS]
.
Nyní se ponořte do podadresáře src/
, kde naleznete soubory def_pixmaps.h
a extend_pixmaps.h
, které obsahují definice pixmap. První soubor obsahuje definice pixmap pro maximalizaci okna (ta ikonka vlevo) a pro zavření okna (ta vpravo). Soubor druhý obsahuje definice ikonek pro funkční "modelock" (ta ikonka druhá zleva). Upravte definice pixmap podle libosti a sestavte WindowMakera třeba takto.
./configure --enable-usermenu --enable-modelock --enable-colored-icons make su -c make install
Přepínač --enable-colored-icons
byl také přidán při patchování. Rozhodně na něj při ./configure
nezapomeňte!
Možná se vám nepodaří provést krok make
s tím, že to zahlásí shruba něco podobného následujícímu.
cd . && /home/socrates/Compile/GUI/x/WindowMaker-0.91.0/missing aclocal-1.4 WARNING: `aclocal-1.4' is needed, and you do not seem to have it handy on your system. You might have modified some files without having the proper tools for further handling them. Check the `README' file, it often tells you about the needed prerequirements for installing this package. You may also peek at any GNU archive site, in case some other package would contain this missing `aclocal-1.4' program. make: *** [aclocal.m4] Error 1
V takovém případě zkuste nejprve spustit posloupnost příkazů, které jsou uvedeny na začátku souboru configure.ac
(zde uvedené programy jsou součástí nástrojů autoconf
, automake
a libtool
) a postup kompilace zopakovat.
No, a pak už jen zbývá WindowMakera restartovat. Není potřeba kvůli tomu restartovat celé prostředí X, stačí restartovat jen WindowMakera.
Pokud na nic nebylo zapomenuto, pokud nebylo chybováno při upravování souborů def_pixmaps.h
a extend_pixmaps.h
, pokud vaše nové barevné ikonky mají více jak tři barvy a přeložili ste opatchovaného WindowMakera s --enable-colored-icons
při ./configure
, tak se nemusíte bát, že by došlo k nějaké havárii.
Testoval jsem to dostatečně a mohu s klidným svědomím prohlásit, že takto opatchovaný WindowMaker je stále stejně stabilní, jak je u něho obvyklé. Marek Michal (twofish) odvedl dobrou práci a ještě jednou mu tímto děkuji.
Tiskni
Sdílej: