Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Protože ne každý má textový režim nastavený na více jak 80 znaků šířky, na stavový řádek Vimu se toho moc nevejde. Existuje ale možnost přepínat mezi různými stavovými řádky. Jak se to dělá vám rád ukáži (poněkud vylepšená verze je nyní k prostudování také zde, chcete-li vidět, co reálně používám já, tak se podívejte sem).
Do svého ~/.vimrc
dejte následující kód a pak klávesou F3
můžete v normálním módu Vimu přepínat mezi různými stavovými řádky. Uvedený kód je jen příklad!
Nejprve uvedu pro pořádek několikero funkcí, které jsou v příkladu použity.
"Par funkci, ktere jsou pouzity v prikladech "Spocita procenta fu! Percent() let byte = line2byte( line( "." ) ) + col( "." ) - 1 let size = (line2byte( line( "$" ) + 1 ) - 1) return (byte * 100) / size endf "Vrati hodnotu kodovani souboru anebo textik fu! FileEncoding() if &fileencoding == '' return "is not set" else return &fenc endif endf " Vrati hodnotu globalniho kodovani anebo textik fu! GlobalEncoding() if &fileencoding == '' return "is not set" else return &enc endif endf
A nyní již samotný příklad na implementaci přepínání více druhů stavového řádků v editoru Vim. Podotýkám, že uvedený příklad lze snadno přetransformovat i na použití s rulerem Vimu.
"A samotna implementace prepinani stavoveho radku "Nadefinujeme si jednotlive statusline let g:StatusLines{0}='[%03bD | %5(0x%02BH%)] [%8oC=%3{Percent()}%%] [%8c] : [%8l/%8L = %3p%%]' let g:StatusLines{1}='[GENC %10(%{GlobalEncoding()}%)] [FENC %10(%{FileEncoding()}%)]' let g:StatusLines{2}='[%n] %F' let g:StatusLinesCurrent=-1 "Namapujeme si klavesu map <F3> :call ToggleStatusLine()"Funkce, ktera prepina jednolive statusline fu! ToggleStatusLine() let g:StatusLinesCurrent=g:StatusLinesCurrent+1 if (!exists("g:StatusLines" . g:StatusLinesCurrent)) let g:StatusLinesCurrent=0 endif let &statusline=g:StatusLines{g:StatusLinesCurrent} endf "Nakonec jeste zapneme prvni variantu call ToggleStatusLine()
Velice jednoduché... Tak co? Není to přesně to, po čem ste už dlouho toužili??
Tiskni
Sdílej: