Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V tomto postu, pozde ale preci, zminim (imho hezkou) teoretickou odpoved na otazku integrace kontaktu, konfiguraku apod.
Misto slozitych serveru nad dbus by imho stacilo definovat soubory/adresare v home, napriklad ~/.shortcuts[/typ_aplikace] ~/.contacts ~/.window_manager ~/.web_browser. Napriklad kazdy web browser by si nacetl svoje nastaveni(posilani referer,cookies,....) z tohoto souboru. K tomu by se pro nastaveni on-the-fly pouzivaly standardizovane zpravy dbus(nebyla by zprava kontakt-new_contact, evolution-new_contact, ale pouze zprava new_contact). Nad tim by byla napsana knihovna, ktera by se pouzila napriklad takto:
from universal_desktop import shortcuts
# ziskani klav. zkratky
sc_play=shortcuts.get(shortcuts.PLAY)
# obdobne by se nastavilo poslouchani pro zmenu klav. zkratky on-the-fly
# zmena klav. zkratky (poslani dbus zpravy+zmena souboru)
shortcuts.set(sc_play)
realne by to muselo byt samozrejmne trosku slozitejsi (napriklad kategorie klav. zkratky). Obobne by to fungovalo pro kontakty. (Sdileni urciteho konfigu mezi ruznymy aplikacemi, a jineho mezi jinymy aplikacemi by se nastavilo tak, ze jedny aplikace by pouzivaly ~/.contacts a jine ~/.contacts-lalala.)
Sdileni mezi stroji by se zaridilo pres sdileny home
Resit kparts sdilene mezi ruznymi prostredimi je imho zbytecne.
Jak uz jsem napsal vyse, toto by bylo hezci vyresit misto ruznych serveru pouze tak, ze by se zpravy standardizovaly a neposilalo se napr. [g|k]-mail_received, ale mail_received.
Tiskni
Sdílej:
Jenže co ve chvíli, kdy budeme chtít, aby ty aplikace kterým data patří něco udělalyAplikace načte data ze souboru a bude poslouchát dbus zprávy, jestli se data nezměnily. Co s nima bude dělat už je její věc. Ale asi jsem špatně pochopil jak si to myslel.
nebo budeme chtít nějakou informaci, kterou z toho nebude možné snadno získat?
... ci Josefuv "Server" ...Kdyby někdo vymyslel použitelný název, zlobit se vůbec nebudu