Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Na VŠE je nutné si definovat separátní heslo na adrese https://heslo.vse.cz/eduroam. Uživatelské jméno je vždy vaše klasické xname@vse.cz.
Po přihlášení se otevře nové okno browseru, ve kterém je zobrazen status a které svým pravidelným reloadem obnovuje platnost připojení. S trochou práce lze samozřejmě napsat bashovský skript, který celé mortirium provede při bootu za vás. Proč to tedy neudělat?V linuxu se nejčastěji na WPA používá wpa_supplicant. Popis konfigurace wpa_supplicantu je dostupný na wiki eduroam, popisuje připojení v síti Cesnet pomocí Centrina. Já mám však hostap a jsem z VŠE, takže moje konfigurace je mírně odlišná. Konfigurace wpa_supplicantu, který má na starosti asociování s Access pointem a autentifikaci se nachází v /etc/wpa_supplicant.conf a může vypadat následovně
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant eapol_version=1 ap_scan=1 network={ ssid="eduroam" priority=5 scan_ssid=1 key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP # urcite ne TTLS proto=WPA pairwise=TKIP # pry nemusi byt identity="xvalo07@vse.cz" password="SemPatriHeslo" ca_cert="/etc/ssl/certs/vse.cz.pem" phase1="peaplabel=0" # pry nepovinne phase2="auth=MSCHAPV2" }S konfigurací je potřeba trochu experimentovat, hlavní, co jsem zjistil je, že každá instituce používá jiný certifikát, proto zde certifikát VŠE, jinde to může být třeba CESNETu. Bližším parametrům bohužel nerozumím (vděčný budu za každou radu). Autentizace probíhá zhruba tak, že se asociujeme s AP, načež se sestaví tunel k domovskému autentizačnímu serveru, který ověří naše jméno a heslo a připojní povolí či odmítne. Pokud vše proběhne v pořádku, je možné pomocí klasického DHCP klienta získat IP adresu a cesta je volná.
CONFIG_IEEE80211=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_WEP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_CCMP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_TKIP=yAle možná naleznete i další. Následující seznam mi poslali z naší správy sítě, kde též používají Centrino. Moje jádro následující nastavení neobsahuje, patrně se týkají konkrétního wifi ovladače.
CONFIG_IEEE8021X_EAPOL=y CONFIG_EAP_MD5=y CONFIG_EAP_MSCHAPV2=y CONFIG_EAP_TLS=y CONFIG_EAP_PEAP=y CONFIG_EAP_TTLS=y CONFIG_EAP_GTC=y CONFIG_EAP_OTP=y CONFIG_EAP_SIM=y CONFIG_EAP_AKA=y CONFIG_EAP_PSK=y CONFIG_EAP_SAKE=y CONFIG_EAP_GPSK=y CONFIG_EAP_PAX=y CONFIG_EAP_LEAP=y
# wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.confV debianu lze konfiguraci a spuštění wpa_supplicantu automatizovat pomocí nastavení v /etc/network/interfaces
auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wpa-driver wext wpa-ssid eduroam wpa-conf /etc/wpa_supplicant.conf
Velmi často také neproběhne v pořádku autentifikace. Celý proces lze sledovat například pomocí wpa_gui. Autentifikace se zasekne ve fázi AUTENTIFICATION STARTED a nikdy se nedokončí, nutno znova asociovat. Zatím ztratíte pracně získanou adresu z DHCP a musíte znovu pouštět DHCP klienta.
Tiskni
Sdílej: