Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »# /etc/fstab: static file system information. # # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass> /dev/hda1 /mnt/dos vfat rw,user,noauto,showexec,umask=00000,quiet,iocharset=iso8859-2 0 0 /dev/hda3 /home ext3 errors=remount-ro,noatime 0 1 /dev/hda5 /mnt/win ntfs ro,user,noauto,defaults,umask=00000 0 1 /dev/hda6 / ext3 errors=remount-ro 0 1 /dev/hda7 none swap sw 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs defaults,rw 0 0 /dev/hdd /media/cdrom iso9660 ro,user,noauto,noexec,mode=0644,iocharset=iso8859-2 0 0 tmpfs /tmp tmpfs size=300M
/dev/hda1 /mnt/dos vfat defaults 0 1 /dev/hda5 /mnt/win ntfs defaults 0 1no nejak takto to funguje u me. Jen si nejsem jistej jak to jde s ntfs a vfat mozna to bude chtit nejakej parametr aby se to pripojilo.
Každému co jeho jestMůžeš to trošku rozvédst?Na detekci výměnných médií a vubec obecně výměnného hardwaru je to geniální věc... což je na moderním desktopu potřeba
...jen kvůli tomu že nějaký Michal Vyskočil řekne že je to lepší a XML je hnusný balast...Celou dobu mluvím o parsování, ne o přehlednosti. A pořád si stojím za tím, že _parsovat_ XML formát je zbytečně komplikované a ten formát je hnusný a složitý (nebo hnusně složitý). S-výrazy Lispu uvádím jako příklad toho, že se podobná věc dá napsat daleko jednodušeji. Je asi pravda, že pro většinu lidí je Lispová syntaxe příliš volná, ale z hlediska parsování je to paráda.
(html (head (title ahoj)) (body (h1 (id nadpis1) (ahoj v Lispu))))S-výrazy trpí nevýhodou, a to, že se to takto napsaného souboru dělají změny poměrně obtížně, protože píšu uzavírací závorky až na konec souboru. A bez pořádné podpory v editoru není možné cokoliv většího efektivně napsat, to je pravda. Holt na lidi musí být větší přísnost
Tiskni
Sdílej: