Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Ahoj, potřebuji pomoct s PyQt4...
Jsem v tom naprostý začátečník, ale snažím se...
#!/usr/bin/env python import sys from PyQt4 import QtCore, QtGui app = QtGui.QApplication(sys.argv) # MainWindow MainWindow = QtGui.QMainWindow() MainWindow.setWindowTitle("Picturerus") MainWindow.resize(300, 250) # MenuBar MenuBar = QtGui.QMenuBar(MainWindow) MenuBar.File = MenuBar.addMenu("&File") MenuBar.Edit = MenuBar.addMenu("&Edit") MenuBar.Image = MenuBar.addMenu("&Image") MenuBar.View = MenuBar.addMenu("&View") MenuBar.Options = MenuBar.addMenu("O&ptions") MenuBar.Help = MenuBar.addMenu("&Help") MenuBar.File.Open = MenuBar.File.addAction("&Open") MenuBar.File.addSeparator() MenuBar.File.Exit = MenuBar.File.addAction("E&xit") MainWindow.setMenuBar(MenuBar) #ToolBar ToolBar = QtGui.QToolBar(MainWindow) ToolBar.setMovable(0) ToolBar.Open = ToolBar.addAction("Open") MainWindow.addToolBar(ToolBar) MainWindow.show() sys.exit(app.exec_())
Můj problém je ten, že nevím jak správně napsat funkci, která se spustí po stisknutí tlačítka pod MenuBar.File.Exit
a vypne a vymaže program z paměti (prostě a dobře ukončit). Hraju si různě s app.connect, ale vždycky to nejde, nemůžu nikde najít správný zápis. A nebylo by lepší pro exit programu udělat extra funkci na kterou budou odkazovat ostatní tlačidla, abych to ke každému nemusel psát zvlášť? Kdyžtak díky za pomoc, a jestli jsem v kodu udělal chyby, nekamenovat prosím.
Jde o ten obrázkový prohlížeč podobný IrfanViewu, přijímám patche, opravy, nové funkce a tak..aby se na tom mohla podílet celá linuxová komunita (posiat na cyphr0(at)gmail.com, později bude web a někam pastnu zdrojáky). Ještě jsem nevymyslel pořádný název (název Picturerus mi připomíná Ruské pornostránky:)), ale to se časem ukáže. Tak se mějte
Tiskni
Sdílej:
Hraju si různě s app.connect, ale vždycky to nejde, nemůžu nikde najít správný zápis.Pre začiatok by si si mohol aspoň zbežne prebehnúť niečo o signáloch a slotoch. Ja som ale čo sa týka Pythonu úplná lama, takže s tým moc nepomôžem
app.connect(MenuBar.File.Exit, QtCore.SIGNAL("clicked()"), QtCore.SLOT("quit()"))
pvanek@pvanek:~> python
Python 2.5 (r25:51908, Nov 27 2006, 19:14:46)
[GCC 4.1.2 20061115 (prerelease) (SUSE Linux)] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> import sys
>>> from qt import *
>>> a = QApplication(sys.argv)
>>> QMessageBox.about(None, 'caption', 'text')
Ale jinak nechť je každý svého štěstí strůjce. Mnoho štěstí s PyGTK. Heh, ale všechno zlé je občas i dobré, alespoň že sis nezvolil wx. Už se těším, až se dostaneš ke složitějším vecem, ehm, zblýzka
Ano, about dialog je to nejtěžší, co v Qt je :))) /kod/Diky za postup. Ano plácám kraviny.
Mnoho štěstí s PyGTKVždycky něco plácnu, tak to beru z5. Kašlu na PyGTK a zůstávám u PyQT, PyGTK je pro mě nepřehledný ani se mi vtom nepodařilo napsat menu, PyQT je jednodušší.
Už se těším, až se dostaneš ke složitějším vecem, ehm, zblýzkaChybí mi dokumentace v češtině, na anglinu nemám nervy, tak příště v pondělí na root.cz vyjdě další článek ze seriálu o PyQT, už se nemůžu dočkat.