Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Snažím se vzkřísit z mrtvých obrázkový prohlížeč, na Linuxu, s vývojovým prostředím Lazarus. Když zamakám, může z toho být alternativa k IrfanViewu...
Je to asi 2 roky zpátky, když sem psal/skládál dohromady obrázkový prohlížeč podobný IrfanViewu, dělal sem to v Delphi asi rok, ale zbytečně, protože se mi něco podělalo na disku a některá data mi zmizela, spolu i s celým archivem toho prohlížeče. Ale to nevadí, nyní se ho snažím naprogramovat znovu v prostředí Lazarus + FreePascal pro GNU/Linux, hodně jsem už ale zapoměl (začínm zase od začátků). Licence prohlížeče bude muset být GNU GPL v2
Proč jsem si vybral zrovna obdobu Delphi, Lazarus? Fanatičtí Céčkaři a Javaři jistě prominou, prostě protože je to v tom jednoduchý a rychlá nezdržující tvorba mě baví (nechci se štvát s toolkitem). Ale to je kámen úrazu, Lazarus (poslední stable 0.9.16) má plno nevychytaných chyb, mezi které patří i nefunkční "obarvování" grafických prvků (jako třeba černá na TPanel nebo jiné...), nefunkční tlačítka "šipky" na Scrollboxu a další menší problémy které až tak nebolí. Mno zkusím, jestli tyto problémy nevyřeší upgrade na nejnovější testing verzi Lazarusu.
Proč vlastě dělat další prohlížeč pro Linux? Žádný dobrý+jednoduchý+šikovný jako IrfanView jsem ještě pro linux neviděl a spoustu lidí si stěžuje proč není alternativní aplikace a proč to musí spouštět ve Wine (na pomalejších počítačích je to někdy porůdek). Můj otec říkal, že až bude něco jako IrfanView pro linux, zahodí Widle...
Hlavní prvky Pictureruse:
Nyní je Picturerus v experimentálním stádiu, na úplném začátku, ale aspoň už zobrazuje PNG (mimochodem, nevíte o nějaké grafické knihovně pro Lazarus/FPC pod GPL?) a má toolbar (heh, ikonky nesmím zapomenou někde podělat, chci nějaké hezké, možná z KDE). Je toho ještě hoodně, a jestli nebudu tak líný a nesoustředěný jako do dnes, bude stabilní release nejdřív v červnu roku 2007 (plánuju na 3.6.2007 - to mám narozky, tak si snad udělám radost). Žádné CVS neplánuju, pouze budu vydávat verze na homepage (muffy.ic.cz/picturerus, až bude). Verze programu budou podobné jako repozitáře debianu (experimental, unstable, testing, možná RC, stable -- v současné době experimental).
Ta to byl takový výkřik do tmy... Kdo by chtěl spolupracovat, tak mě může kontaktovat na mr.silent(na)njs.netlab.cz, měl by umět základy Delphi/Kylix/Lazarus/Pascal, ale upozorňuji že jsem zase v záčátcích a vím velký kulový
Průběžně budu informovat o novinkách, ale nechci vás tu moc rozprudit, tak toho zase moc nebude
UPDATE: Zjistil jsem docela nemilou věc, binárka má už teď 6.6MB! Pochybuju že bych to nějak zkomprimoval Takže jste někteří měli pravdu, přejdu na C++ asi s Qt (co mi doporučujete vzhledem k rychlosti? Qt nebo GTK?), jaký toolkit, to fakt nevím.
Tiskni
Sdílej:
writeln
? Jde to vůbec? Je fakt, že jsem zamrznul u TP 6, potom jsem našel C.
sprintf
v C). Ale Pascal jim to neumožní a (i) z toho důvodu je to špatný jazyk.
Já vím, že je to staré a Pascalská konvence předávání parametrů funkcím ostatně nic takového ani neumožňuje. Ale nemám rád tyhle speciální výjimky. Navíc, pokud jazyk samotný něco používá, ale programátorovi to naopak zakazuje, je to příklad špatného návrhu, ať už si o Wirthovi myslím cokoliv.
To už vůbec nemluvím o dynamických polích a podobných věcech chápu, že milovníci C++ na to jistě mají odlišný názorNo C++ je šíleně složitý jazyk, ale mám raději jazyky, jejichž tvůrci se nerozhodovali, co všechno v něm nepůjde jednoduše udělat. Navíc tíhnu k dynamickým jazykům, takže C++ dvakrát nepreferuji.)
<lehce mimo>Pořád lepší než přetížený operátor + pro nastavování titulku oknaCož je jistě problém návrhu jazyka a vůbec to není problém dotyčné knihovny, která používá operátor + pro nastavení titulku okna, co? Takže zatímco mi v C++ stačí změnit knihovnu, nebo napsat potomka dané třídy a místo + používat normální metodu</lehce mimo>
setTitle(std::string)
, tak v Pascalu musím pro napsání obdoby writeln
a) změnit jazyk b) přepsat překladač. Tak nevím, co bude lepší Já vím, že je to staré a Pascalská konvence předávání parametrů funkcím ostatně nic takového ani neumožňuje. Ale nemám rád tyhle speciální výjimky.Jasně, je to relikt, který si nikdo nedovolil úplně odstranit. Což není bug, nýbrž feature, funkce s proměnným počtem parametrů jsou dost kontroverzní záležitost. V Delphi jsou implicitní hodnoty parametrů, ale uznávám, že
writeln
s tím nenapíšu.
To už vůbec nemluvím o dynamických polích a podobných věcechTa dynamická pole jsou v Delphi taky. Ale pokud se pamatuju, chovají se v některých věcech jinak než ta statická (a nemám na mysli fakt, že mají proměnnou velikost
To měl být pokus o vtip, a krom toho jistě víte, že existují (vulgárně řečeno) dva názorové proudy: 1. jazyk by měl umožnit programátorovi úplně všechno a je na něm, aby toho nezneužíval; 2. jazyk by měl být restriktivní a neměl by nechat programátora dělat něco, co by mohla být prasárna. Nechci se hádat, který je "lepší", ale faktem je, že Pascal se ze zjevných "historických" důvodů řadí k tomu druhému a nikdy nebyl důvod na tom cokoliv měnit (i když zrovna to Delphi svým překotným vývojem pěkně zprasáčtělo).<lehce mimo>Pořád lepší než přetížený operátor + pro nastavování titulku oknaCož je jistě problém návrhu jazyka a vůbec to není problém dotyčné knihovny, která používá operátor + pro nastavení titulku okna, co?</lehce mimo>
já Pascal rád nemam, přijde mi jako v praxi velmi špatně použitelný jazyk a nelíbí se mino já mám jiné zkušenosti, třeba v Delphi se dobře dělají projekty jako textové editory, prohlížeče obrázků apod. ovšem na jiné aplikace je nevhodný, dá se říct až krkolomný.
...dokonce sem snad někde četl nějakou esej proč je Python na výuku programování lepší než Pascal...První jazyk: Python
já Pascal rád nemam, přijde mi jako v praxi velmi špatně použitelný jazyk a nelíbí se mi. Někdo ho považuje dobrý aspoň jako na výuku programování (k čemuž byl taky původně určen nepletu-li se)Pascal byl sice původně určen pro výuku programování, ale to, čemu se dneska říká Pascal, má s tím Wirthovým bazmekem společné akorát jméno. Podotýkám, že tím neříkám nic o kvalitách nebo nekvalitách toho jazyka, a ani nechci... (ale jsem zatvrzelý... bývalý zatvrzelý Pascalista/Delphista
Tak já si naopak myslím, že dobrý prohlížeč obrázků v gnu/linuxu není. Takže jenom vítám tenhle pokus. IrfanView mi totiž vždy přišel nejlepší - splňoval mé požadavky dokonale.
Hlavní chyby těchto programů v gnu/linuxu (z mých zkušeností):
při otevření obrázku a stisknutí mezerníku nebo šipky nepřejede na další obrázek ve složce
nebo neumí slideshow
a pokud tohle všechno umí, tak je strašně hnusnej a nepřehlednej:-P
K tomu, že binárka má už teď 6.6MB - strip zmeší binárky z Lazaru několikanásobně.
Problem techto prohlizecu je, ze se do nich postupne pridavaji dalsi a dalsi funkce, az to je neskutecny moloch po vsech strankachPřehánět to nebudu, dám si s tim práci, aby to bylo čistý, přehledný a co nejrychlejší. Snad se mi povedou aspon základní funkce jako ukládání do jiných formátů. Efekty by měli být z části na plug-iny, ale ty já psát nebudu (Picturerus Vanilla)
Včera jsem si prohlížel dokumentaci PyQT, v tom by to mohlo jít (PyGTK se mi nezalíbilo).Tak to souhlasím, já jen navrhl různé alternativy
No momentálně se rozhoduji mezi C++/GTKmm, nebo PyQT, upřímě, víc se mi zamlouvá PythonVšak také Python se s C++ nedá srovnávat
Moje konečná slova: napíšu to v Pythonu s PyQT a změním název z "Picturerus" na něco nejazykolamného. tečkaTo mě opravdu těší