Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Včera jsem si dával chvilku pauzu mezi učením a chtěl jsem stáhnout fotky z digiťáku. U pár z nich byl i zvukový záznam. Vzpomněl jsem si na svůj už skoro rok starý blogpost Získání zvukového záznamu z EXIF dat, v kterém jsem psal o objevu programu exif-tools schopného extrahovat zvuková data z JPEG obrázků. Tento program byl už léta mrtvý a zapomenutý, ale díky jednomu ze čtenářů se ho podařilo zprovoznit.
Nicméně situace okolo tohoto programu se mi vůbec nelíbila. Zaprvé ho nikdo neudržoval a zadruhé potřeboval vlastní EXIF knihovnu, jejíž název kolidoval s dnes už standardní knihovnou libexif obsaženou snad ve všech distribucích. Navíc u fotek z mého digiťáku HP M307 prováděl extrakci zvuku jaksi pochybně - zvuk byl vyextrahován bez RIFF hlavičky a tak byl problém s jeho přehráváním.
Před nedávnem jsem se tedy (v rámci mého zdokonalování se v Pythonu) rozhodl, že naprogramuji ekvivalent onoho programu. Naštěstí Cčkový kód byl vcelku jednoduchý, a tak jsem během chvilky tušil kde se ona zvuková data v EXIFu schovávají a jak je vydolovat. Napsat na to jednoduchý prográmek v Pythonu byla pro mě otázka asi jen 1 hodiny, hlavně díky využití excelentní Python Imaging Library (PIL), která EXIF data umí parsovat. Pak už šlo jen o to z příslušných segmentů EXIF dat vydolovat RIFF hlavičku a samotná zvuková data.
Pokud by někoho zajímaly přesnějí informace o způsobu uložení těchto zvukových dat (pokud ne, tento odstavec klidně přeskočte ), tak se jedná o data ve FlashPix formátu uložená v APP2 segmentu EXIFu. Specifikace EXIF jsou veřejně dostupné (např. tady: EXIF 2.2), což člověku může hodně pomoct když ví co hledat, avšak specifikace FlashPix formátu veřejně dostupné nejsou, dostupné jsou pouze po zaplacení poplatku (viz. I3A Standards). Samotnou specifikaci FlashPix formátu se mi ovšem i přesto podařilo vygooglit (i když starší verzi), nicméně specifikace FlashPix Audio Extension nikde k mání zdarma ke stažení nebyla. Ovšem díky autorovi onoho původního prastarého programu exif-tools (tedy přesněji utility extract-wave v něm obsažené) a díky KHexEditu to ani nebylo nutné
Ale abych se vrátil k jádru věci - včera když jsem tenhle svuj prográmek znovu využil jsem si uvědomil, že by bylo opravdu dobré ho konečně zveřejnit (chtěl jsem to udělat už dříve, ale nějak jsem byl línej ). Takže jsem založil projekt na BerliOS.de, stahovat můžete odsud: http://developer.berlios.de/projects/wavextract/
Snad se někomu tenhle prográmek hodí Testoval jsem ho na fotkách z mého digiťáku HP M307 a také na testovací fotce přiložené k exif-tools (podle EXIFu pořízené digiťákem KODAK DC290) a fungoval naprosto bezchybně (MD5 sumy vytvořených WAV souborů si odpovídaly s MD5 sumami WAV souborů vytvořených proprietárním programem EXIFutils).
Tiskni
Sdílej:
try:
import Image
except ImportError:
print 'glupy uzivateli PILuj! nebo tak neco...'
Prijde mi to takove "slusnejsi".
na druhou stranu uz je dostupny ebuild, takze kazde slusnejsi distro zavislost vyresi ;)