Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Včera jsem si dával chvilku pauzu mezi učením a chtěl jsem stáhnout fotky z digiťáku. U pár z nich byl i zvukový záznam. Vzpomněl jsem si na svůj už skoro rok starý blogpost Získání zvukového záznamu z EXIF dat, v kterém jsem psal o objevu programu exif-tools schopného extrahovat zvuková data z JPEG obrázků. Tento program byl už léta mrtvý a zapomenutý, ale díky jednomu ze čtenářů se ho podařilo zprovoznit.
Nicméně situace okolo tohoto programu se mi vůbec nelíbila. Zaprvé ho nikdo neudržoval a zadruhé potřeboval vlastní EXIF knihovnu, jejíž název kolidoval s dnes už standardní knihovnou libexif obsaženou snad ve všech distribucích. Navíc u fotek z mého digiťáku HP M307 prováděl extrakci zvuku jaksi pochybně - zvuk byl vyextrahován bez RIFF hlavičky a tak byl problém s jeho přehráváním.
Před nedávnem jsem se tedy (v rámci mého zdokonalování se v Pythonu) rozhodl, že naprogramuji ekvivalent onoho programu. Naštěstí Cčkový kód byl vcelku jednoduchý, a tak jsem během chvilky tušil kde se ona zvuková data v EXIFu schovávají a jak je vydolovat. Napsat na to jednoduchý prográmek v Pythonu byla pro mě otázka asi jen 1 hodiny, hlavně díky využití excelentní Python Imaging Library (PIL), která EXIF data umí parsovat. Pak už šlo jen o to z příslušných segmentů EXIF dat vydolovat RIFF hlavičku a samotná zvuková data.
Pokud by někoho zajímaly přesnějí informace o způsobu uložení těchto zvukových dat (pokud ne, tento odstavec klidně přeskočte ), tak se jedná o data ve FlashPix formátu uložená v APP2 segmentu EXIFu. Specifikace EXIF jsou veřejně dostupné (např. tady: EXIF 2.2), což člověku může hodně pomoct když ví co hledat, avšak specifikace FlashPix formátu veřejně dostupné nejsou, dostupné jsou pouze po zaplacení poplatku (viz. I3A Standards). Samotnou specifikaci FlashPix formátu se mi ovšem i přesto podařilo vygooglit (i když starší verzi), nicméně specifikace FlashPix Audio Extension nikde k mání zdarma ke stažení nebyla. Ovšem díky autorovi onoho původního prastarého programu exif-tools (tedy přesněji utility extract-wave v něm obsažené) a díky KHexEditu to ani nebylo nutné
Ale abych se vrátil k jádru věci - včera když jsem tenhle svuj prográmek znovu využil jsem si uvědomil, že by bylo opravdu dobré ho konečně zveřejnit (chtěl jsem to udělat už dříve, ale nějak jsem byl línej ). Takže jsem založil projekt na BerliOS.de, stahovat můžete odsud: http://developer.berlios.de/projects/wavextract/
Snad se někomu tenhle prográmek hodí Testoval jsem ho na fotkách z mého digiťáku HP M307 a také na testovací fotce přiložené k exif-tools (podle EXIFu pořízené digiťákem KODAK DC290) a fungoval naprosto bezchybně (MD5 sumy vytvořených WAV souborů si odpovídaly s MD5 sumami WAV souborů vytvořených proprietárním programem EXIFutils).
Tiskni
Sdílej:
try:
import Image
except ImportError:
print 'glupy uzivateli PILuj! nebo tak neco...'
Prijde mi to takove "slusnejsi".
na druhou stranu uz je dostupny ebuild, takze kazde slusnejsi distro zavislost vyresi ;)