Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Byl oznámen fork Debianu pojmenovaný Devuan. Jedním z důvodů vzniku forku byly výsledky hlasování o init systému v Debianu. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Devuan
a uselessd
jsou odlišné projekty, sledují různé cíle. Uselessd
se snaží dnešní metastazující systemd
ořezat na základní funkcionalitu (tj. zavádění systému). Devuan
se zřejmě bude ubírat evoluční cestou s plným respektem k unixové tradici. Zda se bude pokračovat s tradičním a lety prověřeném sysvinit
řešením, anebo v pozvolném přejímání novějších přístupů v zavádění systému, to se asi budeme muset ještě nechat překvapit.
Každopádně ať se to jmenuje jakkoliv, hlavní předností projektu snad bude, že půjde o pozvolný krok vpřed a nikoliv jako v případě systemd
o krok do strany a pak bleskurychle a co nejkratší cestou rovnou do pr...
Proč asi i drtivá většina lehkých distribucí bez velkých emocí přepnula na systemd? Že by aktivní uživatelé a jejich podněty neřešící "jak" ale "co"?Proč distribuce bez velkých emocí přepnuly na používání
HAL
? A proč později používaly DeviceKit
? HAL
a stejně tak i DeviceKit
byly nakonec pohlceny udev
.
Pravdou je, že Lennart je poněkud vyšší liga. Nelenil a řádně poučen historií včlenil raději udev
do systemd
. Nejspíš proto, aby ho ta komplexita moderního HW také jednou nedohnala. Až bude na světě kdbus
, tak zahodí i netlink
komunikaci v udev
, aby bylo ostatním na světě ještě o něco hůře. Opravdu nechápu, že se ten člověk nesnaží uplatnit v Microsoftu. Strategii embrace, extend, and extinguish už ovládá levou zadní.
Eh, coze? Z hlediska storage a zejmena DeviceKit-disks, ktery byl nastupcem HAL, vznikl udisks (pouhe prejmenovani) a ten si svoji funkcionalitu udrzuje. Udev prosel za svuj zivot velkym vyvojem a patri do nej jen opravdu to, co ma. Ale udev nic nepohltil. Udisks zije dal.
Co se tyce DeviceKit-power, potazmo upower, tak tam se velka cast funkcionality presunula do systemd, nikoliv do udev.
Někteří zcela neoblomní zastánci systemd mi připomínají někdejší propagátory eugeniky.
Nezacházel bych tak daleko. Spíše je to tím, že žijí ve svém skleníku se svým notebookem a zážitky z tohoto prostředí extrapolují na celý svět. Případně se snaží popírat minulost (hw se ve skutečnosti zjednodušuje, takže s onou komplexitou to je přesně naopak a i s komplexnějším hw neměl linux bez systemd dobít v podstatě všechno od TOP500 až po systému do hodinek). Případně povyšovat jeden druh software nad jiné (viz aktuální jaderné novinky a "nápady" na funkce jádra ze strany vývojářů jakéhosi grafického prostředí.
hw se ve skutečnosti zjednodušuje, takže s onou komplexitou to je přesně naopakRekl bych ze jste spadl z visne. Je to presne naopak. Navic soucasne nekolikatisici strankove manualy zacinaji byt cim dale vice plne chyb a maji casto zpozdeni za dodanim prototypu.
Congratulations! Your TV card vendor saved a few cents for a eeprom, thus your pci board has no subsystem ID and I can't identify it automatically.Tak pomaly s tými višňami :)
To, že má HW čím dál tím více tranzistorů (a tím víc instrukcí, ata příkazů apod.) neznamená, že je z hlediska initu nebo systemd (a tím toto vlákno začalo) komplexnější. Často právě naopak.
neznamená, že je z hlediska initu nebo systemd (a tím toto vlákno začalo) komplexnější.Systemd neni jiz jen init a pro radu veci bude tento framework asi nejlepsim mistem pro integraci pokrocilejsi genericke podpory HW stojici mimo kernel, uz jen proto ze je a bude schopen trackovat stav systemu a bezich aplikaci. V okamziku, kdy se zacne implementovat treba power management framework v nekterych myslenkach podobny tomu v Androidu, dostavate se do teto situace a zatim se to timto smerem pomalu otaci.
Each time a child terminates, init records the fact and the reason it died in /var/run/utmp and /var/log/wtmp, provided that these files exist.Takže by sa k záznamu malo dať dostať.
Já jsem boural (vlastní vinou, ale v malé rychlosti a čistě z nezkušenosti s daným vozem), nic se nestalo, jen odřené plechy. Před dvěma lety jsem zachraňoval kluka, co ho nějaká ženská srazila asi v 60km/h rychlosti (já a sestra jsme byli náhodní kolemjdoucí a nakonec zachránci). Takže o tom něco vím.
Jen mi přijde zvláštní, jak se někdo brání různým vymoženostem s podivným odůvodněním, že jemu nic nepadá.
To je asi nepochopení. Já se systemd nebráním proto, že je to náhrada initu. Já se systemd bráním proto, že kromě initu a náhrady rc se snaží dělat také úplně všechno.
Minule jsem měl problém se systemd-timedated, před tím jsem zjistil, že 50% binárních logů journalctl jsou vadné, mimo to se do systemd dostala věc jako backlightd na řízení podsvícení apod. Co má kurva podsvícení displaye společného s nastavením času a co má nastavení času společného se spouštěním služeb?. Za chvíli to bude zalévat kytky.
s podivným odůvodněním
To odůvodnění není podivné. Pokud dáš lidem možnost jak skrýt nedokonalost něčeho, tak to udělají. Pokud dáš krásnou možnost automatického spuštění po pádu (což je v systemd jeden řádek v unit souboru) tak automaticky sníží prioritu opravy. Prostě to nechají padat a restartovat dál. To si nevymýšlím, tohle už tady před rokem někteří lidé hlásali, jak je to super.
Něco podobného jsem zažil, kdy jeden software měl poněkud vyšší nároky na diskový výkon (IOPS). Jako dočasné řešení (proti kterému jsem byl od počátku) bylo to dát do /dev/shm (ramdisk). Jednotka dočasnosti je jeden furt. Po nějaké době se zjistilo, že už se to do ram prostě nevleze a žádný disk to nezvládne. Kdyby se na /dev/shm zapomělo rovnou a optimalizovalo by se to, tak by se ten problém nikdy nestal. Takto byl v podstatě neřešitelný (HW nepojme nekonečně mnoho paměťových modulů a disk, který by to utáhl by stál tolik, co to auto co srazilo toho kluka) a s mnohem většími následky.
Takže to odůvodění má logiku. Do produkce půjdou věci, které nepadají. Na develu a testech si klidně systemd používejte, ale na produkci, když tu věc spustím jako magor spuštěním: program -d
, tak za rok prostě poběží*.
*) Než mě zas někdo chytne za slovo, za rok nepoběží, poběží do následujícího rebootu do dalšího update jádra. Což u old-stable CentOS 5 je několikrát do roka.
Když jsem ještě chtěl být programátor (dnes nejsem a nechci), tak jsem se snažil dělat co nejmenší logické funkční celky. Snadno se to testuje, ověřuje.
Potom jsem najel na unixovou filozofii, která říká (mimo jiné) totéž: dělej jednu věc, dělej ji pořádně. V té chvíli jsem pochopil, že chci být admin. (Může za to Art Of Unix Programming) Protože ty jednoduché věci dělající jednu věc už vesměs existují a mě stačí to jen spojit. A programy, který bych psal přinejmenším měsíce jsem měl "hotové" na jednom řádku v bashi, umí využít "neomezeně" procesorů (což se v imperativních jazycích dost těžko realizuje, nejblíž jsou tomu funkcionální jazyky pokud to jejich běhové prostředí umí), případně i další servery na síti (je celkem jedno (za určitých podmínek), zda se příkaz spustí jako příkaz
, či ssh server "příkaz"
).
Za vůbec nejlepší unixové "pravidlo" považuji: Dokonalé není to, kam nelze nic přidat, ale to, odkud nelze nic odebrat. (On je to teda citát od Exupéryho, ale tímto se zařadil mezi unixové filozofy.)
Suckless software that sucks less.Úplne s tebou súhlasím a je to aj najväčšia chyba systemd, nebyť rozhodnutia nenapojiť sa na existujúce projekty, nikdy žiaden problém nevznikne.
Já se systemd bráním proto, že kromě initu a náhrady rc se snaží dělat také úplně všechno.+1
power management framework
Nevím, co jsem komu v minulém životě provedl, ale muselo to být něco jako vyvraždění všech tvorů v nějaké větší kupě galaxií. "Power management" kurvítka mě zatím úspěšně pronásledují celý život. Teď to dokonce chce dát někdo přímo do něčeho, co původně mělo jen nahradit init. Tak si to užijte. Dneska už se problémy neřeší restartem jako za časů Windows, dneska lze vetšinu problémů vyřešit zakázáním "green" fcí (Wifi, Lan, HDD, BIOS, žárovek, vysavačů, rychlovarek, prostě všeho).
Devuan a uselessd jsou odlišné projektyYou don't say.
co chtějí v něčem pokračovat musejí ustupovat těm, kteří mění.Linux se meni porad, tady je to spise spor smer. Pokracovatele ustupovat nemusi, jensi pujdou svou cestou a evoluce ukaze co je zivotaschopnejsi.
Ty: "Doufám, že tím nenaznačuješ, že je můj příspěvek blbý, protože není."
Já: "Pleteš se."
On blbý je, důkazem je první komentář ("Někdo plýtvá svým časem."). Protože si to najde minimálně jednoho člověka, kterému to sedne, tak to není plýtvání času (protože ten užitek tam pro toho člověka bude).
Nyní očekávám tvojí omluvu.
neochotě vývojářů SLS opravovat chyby ... Motivace pro tento fork je pravý opak.Proč lžeš?
Celkom by stačilo keby v debiane fungoval upstart s LVM zväzkami.
Jestli by nebylo lepší nechat uživateli možnost zvolit si sytém zavádění v průběhu instalace. Oba týmy by pak mohly pracovat společně na jednom projektu namísto vymýšlení skopičin.To je ta demokracie…
Oba týmy by pak mohly pracovat společně na jednom projektu namísto vymýšlení skopičin.To sa nestane. Ako by si chcel dostať ľudí k spolupráci, kde jeden tábor tvrdí že našli sme liek na všetky choroby a druhý ktorý tvrdí že univerzálne riešenie neexistuje a je lepšie problémy riešiť variabilitou unixového prístupu. V konečnom dôsledku je to jedno, máme tu slobodný softvér a kto chce si to kutí po svojom. Všetkého dočasu, aj systemd umrie a nahradí ho možno už skutočný init a nebude sa ti srať do grafického prostredia. Čo ma fakt sere, ako to rozbilo aj takú silnú komunitu ako je Debian a to to všetko ešte len začalo.
ale dle dosavadní slávy debianu by si člověk řekl, že jestli to v nějaké binární distribuci půjde, tak to bude právě tam.To už záleží na tolerancií každého človeka (vývojára). Bol by som rád aby si mal pravdu, ale reálne to vidím zle. Debian, Linux a GNU pokladám za najväčšie zázraky tejto doby a bol by som rád aby sa tieto myšlienky aplikovali aj do našej spoločnosti. Len ako sám vidíš vždy si niekto nájde cestičku ako to rozbiť.
To už záleží na tolerancií každého človeka (vývojára). Bol by som rád aby si mal pravdu, ale reálne to vidím zle.Nechceš, abych měl pravdu. Vzhledem k tomu, že jsem z tohoto pohledu položil Debian na špici a zatím se nezdá, že by v tomto úplně uspěl.
Nechceš, abych měl pravdu.Sám by som to nerobil, ale cením si ľudí ktorí dokážu prekusnuť aj veci ktoré sú im proti gustu. Takže nemáš pravdu.
Vzhledem k tomu, že jsem z tohoto pohledu položil Debian na špiciOn tam je aj bez toho aby si ho tam musel dávať.
nezdá, že by v tomto úplně uspěl.Tak hádam si tie rozpory nemusíme znovu prerozprávať, už som to písal v prvom komente.
Takže nemáš pravdu.To je klidně možné, jen mám takové podezření, že jsi vůbec nenapsal v čem.
Tak hádam si tie rozpory nemusíme znovu prerozprávať, už som to písal v prvom komente.Zcela upřímně nemám tušení, o čem mluvíš. Z mého pohledu je to tak, že Debian jako projekt ve spolupráci mezi vývojáři, kteří chtějí systemd a vývojáři, kteří ho nechtějí buď uspěl nebo neuspěl nebo něco mezi tím. Z tvých komentářů jsem měl dojem, že Debian v tomto z tvého pohledu neuspěl. Já jsem rovněž dojmu, že zrovna příliš neuspěl. Tak bych docela rád věděl, proč a v čem se snažíš se mnou nesouhlasit ;).
Čo ma fakt sere, ako to rozbilo aj takú silnú komunitu ako je Debian a to to všetko ešte len začalo.+1
zvolit si sytém zavádění v průběhu instalaceLOL, to bylo fakt dobry. Milej zlatej, to by muselo byt to software napsany modularne a neco takovyho Poettering prece neumi ..
Tak pri bootu neni problem si vybrat nejenom jiny initA to více než stačí, vzhledem k tomu, že se jednalo o reakci na teorii, že nelze vybrat init při instalaci.
Hej to je jak tiskova zprava...! Nejak ale nesdilim tve nadseni.
Proboha člověče to nemáš nic lepšího na práci?Mám. Linux dlouhá léta používám jen jako zapálený uživatel. A jako uživateli je mi celkem jedno, jaký mám v distribuci init systém, pokud to funguje. V mém Debianu Testing systemd funguje, takže asi tak. Jen mě vadí, že systemd se šíří jako virus a nejsou se mu schopné bránit ani velké projekty/komunity, že se vytrácí duch jednoduchých *nixových nástrojů a postupů. Ale je možné, že to jenom nechápu a až si o systemd něco přečtu a naučím se ho používat, budu s ním naprosto spokojený.
Jednoho dne se ale v Debianu rozhodli nacpat mi do Jessie systemd, a hádej co, N900 se připojila bez nejmenších problémů. Ačkoli by samotný udev a systemd-udev měli být v podstatě stejné, ten v systemd prostě funguje, a tím si mě systemd získal.Tím, že něco nefunguje, jak je deklarováno, tedy například udev nezávisle na systemd, by si mě rozhodně nikdo nezískal, naopak to značně zavání, ale neznám technické detaily, tak nehodnotím.
#!/sbin/runscript # Copyright 2007-2008 Roy Marples <roy@marples.name> # All rights reserved. Released under the 2-clause BSD license. command=/sbin/dhcpcd pidfile=/var/run/dhcpcd.pid command_args=-q name="DHCP Client Daemon" depend() { provide net need localmount use logger network after bootmisc modules before dns }
Nič ako súčasné požiadavky neexistuje. Moje požiadavky nespĺňa žiaden init systém. Používam OpenRC + niektoré služby štartujem on demand (nie len aktivácia, ale aj spustenie viacerých workerov, vypínanie workerov, load balancer ...).
Tak z Debianu systemd nepřišel. Zajímavé je, že systemd přišel ze systému, kde init skripty až tak šílené nejsou a v zásadě se dají ořezat na:
start () { program -d ulož pid } stop () { kill pid } restart () { stop start } reload () { kill -SIGHUP pid }
Toť vše. To se ostatně týká i toho Debianu. Pro rc systém jsou "povinné" v podstatě jen start a stop, takže pokud by někomu restart a reload přišel příliš náročný, může si to odpustit a zkrátit skript o těch 7 řádků, tedy na polovinu.
Pochopitelně netřeba používat rc systém žádný, s normálně napsanými démony si admin v pohodě vystačí s "program -d" a příkazem kill. V absolutně nejhorším katastrofálním případě ještě nohup. Nic víc. Blbě napsané programy snad žádný soudný admin na svém systému nemá. A jestli má, tak to stejně žádný init systém nevyřeší. Možná jen lépe zakryje.
Blbě napsané programy snad žádný soudný admin na svém systému nemá.Nevěděl jsem, že se bavíme jen o těch, co mají adminování jako hobby.
V Debianu to "zprasili" kvůli tomu, že Debian chce co nejvíc umět a uspokojit co nejvíce use caseů.Skutečně? Já jsem si totiž dosud myslel, že je to absence koordinace a lenosti jednotlivých maintainerů.
Init nikdy nebyl navržen, aby dělal to, co dneska chceme, aby dělal.Rozlišuj init (pid 1) a initskripty, případně správce služeb, kteří můžou a nemusí být součástí pid 1.
ktorý by mal byť v súčasnosti "num ONE"?
Jestli on není problém právě v tomhle. Snažit se udělat jeden systém, který bude vládnout všem. Každý systém, nástroj, cokoliv, co kdy byl na světě vyroben, se na něco hodí skvěle, na něco méně a na něco je už vyloženě kontraproduktivní. Problém nastane ve chvíli, kdy se tohle někdo snaží popírat a co hůř, když nástroj, který funguje jemu, vnucovat také všem ostatním s tím, že je to univerzální nástroj na všechno. Lecos se dá spočítat. Některé věci jdou přímo proti sobě. Latence vs. propustnost. CAP teorém. Apod. Nelze mít vše najednou. Co funguje v jednom případě, nefunguje v jiném.
A čo skutočne chceme dnes od initu, ktorý by mal byť v súčasnosti "num ONE"?Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Musí během bootování služeb umět na pozadí přehrávat empétrojky a kontrolovat změny statusů přátel na Facebooku
Debian uz ale prohral jeste nez se o tak fundamentalni zmene zacalo diskutovat. Problemem byly, jsou a jeste asi dlouho budou - penize. Zmeny za posledni 3 az 4 roky v projektech kontrolovanych RH bylo jasne, ze pro udrzeni statutu quo by se museli oprit o Canonical, ktery ma ale vic sam problemu se sebou, nebo zahajit vlastni vyvoj a v nejhorsim pripade ztratit GNOME. Na udrzovani vlastniho vyvoje udevu, dbusu, consolekitu a dalsich nema Debian zdroje a existujici projekty jako eudev nejsou jeste dostatecne vyzrale. Rozhodla zbabelost a neschopnost, ale nikdo to nerekl na plna usta. Cele ty politicke tanecky a hlasovani podle demogratickych procedur bylo jen hlasite ale bezvyznamne divadylko.
Ze sociologickeho hlediska byla zajimava i "stadovitost" luzy, ktera se projevovala v nekonecnych diskusich velmi silnou "identifikaci se skupinou" a potvrzuje, ze mentalita tlupy neni zavisla na vzdelani a gramotnosti nebo spolecenskem postaveni a projevovala se i v tak relativne uzke a technicky zamerene materii. Dochazi i k paradoxnim pripadum, kdy za jednu "stranu" intenzivne bojuje nekdo kdo sam z vysledku nema zadny meritelny uzitek, ale jen samotny projev v diskusi jako momentalni kompenzace ega.
V takovem systemu lze pak projit jen dvema cestami - bud ovladnout tupou vetsinu a diktovat nebo se prizpusobit stadu. Siroka debata se soustavne manipulovanou a stadovite chovajici se vetsinou, ktera by vedla k rozumnemu konsenzu podle vseho neni mozna. Podobnost s vsednim zivotem neni ciste nahodna.Komu nestacila dosavadni zkusenost jak moc spatna a nevyhodna je zavislost na jedne moznosti, bude si to smet znovu zopakovat a nebude to ani dlouho trvat
Už při pročítání toho článku, který hojně hledá logické podrazy v článku o SystemD jsem měl pocit, že sám je plný logických podrazů. Hned ve třetím komentáři jsem zjistil, že v tom nejsem sámAno, taky mi přišlo, že ten článek je ve stylu "kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde". Stejně jako si Lennart dokáže ve všech bodech systemd obhájit, lze ve všech bodech také vyvrátit. Hodně těch problémů je dost komplexních, takže člověk si může navybírat argumenty, které se mu hodí, a pak je plno oblastí, kde nelze objektivně říct, že jedno řešení je lepší než druhé, prostě záleží na úhlu pohledu/použití.
Vadí mi hateři bez příčiny, kterých je všude plno (Lennart je zlo, protože Lennart je zlo).Ano, to mi taky vadí. Přijde mi, že už je to taková móda. Když náhodou přijde řeč na Lennarta, tak i lidi, do kterých bych to neřekl, jej okamžitě odsoudí. Když se o tom s nimi bavím, tak z nich vypadne, že proti systemd vlastně nic nemají a proti Lennartovi taky, takže je to taková společenská póza stejně jako neustálé nadávání na cikány, protože ti můžou za naše zkurvené životy. Pak se s nimi člověk baví a zjistí, že žádnou přímou zkušenost s cikány nemají a jenom četli, slyšeli,... a vůbec prostě nemakají, kradou, přepadají a basta
agresivni a demagogicke vstupovani do prednasky Datenwolfa.Datenwolf si to podelal sam. Pravidlo jedna pro kritiky je, ze musi dostatecne rozumet tomu, co kritizuji a neplacat dolozitelne nesmysly.
To druhé stádo se nesnaží nijak hlasitě nic kritizovatO tom se můžeme bavit, až ho v jednom kuse neuslyším.
Přitom jde jen o "blbý" init.... a hromadu dalších projektů tvořících základ linuxového ekosystému...
Nějaké příklady věcí, které je bezpodmínečně nutné dělat v PID 1 nebo které sysvinit či jiný jednoduchý init zásadním způsobem blokuje?
Celý model jakým jádro systemd funguje (management služeb pomocí závislostí), ten musí být v PID Eins, nemusí?To je vážně míněná otázka? Mám za to, že většina předchozích projektů na spouštění služeb se závislostmi a pořadím byla založená na řešení mimo init, tedy s čísly procesů většími než jedna. A dokonce i systemd to pokud vím do jisté míry zvládá i mimo pid 1.
Nějaké příklady věcí, které je bezpodmínečně nutné dělat v PID 1 nebo které sysvinit či jiný jednoduchý init zásadním způsobem blokuje?mířila mimo výseč.
On every Unix system there is one process with the special process identifier 1. It is started by the kernel before all other processes and is the parent process for all those other processes that have nobody else to be child of. Due to that it can do a lot of stuff that other processes cannot do. And it is also responsible for some things that other processes are not responsible for, such as bringing up and maintaining userspace during boot.(autorem je notoricky známá autorita)
To ti mám jako přeložit, co píše a říká LP a spol.?Lennartových názorů už jsem se něco načetl. Ale jednak si vůbec nejsem vědom, že by tvrdil, že správa služeb nelze řešit mimo pid eins, natož, aby to opatřil nějakým technickým zdůvodněním. Takže klidně můžeš citovat i v angličtině, jen němčinu prosím vynech.
Argumentů proč je potřeba (nebo minimálně dobré) sahat na PID 1A ty mi budeš mluvit o posouvání branky, o tom, zda je třeba sahat na PID 1 jsem neřekl ani slovo. Nicméně zatím jsi mě nepřesvědčil, že bys dokázal zdůvodnit alespoň to.
Že by všechny ty věci šly udělat mimo PID 1 je Tvoje hypotéza, tak si ji obhaj.Omyl, zatím jsi pouze ty přišel s hypotézou, že to nelze, a nepodložil jsi ji jediným technickým argumentem. Já jsem přišel pouze s tvrzením, že existují správci služeb mimo PID 1, a jestli to chceš zpochybnit, tak směle do toho.
Imho nemáš co hodnotnýho nám sdělit a jenom chceš předstírat, že víš něco líp, aniž bys to ukázal.Nikoliv. Jen jsem si všiml, že se tu v diskuzi prezentuješ jako expert, který má už ve všem jasno, tak jsem se chtěj něco přiučit. K mému velkému zklamání z tebe zatím nevypadlo mimo prázdných keců vůbec nic. Sám jsem v této oblasti spíše začátečník, tak se radši držím faktů a otázek. I když se učím rychle a už jsem se systemd pomohl možná desítkám lidí, zajímavou a novou informací mě stále ještě může potěšit kdokoli, kdo o tématu alespoň trochu něco ví.
Položil jsem si odpověď:
Jsem PID 1 a umím se nastartovat a vypnout a umím spustit PID 2.