Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Rust je víceúčelový, multiparadigmatický, kompilovaný programovací jazyk, vyvinutý Mozilla Research. Je navržen jako "bezpečný, paralelní, praktický programovací jazyk", podporující čistě funkcionální, imperativní, procedurální, a objektově orientované programovací styly.
Cílem Rustu je být dobrým jazykem pro vytváření vysoce paralelních a vysoce bezpečných systémů. Toto byl základ pro soubor vlastností s důrazem na bezpečnost, kontrolu rozvržení paměti, a paralelizmu. Výkon Rustu je srovnatelný s výkonem C a C++.
Syntaxe Rustu je podobná syntaxi C a C++, s bloky kódu ohraničenými složenými závorkami, a řídící klíčová slova programu jako if, else, while, a for. Ne všechna klíčová slova jazyků C a C++ jsou přítomna, zatímco některá další (jako například match pro vícenásobné skoky, podobné switch v jiných jazycích) byla zaměněna nebo přidána. Přes syntaktickou podobnost je Rust sémanticky velmi odlišný od C a C++.
Tento systém je navržen být paměťově bezpečný, nepovolující neinicializované ukazatele (NULL) a znemožňující neplatné ukazatele. Datové hodnoty mohou být inicializovány pouze několika pevnými způsoby, tyto všechny však vyžadují inicializovaný vstup. Životní cyklus ukazatelů a jejich neměnnost umožňuje kompilátoru předejít mnohým typům chyb, které jsou možné v C++, a to i při použití jeho inteligentních ukazatelů.
Tento typový systém podporuje způsob podobný typovým třídám, jménem traits, inspirovaném přímo jazykem Haskell. Jedná se o nástroj pro ad-hoc polymorfizmus, čehož bylo dosaženo přidáním omezení psát deklarace proměnných. Další vlastnosti z jazyka Haskell, jako jsou higher-kinded polymorfizmus, zatím nejsou podporovány.
Rust nepoužívá automatickou správu dat (garbage collection), jako je použita jazyky Java a .NET .
Rust umožňuje odvození typu ('type-inference') pro proměnné deklarované použitím klíčového slova let. Tyto proměnné, původně inicializované s cílem určit jejich typ, nevyžadují zachovat původně přidělenu hodnotu. Pokud kompilátor nenalezne příslušné větvi proměnné přesnou hodnotu, kompilace končí chybou.
Funkce mohou používat generické parametry, ale ty musí být vázány traity. Neexistuje způsob, jak obejít signatury typů a přitom ve funkcích a operátorech využívat generické proměnné.
Objektový systém v Rustu je založen okolo implementací traitů a struktur. Jejich použití nahrazuje roli tříd v jiných (objektových) jazycích, a je definována klíčovým slovem impl. Dědičnost a polymorfizmus jsou poskytovány traity; umožňují je metody, které jsou definovány v mixinech k implementaci. Strukturované typy jsou použity pro definici polí. Implementace a traity nemohou definovat pole sami, a pouze traity mohou poskytovat inheritanci, kvůli zamezení diamond problem jazyka C++.
Renderovací engine nové generace Mozilla Servo a Mozilla Firefox je vyvíjeno v jazyce Rust
Rust a Servo jsou vyvíjeny společně Mozillou a Samsungem. Servo je oproti standartnímu renderovacímu jádru až 4x rychlejší mj. také díky dobrému paralelizmu.
Nyní existuje překladač (více zde) z jazyka C do jazyka Rust. Řeší mj. překlad konstrukcí jazyka C s příkazem goto. Je napsán v Haskellu. Mozilla podporuje jeho vývoj.
Prostředí: | |
Licence: | MPL, APL |
Domovská stránka: | http://www.rust-lang.org/ (1501×) |
Adresa ke stažení: | http://www.rust-lang.org/ |
Je alternativou k: | CPP, C, D, Go |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Georgeek, 5.7.2014 17:44 | Poslední úprava: Georgeek, 15.4.2022 19:48 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, candat | Historie změn | Zobrazeno: 7840×
Tiskni
Sdílej: