Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem již přes půl roku šťastným majitelem digitálního fotoaparátu HP M307. Tento fotoaparát (jako dnes snad již každý) umožňuje k fotce pořídit i krátký zvukový záznam. Problém je, že tato zvuková poznámka je ve formě EXIF dat uložena přímo do JPEG souboru s danou fotkou. Jak lze pod Linuxem zvukovou stopu z fotky extrahovat?
První co mě napadlo bylo vyzkoušet volbu "--get-all-audio-data", kterou nabízí gphoto2. To ovšem nepřineslo žádný výsledek. V manuálu se k této volbě píše pouze "Get all audio data from folder" a ani na Googlu se mi k tomu nepodařilo najít žádné další informace. Ovšem zjevně to nefunguje (nebo to má možná pouze z karty zkopírovat WAV soubory, pokud je foťák ukládá zvlášť?).
Dal jsem se tedy do velkého hledání na Googlu a ač jsem se snažil sebevíc, podařilo se mi najít pouze 2 utility pro Linux, které audio data z JPEG fotografií dokáží extrahovat. Jedná se o EXIFutils a dphotox. Jsou to konzolové aplikace a fungují skvěle - jak s EXIFutils tak s dphotox se mi podařilo audio data z fotky extrahovat (do standardního WAV souboru) zcela bezproblémově. Nicméně je tu jeden VELKÝ háček - jedná se o closed-source aplikace. Oboje dvoje jsou sice poskytovány zdarma (i když EXIFutils pouze jako omezená trial verze), ale to na věci nic nemění. Pořád mi vrtá hlavou jak je možné, že nikdo nenapsal svobodnou open-source aplikaci která toto umožňuje? To snad žádný uživatel linuxu nepoužívá tuto funkci digitálních fotoaparátů?
Nehodlal jsem se vzát a hledal jsem dál. Nakonec sem si na stránkách dphotox všiml poznámky: "The Exif-Tools written by Jim Thompson are also able to extract the sound note and the image info.". Jenže ona adresa projektu exif-tools (na Sourceforge.net) už není funkční! A zjevně je tomu už hezkých pár let, jelikož ani nikde na Googlu se mi nepodařilo najít stránky které by se těmto exif-tools věnovaly (natož kde by se dal stáhnout zdrojový kód), prostě po exif-tools se slehla zem. Jako poslední naděje se mi jevil Archive.org - gigantický internetový archiv, jenž se už řadu let snaží o archivaci veškerého obsahu na World Wide Webu (a nejen o to - zároveň je obrovskou knihovnou public domain filmů a jiných uměleckých děl). Do vyhledávání "Wayback Machine" jsem zadal "http://exif-tools.sourceforge.net" a kupodivu jsem tyto stránky archivované našel! A to hned v několika verzích (Archive.org si udržuje archiv stránek vždy z každého měsíce každého roku - zkrátka můžete se vydat na virtuální cestu do minulosti). Poslední archivované datum je září 2003, pak stránky zmizely. Naštěstí byl archivován i zdrojový kód exiftools-0.0.7!
Zdroják jsem si tedy stáhl a pokusil ho zkompilovat. Bohužel ale došlo při kompilaci k chybě. Chybový výpis kompilace jsem hodil k sobě na web, pokud někdo můžete prosím zkuste se na to podívat a poradit v čem je zřejmě problém a jak by se dal konkrétně napravit. Nejsem žádný pořádný programátor (programuji jen v PHP & MySQL a začínám v Pythonu), takže bohužel nedokážu sám chybu určit a napravit. Pokud se to povede zkompilovat a bude to fungovat, bude to podle mě významná záchrana jednoho již téměř zapomenutého open-source projektu nemajícího jiné svobodné alternativy
EDIT: Uživateli Bubak se povedlo zdrojový kód Exif-tools upravit tak, aby šel zkompilovat. Zdrojový kód, opravný patch a výslednou binárku si můžete stáhnout na jeho stránkách. Tímto mu děkuji
Tiskni
Sdílej:
máš je nějak dodžubané. máš nainstalované "devel" balíky (předpokládám, že jedeš na rpm nebo deb)? Ty zdrojáky navíc používají starou konvenci vlkádání hlaviček standardní knihovny, takže to na tebe bude furt řvát a hulákat.
Ty chyby by se daly imho opravit prostým cout <<
operátorem.
strstream.h: není souborem ani adresářemZkus s/strstream\.h/strstream/, třeba se dostaneš o kus dál...