Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Minulý pátek byl výpadek proudu. Stává se. Bylo to větší, než když zahořela rozvodna na Chodově. Nu což. Stane se. Ale aby něco exlo na tak velkém území jako nyní, to tu ještě nebylo.
Poslední dobou jsem toho moc nenaspal. Žena byla pryč se školou, takže bylo potřeba venčit Šňupína a do toho ty parna. Úplně nejhorší to bylo ze středy na čtvrtek. To jsem se vzbudil horkem ve čtyři ráno, požraný od komárů. Spát se nedalo, tak jsme vyrazili do parku. Ochladilo se až o půl páté, ale dospávat už nemělo cenu a tak vzhůru do práce.
Před 110 lety, 7.5.1915 ve 13:30 byl poblíž irských břehů bez výstrahy německou ponorkou U 20 pod velením Walthera Schwiegera torpédován parník britské dopravní společnosti Cunard „Lusitania”. S maximální rychlostí 25 uzlů (~46 km/h) šlo o jednu z nejrychlejších lodí na světě. Po výbuchu torpéda se na lodi rozpoutalo peklo, které přežilo jen 761 z 1959 mužů, žen a dětí. Mezi 1198 utopenými bylo i 128 občanů Spojených států proto byla reakce tehdejšího demokratického prezidenta Woodrowa Wilsona pro mnohé američany tvrdým políčkem.
Není tomu ani týden, co naší politickou scénou zahýbala bitcoinová kauza. Všude se řeší, jak ten Tomáš Jiříkovský k těm bitcoinům přišel, ale nikdo se neptá, kdo ty bitcoiny vlastně koupil!
Před šesti lety, jsem tady publikoval blogpost, jehož cílem bylo poukázat na to, jak zavádějící je posuzovat dění kolem nás ve stupních šedi. Dnes je situace ještě horší než tenkrát, protože se do čela vůdčích zemí NATO a EU dostali „vůdci” co mají vidění pouze černobílé.
No, slíbil jsem post o Kateřině Veliké, ale opět se to psaní zvrhlo, takže příště. Nicméně, začal jsem tím že..
Když jsem v roce 1997 nastoupil jako student politologie a religionistiky na Masarykovu univerzitu, byl dnešní premiér, Petr Fiala předsedou moravského zemského výboru české sekce Panevropské unie. Bylo mi to sympatické, protože jsem toho názoru, že roztříštěná Evropa nebude nikdy nic lepšího než krmítko obsypané hejnem nejrůznější verbeže.
Je nálepka, kterou s dětinskou radostí lepí ignoranti na ty, co poukazují na holá fakta a weby, kde tito tzv. „dezoláti” sdružují šmahem označují za konspirační a proruské.
Podle mne je způsoben úpadek pragmatismu v evropských zemích rozmachem tzv. sociálních sítí. Už přes 20 let tu stříkají emoce na všechny strany a důsledkem je současný stav, kdy už není možné vést racionální diskuze. Je to stejné jako za komančů. Pragmatici se stáhli do tzv. vnitřního exilu, kde si myslí svoje a vyklidili pole manipulátorům a lůze – osobám, které si myslí, že jen ony mají právo určovat co je dobré a co ne.
Často, když se někomu pokouším objasnit nuance disklessové infrastruktury narážím na skutečnost, že si protistrana nedokáže dát do souvislosti zdánlivě nesouvisející fakta. Napomohla by vhodná vizualizace. Jenže mě nenapadá, jak by měla vypadat.
Bolí mě už několik dní dost nepříjemně v krku – druhotný následek chřipečky minulého týdne, ale podle doktorky jsem zdráv, protože nesípu, nekašlu, teplotu nemám, na mandích nic vidět není, CRP je nízké a test na streptokoka je negativní. Ale když jsem poněkud svižněji přeběhnul včera do vedlejší budovy, měl jsem pocit že pojdu. Tak jsem dnes radši zůstal doma, abych se trochu zotavil.
Tak si to ujasníme. K volbám přišlo cca 5,3 milionu voličů – jak se zdá, pro zbylých 2,9 milionů voličů česká politická scéna přijatelnou alternativu, kvůli níž by stálo za to jít k urnám, zřejmě nenabízí. Nicméně povšimněte si, že z těch co k urnám přišli, jen 2,3 milionu podpořilo současnou vládní koalici.
Taky se vám to stává? Jdete do práce s nadšením, máte v hlavě nápad. Těšíte se. A pak se zaseknete na úplné hovadině, která vás hodí úplně jinam a z toho co jste chtěli původně nakonec neuděláte nic?
Jak jsem napsal v předchozím blogpostu, všem nezačal rok 2025 vesele a šťastně a tak v hloubi duše doufám, že přírodní rovnováha zůstane zachována, protože jsem včera zakoupil nový notebook.
Máte rádi ohňostroje? Líbí se vám deště z plamenů a mračna barevných jisker? Nebo máte radši petardy a pořádný rámus? Víte že „tradice” soukromých novoročních ohňostrojů je výdobytkem „revolučního roku” 1989? Za komárů jste si mohli legálně pořídit leda prskavky.
Na konci roku 2023 žilo v ČR 10.900.555 obyvatel, z toho osoby do 23 let – pro které obvykle používáme výraz „děti a mládež” – tvořilo 25.1% (2.736.230 = 1.400.181 mužského a 1.336.049 ženského pohlaví). Při psaní minulém blogpostu, mne zaujalo, jak počty zástupců jednotlivých ročníků díky imigraci narůstaly. Zajímalo mne o kolik a tak vznikl tenhle post.
V roce 2015 jsem si dal tu práci, že jsem posbíral všechny veřejně dostupné věkové pyramidy za posledních 25 let a přeškáloval je tak, aby jejich osy vzájemně odpovídaly a ty věkové pyramidy bylo možné promítnout přes sebe. Zajímalo mne, jak velké je zastoupení mužů a žen v populaci podle věku a jak se měnilo v čase. Bohužel tenhle server nepodporuje SVG, tak musíte vzít zavděk bitmapovým PNG.
Když jsem psal minulý blogpost o kormidelníkovi co najel s lodí Macromedia na útesy Adobe, už jsem měl rozepsaný blogpost jiný. Na jiné téma, ale když už Karkar dal průchod své zvědavosti, pastnu sem jeho úvodní část.
Lámal jsem si s hlavu, jak vytáhnout z animovaného SVG jeden frame a přemýšlel nad tím, proč je tenhle formát stejný prasopes jak PDF, neboť nic z toho co jsem našel na webu nevedlo ke kloudnému výsledku. Prostě jedna věc a milion a jedno řešení. Nakonec jsem přišel na to jak to obejít a jednoduchým shellovým skriptem vykuchat to co je třeba. A jelikož mám ve zvyku když píšu dokumentaci, zadloubat si v historii, vyjuklo na mne známé jméno, o kterém jsem v téhle souvislosti dosud neměl tušení.
Donald Trump slíbil, že pokud bude zvolen, ukončí válku na Ukrajině do čtyřiadvaceti hodin od uvedení do úřadu – k tomu by mělo dojít 20. ledna 2025. Stane se tak? Podle současného vývoje situace na blízkém východě je to silně pravděpodobné.
Už mockrát se mi stalo, že jsem měl rozepsaný blogpost na nějaké téma a ve stejný čas vytáhnul podobné téma i někdo jiný – jako by mi čuměl pod ruce.
Před chvílí kolega utrousil poznámku: „Už chápu, proč si na vyřizování tasků v helpdesku najímají pracovní síly v Indii.” No jo, a kolikrát jste si sami pomysleli, že děláte práci pro otroka. Jenže ono to otrokářství nebylo jen tak. Víte jak těžký je úděl otrokáře?
Jak se ten šmejd odkopal! Ještě by mohl kápnout božskou, když už se tedy stal ministrem zemědělství z boží vůle KDU-ČSL za čí kope zájmy. Zájmy lidí z Krnova to zřejmě nebudou, protože jinak by musel nabízené řešení uvítat.
Fakt nevím, co se ještě musí stát, aby konečně došlo těm, co jsou u vesla na severní Moravě, že budování „protipovodňových opatření” v duchu komunistického hesla „Poručíme větru, dešti” povede jen k dalšímu opakování toho co už tady bylo.
Tak berou nejrůznější pohromy lidé věřící, co nemají dostatečné povědomí o příčině a důsledku. Stejně tak brali i povodně, ale protože je člověk tvor hloubavý, vznikly během posledních 20 let matematické modely, které během minulého týdne zcela jasně ukázaly, že lze do určité míry predikovat co přijde, takže v tom žádný osobní rozmar není.
V roce 2019 se konal v Praze MediaWiki Hackaton a tak jsem využil této příležitosti, abych vyřešil vleklý problém. Nemohl jsem se dostat do Gerritu a nikdo nebyl schopen zjistit, kde je můj problém.
Před 27 lety touhle dobou jsem byl u toho, když se tu začínalo roztahovat Makro. Bylo mi stydno, jak se zákazníci prali o zboží, o kterém jsem věděl, že Ostrava je pro ně ta poslední štace.
Na podzim tomu budou 4 roky, co skončila inkluze a i ti největší kolenovrti pochopili, že bez počítače a internetového připojení budou jejich ratoleti s prdeli. Náhlá poptávka vystřelila ceny notebooků do nechutných výšin a z bazarů bylo vykoupeno vše, co bylo ještě jakž takž použitelné.
Nevím jak to máte vy, ale pro mne je největší výhodou mobilního internetového připojení to, že si mohu ihned, jakmile mne něco zaujme, zjistit další informace.
Nedávno se ke mně dostala žádost bývalého studenta, s prosbou abychom odstranili z naší wiki jeho soukromý e-mail, protože mu na něj chodí SPAM. Skončilo to u mne, protože ten jeho mail v ní nikdo nedokázal najít. Šlo o jednu z prvních prací odevzdaných v PDF, vygenerovanou dávno předtím než ta wiki vznikla a ukázalo se, že tu mailovou adresu měl uvedenou za svým jménem v položce Author, když generoval to PDF. V tomto případě tedy byla pomoc snadná. Upravil jsem metainformace PDF souboru přes exiftools, uploadnul aktualizovanou verzi a wiki ten mail přestala zobrazovat. Nicméně jsem ho ve své odpovědi upozornil na to, že to nejspíš jeho problém nevyřeší.
Když se někomu pokouším objasnit, v čem je naše disklessová technologie specifická, pokaždé se na ni snaží napasovat terminologii, kterou důvěrně zná. Takže se obvykle ptá na image a hlava mu nebere, že se žádnou nepracuje.
Čeká mne aktualizace MediaWiki z LTS verze 1.39.x na novější a rád bych si předtím ověřil, co bude a nebude fungovat. Od novějších verzí byl totiž implementován nový parser a tím se mění i docela dost věcí, takže nechci riskovat, že se pak zaseknu na nějaké ptákovině. Nejdřív si chci všechno v klidu otestovat, v izolovaném prostředí a případné problémy vyřešit předem. Je to i vhodná příležitosti k separaci jednotlivých služeb do samostatných kontejnerů. A tak je otázkou jen to, jakou technologii využít.
Myslím, že každý linuxový admin čas od času narazí na problém, který v danou chvíli překoná tím, že něco oprasí aby mohl pokračovat dál, než aby se zdržoval dohledáváním postupu „jak onu situaci vyřešit správně”. Takže raději oprasí blbě napsaný postinstalační skript. A je to vůbec chyba? Jo kde jsou ty časy, kdy bylo možné nějaký operační systém možné považovat za stabilní.
Míváte Déjà vu? Já občas ano. Už od dětství, takže mě to nijak zvlášť nepřekvapuje. Jen málo kdy se stane, že by mne zaskočila situace zcela nová. Takže kolikrát jsem jen v minulosti slyšel variaci na téma: „staří borci mizí a mladí nic neumí”
Když se v roce 2019 konal v Praze MediaWiki Hackaton, zjistil jsem ke svému velkému překvapení, že jsem jeden z mála přítomných, který pracuje se systémem MediaWiki na všech možných úrovních.
Vzhledem k tomu, že se objevila u minulého blogpostu jistá pochybnost o Syslově erudici, poslal mi následující text na téma SSD. Pro tupé – tohle je perex, za kterým následuje jeho text.
Čas žít, čas umírat. Knihy E. M. Remarqua také měly svůj čas, kdy jsem hltavě přečetl vše, co od něj bylo v knihovnách které jsem navštěvoval k dispozici. A svůj čas má i HW. Stejně jako lidé a SW který používají. Některý kus odešel do křemíkového nebe, vyčerpán a unaven neustalým používáním opotřebovaný dříve než stačil morálně zastarat. A jiný na tomhle světě straší ještě dnes a je stále lepším strojem než mladší a progresivnější generace, vyvíjené a vyráběné společnostmi vedenými hejny mentálních eunuchů.
Napsal mi kamarád Sysel. Delší čas jsme se neviděli, zajímalo mne, jak se mu vede a tak se podělil o následující historku.
Už jednou mne Vtipnéř vyprovokoval k ohlédnutí do minulosti. A i když to psaní není moc o IT, je o mé cestě k IT.
Pracuji na ČVUT, baví mě to, ale nebýt náhody nebyl bych tu. Je to paradox. Protože je to zřejmě jediná škola, kterou bych bez problému vystudoval. Ale mne k současné práci nepřitáhl zájem o techniku, či software jako takový. Zajímalo mne vždy výlučně praktické využití.
Zkuste si vyhledat tohle slovo, a jenom na tomhle portálu na vás vypadne přes 1,5 tisíce příspěvků, ve kterých narazíte na tohle slovo. Je to mantra, která je záminkou čím dál větší buzerace ze všech možných stran. Posedlost, která – podle mne – v konečném důsledku zvyšuje pravděpodobnost že jednou ucho onoho příslovečného džbánu utrhne.
Dle rozhodnutí Ústavního soudu z 23.04.1998 je „smyslem a účelem trestu v nejobecnějším smyslu ochrana společnosti před kriminalitou. Žádné jiné cíle trestem sledovat nelze, což znamená, že trest nesmí být prostředkem řešení jiných společenských problémů. Účel trestu, vymezený v ustanovení § 23 trestního zákona, je koncipován jako struktura dílčích cílů a konečného cíle, jež spolu vytvářejí jeden celek. Trest ukládaný pachateli v sobě spojuje jak moment trestní represe a prevence ve vztahu k němu samotnému (individuální represe a individuální prevence), tak i moment výchovného působení na ostatní členy společnosti (generální prevence).”
Podle mě ne a jakékoliv pokusy o jeho reformu jsou předem odsouzeny k neúspěchu. A v konečném důsledku bude výsadou jen několika málo VIP jedinců, co si mohou už teď dovolit nadstandartní zdravotní péči a luxus nicnedělání.