Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Pro tebe možná teoretické plky. Já už praktické zkušenosti s opotřebovanými SSD mám. Stačilo na ně párkrát naklonovat MS Windows a jsou pomalejší než rotační disky. A taky nejdou ty MS Windows updatovat, protože při tom havarují. Na linuxu se to projevilo brutálním zpomalením. Přitom podle diagnostiky nikde žádná chyba, žádný vadný sektor, jelikož ten firmware po nějakém tom žonglování přeci jenom ty data odněkud vylovil a něco někam zapsal. Až mi došla trpělivost, koupil jsem dva nové disky a byl klid.
Těžko říct. Nevím kdy se ty SSD do těch strojů daly. Navíc jsme měli dřív problém se switchem, takže se u některých strojů muselo klonování několikrát zopakovat. Také postupně narůstá objem klonovaných dat. Původně to bylo 50GB, dnes je to 120GB. Také je nutno vzít do úvahy, že to jsou pracovní stanice, vytížené různě. Zmíněné problémy se týkají zatím dvou strojů z 21. Proto se to moc neřeší. Co má fungovat, funguje, akorát korektní update MS Windows nelze udělat, protože končí selháním.
A software? Šetrnější už být nemůže. Zapisuje jen obsazené bloky. Tipuji že ty stroje mohly být přeplácnuté tak 30x víc ne.
All of the NVMe devices that IBM i supports are considered Self Encrypting Drives (SED). This means that the data is encrypted at rest. However, the key that is used to encrypt and decrypt the data on the NVMe is not protected; thus any actor (once in possession of the device) can access all the data. Some NVMe devices support the TCG Storage Security Subsystem Class (SSC): Opal design architecture. This design architecture uses a client-supplied password to protect the data on an NVMe. If the NVMe is moved to another logical partition or loses power, the data on that NVMe becomes read/write protected.Zdroj
Tipuji, že za pár let budete muset často zapínat počítač, aby SSD disk samovolně neztratil data.Já doufám ne, snažil jsem se pro to do poslední chvíle udělat maximum. Co nechápu, proč se mezi výrobci consumer SSD nenajde jediný, který by vyráběl SSD s pseudo-MLC(2-bit/cell) či dokonce pseudo-SLC(1-bit/cell) záznamem dat. Dnešní řadiče nad TLC flash chipy to prokazatelně zvládají (jelikož pseudo-SLC cache), doplnilo by to nabídku SSD zase o ty s předvídatelnou rychlostí sekvenčního zápisu a asi by to mělo pozitivní dopad na životnost díky větší toleranci levelů. Je to prakticky jen věc odlišného firmware (výrobci Industrial paměťových karet s tímto konceptem vůbec problém nemají). Jestliže je možné dnes prodávat 4TB TLC SSD za 8000Kč, mohlo by z něj být úžasné 1,3TB pseudo-SLC SSD, či 2,6TB pseudo-MLC(2b/c) SSD. :'( Výše odkazované Samsung 970Pro 1TB "poslední mohykán consumer MLC" se doprodávalo mezi 5-6kKč/ks.
Ja bych se toho nebal. Nedavno jsem hledal nejake veci k rustu a narazil jsem na diskuzi z roku 2016, kde mimo jine nejaky ponkrac predpovida, cituji: Za takových 6 let nikdo nebude tušit, co je to D, Rust ani Go.Tipuji, že za pár let budete muset často zapínat počítač, aby SSD disk samovolně neztratil data.Já doufám ne
Myslím, že není daleko doba, kdy odjedete na měsíc na dovolenou, a po návratu zapnete své domácí PCTa doba už je tady dnes, a ani to nemusí být přímo kvůli SSD
Mohu dát za pravdu, že i v odborných článcích uvádí, že současné file-systémy i operační systémy nejsou pro SSD vhodné.
Dávám za pravdu, též vyžaduji:
1. Snadný přístup k větráčků pro čištění a k HDD/SSD.
2. Možnost osazení dvou HDD/SSD (případně kombinace, ale oceňuji pokud je i pro HDD).
Prožívám vždy trýznivé pátrání při koupi lapťopů. Bylo Lenovo G555, Acer Travel Mate, herní Medion Erazer. Prodejci jsou zkrátka přesouvači krabic, pomáhají jen odborná fóra.
3. Snadný/logický přístup ke konektorů.
Tiskni
Sdílej: