Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
emerge --update world
?
ps: Ale abych mel aspon posledni slovo :) -
Debian:
K instalaci potřebujete alespoň 32MB operační paměti a 110MB volného místa na disku. Pro minimální konzolový systém (všechny balíky ze sekce standardní) je zapotřebí 250 MB diskového prostoru. Pokud chcete nainstalovat rozumnou část distribuce včetně systému X Window a vývojového prostředí, budete potřebovat alespoň 400 MB. Víceméně úplnou instalaci lze směstnat na 800 MB, ale počítejte s tím, že moderní desktopové prostředí zabere několik gigabajtů.
Gentoo:
Minimum: RAM: 48~64MB, HDD: 4GB
:-P :-P :-P :-P :-P :)
priznavam ale, ze jsem osobne nezkousel z techto extremu ani jeden.
kompilovat gcc na 400Mhz masine je sila -to je opravdu na dlouhoHm?
sys-devel/gcc-3.3.6
merge time: 2 hours, 32 minutes and 6 seconds.
nezalezi ovsem take na USE?Záleží na všem :) mj. i na paměti, zda běží pouze 1 kompilace nebo třeba 2-3 najednou... ale obecně lze vycházet z toho, že přes noc je kompilovatelné prakticky všechno, nejvíc zabírají xorg-x11, pak v souhrnu KDE (lze rozložit do jednotlivých balíků)... firefox nebo openoffice jsou jako připravené binárky (*-bin) za 2 minuty. Ostatně, i v Gentoo může platit, že není třeba upgradovat, když to "není třeba" - člověk nemusí pořádat každý den upgradovací orgie ;)
Já vám nevím, co byste doporučili pro počítač Celeron 466MHz+64MB RAM+apache 1.3 httpd server+jabber server+OpenOffice+FluxBox?vyhrabat někde v bazaru nějakou 128 nebo 256 MB pamět a přidat ji tam ...
Osobně bych se s Gentoo na tak pomalym stroji nezabejval a zkusil bych Fedoru nebo Debian Unstable. Výkonostně to takovej rozdíl podle mě nebudeale bude ... člověk neuvěří, dokud nezkusí
a co ztratíte na pomalejších startech, to se xkrát vrátí při aktualizacích.to je mýtus, člověk nemusí aktualizovat, když nechce, a těch security upgradů tolik není (a většinou se i ty dají oželet
Tiskni
Sdílej: