Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »emerge --update world
?
ps: Ale abych mel aspon posledni slovo :) -
Debian:
K instalaci potřebujete alespoň 32MB operační paměti a 110MB volného místa na disku. Pro minimální konzolový systém (všechny balíky ze sekce standardní) je zapotřebí 250 MB diskového prostoru. Pokud chcete nainstalovat rozumnou část distribuce včetně systému X Window a vývojového prostředí, budete potřebovat alespoň 400 MB. Víceméně úplnou instalaci lze směstnat na 800 MB, ale počítejte s tím, že moderní desktopové prostředí zabere několik gigabajtů.
Gentoo:
Minimum: RAM: 48~64MB, HDD: 4GB
:-P :-P :-P :-P :-P :)
priznavam ale, ze jsem osobne nezkousel z techto extremu ani jeden.
kompilovat gcc na 400Mhz masine je sila -to je opravdu na dlouhoHm?
sys-devel/gcc-3.3.6
merge time: 2 hours, 32 minutes and 6 seconds.
nezalezi ovsem take na USE?Záleží na všem :) mj. i na paměti, zda běží pouze 1 kompilace nebo třeba 2-3 najednou... ale obecně lze vycházet z toho, že přes noc je kompilovatelné prakticky všechno, nejvíc zabírají xorg-x11, pak v souhrnu KDE (lze rozložit do jednotlivých balíků)... firefox nebo openoffice jsou jako připravené binárky (*-bin) za 2 minuty. Ostatně, i v Gentoo může platit, že není třeba upgradovat, když to "není třeba" - člověk nemusí pořádat každý den upgradovací orgie ;)
Já vám nevím, co byste doporučili pro počítač Celeron 466MHz+64MB RAM+apache 1.3 httpd server+jabber server+OpenOffice+FluxBox?vyhrabat někde v bazaru nějakou 128 nebo 256 MB pamět a přidat ji tam ...
Osobně bych se s Gentoo na tak pomalym stroji nezabejval a zkusil bych Fedoru nebo Debian Unstable. Výkonostně to takovej rozdíl podle mě nebudeale bude ... člověk neuvěří, dokud nezkusí
a co ztratíte na pomalejších startech, to se xkrát vrátí při aktualizacích.to je mýtus, člověk nemusí aktualizovat, když nechce, a těch security upgradů tolik není (a většinou se i ty dají oželet
Tiskni
Sdílej: