Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
emerge --update world
?
ps: Ale abych mel aspon posledni slovo :) -
Debian:
K instalaci potřebujete alespoň 32MB operační paměti a 110MB volného místa na disku. Pro minimální konzolový systém (všechny balíky ze sekce standardní) je zapotřebí 250 MB diskového prostoru. Pokud chcete nainstalovat rozumnou část distribuce včetně systému X Window a vývojového prostředí, budete potřebovat alespoň 400 MB. Víceméně úplnou instalaci lze směstnat na 800 MB, ale počítejte s tím, že moderní desktopové prostředí zabere několik gigabajtů.
Gentoo:
Minimum: RAM: 48~64MB, HDD: 4GB
:-P :-P :-P :-P :-P :)
priznavam ale, ze jsem osobne nezkousel z techto extremu ani jeden.
kompilovat gcc na 400Mhz masine je sila -to je opravdu na dlouhoHm?
sys-devel/gcc-3.3.6
merge time: 2 hours, 32 minutes and 6 seconds.
nezalezi ovsem take na USE?Záleží na všem :) mj. i na paměti, zda běží pouze 1 kompilace nebo třeba 2-3 najednou... ale obecně lze vycházet z toho, že přes noc je kompilovatelné prakticky všechno, nejvíc zabírají xorg-x11, pak v souhrnu KDE (lze rozložit do jednotlivých balíků)... firefox nebo openoffice jsou jako připravené binárky (*-bin) za 2 minuty. Ostatně, i v Gentoo může platit, že není třeba upgradovat, když to "není třeba" - člověk nemusí pořádat každý den upgradovací orgie ;)
Já vám nevím, co byste doporučili pro počítač Celeron 466MHz+64MB RAM+apache 1.3 httpd server+jabber server+OpenOffice+FluxBox?vyhrabat někde v bazaru nějakou 128 nebo 256 MB pamět a přidat ji tam ...
Osobně bych se s Gentoo na tak pomalym stroji nezabejval a zkusil bych Fedoru nebo Debian Unstable. Výkonostně to takovej rozdíl podle mě nebudeale bude ... člověk neuvěří, dokud nezkusí
a co ztratíte na pomalejších startech, to se xkrát vrátí při aktualizacích.to je mýtus, člověk nemusí aktualizovat, když nechce, a těch security upgradů tolik není (a většinou se i ty dají oželet
Tiskni
Sdílej: