Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
Kde jsou ty časy, kdy se komunity zažraných linuxáků těšily jako malé děti na nový upgrade své milované distribuce! Bývaly to vždycky malé vánoce a radost z dárku s novou cifrou za desetinnou tečkou nemohly zkalit ani případná nepříjemná překvapení, když se ztorrentu nové distro zachovalo macešsky k vypiplaným konfiguracím.
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinux, je s vánocemi šmitec. "Rolling updates" se jmenuje ta zrůdnost, která znamená, že při každém zasednutí ke klávesnici s třesoucíma rukama nejdříve checknete, co je zase v repozitářích nového a stahujete a kompilujete a stahujete.
Slabší povahy si už ani nevybírají a nevybíravě uštědřují svým miláčkům kompletní lifting několikrát denně pomocí zaklínadla emerge -uD world
či pacman -Syu
a případné zrady pokládají ochotně na oltář této vášně.
Neboť vášeň to vskutku je a leckterý z archistů či gentooistů by mohl vyprávět o narůstajícím neklidu při pomyšlení na zvětšující se hromadu neaplikovaných upgradů, zabrání-li vyšší moc nebo chladný rozum v denních dávkách.
K čertu mohou tudíž jít naivní idealisté-rozumáři, kteří racionálně argumentují, že update stačí z bezpečnostních důvodů či když nám momentální stav aplikace v něčem nevyhovuje. Že upgrade na supernovou verzi bývá spíš riziko než zisk a že se tak člověk stává dobrovolným pokusným králíkem. Že pokud si spokojeně psali své grafomanské ventilace v Ooo 1.9.78, tak jim 1.9.104 příliš nepomůže a i tak dlouho nevydrží (natož že by stačil KWrite či GEdit).
Končím, musím si nutně šlehnout emerge sync
!
Tiskni
Sdílej:
Od té doby, kdy se na scéně objevily Gentoo a ArchLinuxNo nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déle než jsou na světě tyhle distribuce
No nevím, ale upgradovat každý den můžu svého Debiana podstatně déleJisteze muzes, ale co ta vasen? :)
esync-update; emerge -ufvD world; ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -ufvD world; emerge -upvD world; emerge -pv balicky_ktere_chtely_aktualizovat; emerge -v a_jdeme_na_to
esync
. Od té doby, co musím jen na M$ Win jsem nějaký degenerovaný emerge sync
používam esync
- je to skriptík, kterej patří k esearch
. Udělá to samý, co emerge sync
a pak mi ukáže, jaký sou nový balíky.
emerge -uDv world
.;) Kompilace kazde nove 2.6.???
verze jadra me nastesti uz presla - ze bych se zacal lecit?