Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Patro kaj filo rigardas televidilon: - Paĉjo, kiel oni nomas la situacion de la viro, kiu havas du virinojn? - Oni nomas ĝin "bigamio". - Kaj multajn virinojn? - Estas poligamio. - Kaj unu solan? - Monotona io.Zlé jazyky upozorňuju předem, že jsem také esperantista a na rozdíl od toho tatínka musím po 10 letech dosvědčit, že to nic jednotvárnýho není :-)
Tak sme tu zasa s kvapkou esperantskej gramatiky. Pôvodne mala byť už posledná – rozhodla som sa však rozdeliť rozdeliť zostávajúce učivo do dvoch častí. Jednak preto, aby toho nebolo naraz veľa a jednak preto, aby vznikol priestor na opakovanie učiva. Takže až 15. kvapka bude posledná. Po nej sa na vás chystáme s jazykovým testom > aby ste si mohli overiť, ako na tom ste. Nebude tam nič zložitého, nechystáme na vás žiadne zákernosti, jednoducho z cvičení, na ktoré ste v priebehu tohto kurzu natrafili, zostavíme záverečný testík. Predtým nás však ešte čakajú podmienkové vety a nepriama reč. Znie to komplikovane? Uvidíte, že v skutočnosti sa ani tu o nič zložitého nejedná.
Nedávno jsem tady měl na návštěvě Borise - zajímavá postavička, narodil se na Kubě, kde esperanto začal studovat. Později se oženil do Maďarska, s ženou mluví povětšinou esperantem a mezi esperantisty už má přátele po celé Evropě. Byl jsem pro něj jednou z mnoha zastávek, a to poměrně vděčnou zastávkou - mohl jsem si vyzkoušet teoretické znalosti v praxi - přiznávám, mám ještě v esperantu co dohánět, ale přesto nebyl problém pokecat o čemkoliv. Kdyby mi esperanto už nedalo nic jiného, tak tenhle kámoš za ten rok občasného učení stál. Věta, která mi od něj nejvíc utkvěla v paměti: "...víš Jiří, pro tebe je esperanto hobby, ale pro mě je to tady život." Konec motivačního úvodu
, jdem na učení...
Proč jsou kapky esperanta spíš mrholením než deštěm, jsem už vysvětloval svým nacpaným rozvrhem. Když ale člověk patří k soudržné komunitě, jako je třeba ta esperantská, tak sehnat více rukou pro dobrou věc nebývá takový problém. Díky za 11.kapku tedy nepatří mně, ale Katce s nickem Katjo. Věřím, že si ji vychutnáte, stejně jako já... (tedy tu kapku:).
Tak po dlouhém odmlčení se vracím k článkům o esperantu. Proč takové odmlčení? Na stará kolena jsem začal studovat další VŠ a na esperanto zbyl náhle čas jenom v rámci osobního studia:/ Štve mě ale, že je to tu takové nedokončené - rád bych splnil alespoň to, aby moji čtenáři měli ucelený přehled o celé gramatice a zbylo jim už jen, rozšiřování slovní zásoby, spolu s nácvikem náslechových schopností. Vzhledem k časovým možnostem jsem se rozhodl více se zaměřit na gramatiku a méně to pitvat - konečně možností náslechu a nabírání slovní zásoby je dost na esperantisty oblíbeném www.lernu.net.
Tak jsem se dnes ráno náhodou viděl kousek dokumentárního filmu Vládneme, nerušit a znovu se mi zvednul adrenalin z pocitu bezmoci. Soudím, že každý normální člověk, který si uvědomí, že byl nějakým politikem podveden a že domácí strana tohoto "politika" z toho nevyvodila patřičné důsledky, při příštích volbách této straně hlas nedá. Místo toho, alespoň podle volebních výsledků, stále většina jako stádo volí ODS+ČSSD. Vychází mi z toho, že minimálně statisticky nejsme národ "normálních lidí"
Tak... Po delší přestávce Vám nabízím další kapku Esperanta. Zdá se mi, že znalosti mých čtenářů jsou už na dostatečné úrovni, abychom mohli k dosavadním pravidelným částem (gramatika, poslech a úkol) přidat čas od času další část - čtení úryvků z reálných pramenů. Vybírat bych chtěl zvláště témata týkající se Linuxu a počítačů vůbec, protože v této oblasti se zřejmě zájmy nás všech stýkají. Nyní už ale k úkolu z minula...
Hned na začátku přiznávám, že nejsem žádný zkušený programátor - až asi na jednu výjimku jsem nikdy jsem nepřekročil hranice domácího bastlířství. Čas od času se začtu do vyjadřovaných zkušeností těch pokročilejších a v téhle souvislosti bych se rád zeptal na jednu věc, které bych moc rád přišel na kloub: kde se bere ta neutuchající kritika Javy?
Doznívá cinkot zbraní diskuzní vřavy pod minulým motivačním úvodem, a já povzbuzen nečekaně obrovským zájmem o nabízené kapky esperanta, chystám se vám odhalit první krásné květy z podivuhodné zahrady esperantské gramatiky:) Nebojte, už končím s tou vzletností a jdeme na věc:)...
Motto: Pro mezinárodní styky není mezinárodní dorozumění pomocí mezinárodního jazyka jen nutností, ale samozřejmostí. Esperanto je nejlepším rozřešením myšlenky mezinárodního jazyka. Albert EinsteinProč zrovna tady na náměstí uživatelů Linuxu? A proč zrovna esperanto, kterým prý mluví jen 100000 až 2mil.lidí? Má to smysl při dnešní explozi angličtiny? Má to vůbec nějakou výhodu, umět esperanto? Pokusím se zde zodpovědět tyto otázky a pokud získám pocit, že by mé "kapky" mohly rozumné množství čtenářů na tomto serveru zajímat, rád bych jich tady nakapal tolik, aby každý z nich měl jasnou představu o gramatické struktuře jazyka a stačilo mu už jen rozšiřovat si slovní zásobu.
Už nějakej měsíc používám Vim, nedávno jsem trochu vyzkoušel Emacs, ale mám stále silnější pocit, že Vim by mi vyhovoval víc. Rozhodl jsem se teda dát do pořádku svůj vztah s tvůrcem Vimu...
Jeden server, asi 15 desktopů, kolem kterých se střídá mnohem větší počet lidí a často se využívá login pro anonymního uživatele. Tyto mé ovečky zcela zřejmě vůbec netuší, co je pro ně dobré, protože místo toho, aby využívali mého dobrodiní a s radostí bootovali do Debianu, kterej jsem jim obětavě připravil, tak se se zvrácenou rozkoší rochní dále ve Widlích :))
Dosud jsem se snažil politice vyhýbat - dříve z náboženských důvodů, později z lenosti s výmluvou na nepřehlednost politické scény... ale teď jsem se s tím rozhodl radikálně skončit a cílevědomně jsem se snažil v TV i na netu sledovat chování a programy různých stran.