abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Michal Fecko avatar 7.9.2008 19:34 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Kvapka ku kvapke a bude kvapavka :-D
    8.9.2008 11:02 Matlas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Taky jsem znal pár esperantistů. Přišli mi takoví zvláštní.

    O normálních všedních věcech se nedokázali bavit. Byli takoví divní pavouci. Jejich nejlepší vtip byl tuším "Franto, Franto, uč se esperanto." Smáli se mu jen oni dva. O co méně to bylo vtipné, o to častěji a s větším zaujetím tím každého krmili.

    Možná jsem jen narazil na nesprávné lidi, ale od té doby mám esperantistu zařazeného do krabičky podivín.
    8.9.2008 11:07 insider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Franto, Franto, uč se esperanto. :-) :-D :-) ;-)
    ghibulo avatar 8.9.2008 15:29 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Možná jsem jen narazil na nesprávné lidi...
    Přesně tak ;)

    ...ale od té doby mám esperantistu zařazeného do krabičky podivín.
    to není moudré :(
    8.9.2008 17:33 katjo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    ludi s IQ plesniveho chleba stretnes vela a obycajne to esperantisti ani nie su
    8.9.2008 11:05 insider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    z toho popisu nekde na zacatku sem mel pocit ze esperanto se musi naucit kazdy za nekolik hodin...

    tak co tady proboha dela uz 11 kapka ???

    se nam ten jazyk asi zacina nejak komplikovat ;-)
    8.9.2008 11:33 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Saluton.

    No ono to je skor o tom ze aj Esperanto nie je na jeden harok papiera alebo na jednu stranku ale je to cela kniha plna pre niekoho samych nezmyslov.. ale ak clovek zacne sa ssustavne aspon 1 hod. denne ucit (co nie je moj pripad aj ked mam doma knihu lebo som lenivy) tak do 6 mesiacov podla skusenosti by sa mal naucit rozpravat tymto jazykom..

    za hlavny problem esperanta je ze je malo hovoriacich ludi na druhej strane esperantska wikipedia ma cez 100000 zapiskov je vela inych zdrojov v esperante a to roby najviac rozsireny vykonstruovany jazyk medzi constructes jazykov. tusim esperantom hovori celosvetovo len 2miliony ludi. takze nie je to vela..

    esperanto by skludom mohol byt 2 pomocny medzinarodny jazyk.. podla mna nikto tu nema chut a ani by to nebolo ekonomicke esperanto pchat ako hlavny medzinarodny jazyk. inac linux uz má podporu esperantskej klavesnici a vdaka mne aj operacny system Syllable ma keymap

    8.9.2008 12:35 insider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    imho, pokud bys tomu daval poctive hodinu dene, tak za pul roku se naucis klidne cisnky... teda pokud nejses nejakej extremni antitalent...
    8.9.2008 13:05 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    činsky? to pochybujem.... ale japončinu skôr.. hlavne kôli anime... :)
    ghibulo avatar 8.9.2008 13:40 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Asi podle toho, co si představuješ pod pojmem umět. Oblíbené úsloví našeho učitele angličtiny je, že těch cca 12000 hodin aktivního používání jazyka, které má za sebou 6-leté dítě v USA, žádným kursem 2xtýdně nedoženem. Já osobně jsem už věnoval angličtině daleko víc, než to co tu uvádíš a když na mě Angličan začne chrlit ty svoje frázová slovesa a idiomy, tak jsem totálně ztracen. I má kámoška, která učí angličtinu na SŠ a má za sebou už haldy zkušeností tvrdí, že i po státnicích vlastně anglicky neumí - a zřejmě nikdy umět nebude;) Anglicky paradoxně "umí" nejlíp lidé, kteří se dohrabou s bídou někam k intermediate;) - ti totiž ještě neví, že nic neví:)
    Esperantu jsem věnoval několikrát méně a jsem si v něm již teď jistější.
    8.9.2008 13:57 insider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    > Já osobně jsem už věnoval angličtině daleko víc, než to co tu uvádíš a když na mě Angličan začne chrlit ty svoje frázová slovesa a idiomy, tak jsem totálně ztracen.

    V tom pripade je ale neco HODNE spatne. Muj odhad je, ze se neumis ucit... (divil by ses kolik lidi ma problemy jenom proto ze se neumi ucit...)
    ghibulo avatar 8.9.2008 14:07 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Používám supermemo, anglicky namluvené knihy, pravidelně si čtu anglické texty na netu, pravidelná setkání s angličtináři. Mám za sebou jednu vysokou školu a úspěšně dělám druhou. Zkušení angličtináři mě na rozdíl od tebe hodnotí jako nadprůměrného studenta a poukazují přitom na celkovou obtížnost tohoto jazyka.
    8.9.2008 17:30 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Nemůžu si pomoct, ale jak tak sleduju místní esperantisty a jejich vztah k angličtině, pořád mě napadají parafráze jistého otřepaného vtipu o tom, co znamená staré africké slovo ubuntu. Ale esperantisti by se mu asi nesmáli :-)

    Kdo chce kam... já tedy radši budu lámat svou ne až tak skvělou angličtinu, užívat si cizí nádherné angličtiny v literatuře a celkem snadno se domlouvat s dost podstatnou částí světa. Ani nevím, k čemu by mi vlastně bylo dokonale umět jazyk, který není ani hezký (jasně, o to se dají vést spory, lidi mají různý vkus), ani se s ním nedá snadno domluvit na ulici.

    Než se tu objevily kapky, tak mi to celé nic moc neříkalo (náhodou jsem si pamatovala, jak se utvoří a řekne jabloň). Četla jsem je poměrně poctivě a s každou další kapkou se plnil sud s touhou nějak vyjádřit své estetické znechucení. Právě přetekl :-)
    ^D
    ghibulo avatar 8.9.2008 18:15 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    To všechno co děláš se svojí angličtinou, dělám já s tou svojí také a esperanto mi v tom nijak nebrání, naopak mi to zpříjemňuje. Narážíš nějakým způsobem na můj vztah k angličtině a nejsem si zcela jist, jak a z čeho jsi si ho vyložila. Jestli ho mohu sám charakterizovat: krásný, melodický, užitečný a poměrně obtížný jazyk.
    Cítila jsi potřebu nám sdělit, že se ti esperanto nezdá hezké - ok, bereme to na vědomí. Mně se zase krásné zdá a navíc prakticky použitelné (byť ne volně na ulici, jak správně říkáš). Každý z nás je jiný, každý můžeme studovat co uznáme za vhodné a nemusíme druhému vysvětlovat své důvody, zvlášť když se přitom nemůžeme vyhnout výrazům typu "estetické znechucení". Kdybych věděl, že se ti něco moc líbí, asi bych se snažil se před tebou o tom takto nevyjadřovat :(
    8.9.2008 18:39 end
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Mila anicko, zjavne si nepochopila filozofiu tohto jazyka. A tou je hlavne spravodlivost (rovnopravnost) a jednoduchost jazyka. Nikto ta nenuti ucit sa esperanto. Nikto ta nenuti neucit sa anglictinu.

    Podla mna je esperanto skvele. Vsetko pises presne tak ako aj vyslovujes. Prizvuk je pravidelny a slovicka su "lego-idne". A ja ked pocujem esperanto, pripada mi v hovorenej reci istotne krajsie ako nemcina, ci madarcina. Asi som prilis jednoduchy. Bohuzial (alebo radsej bohudik) nikto ma nemoze nutit neucit sa esperanto a nikto ma nemoze nutit ucit sa anglictinu. To jest moj osobny nazor. Je mozne, ze ako muz mam horsie esteticke citenie. Ale povedal by som ze v anglictine toho estetickeho tiez moc nie je. To skor v slovencine a v inych flektivnych jazykoch.

    Neviem preco, ale tvoj prispevok mi pripadal skor ako rypnutie si.

    PS: mohol by som prosim pocut ten vtip o starom africkom slove - ubuntu?
    8.9.2008 19:04 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Ale kdepak, já nikomu nechci kazit radost :-) Jen jsem prostě pocítila potřebu sdělit, že jsem se pokoušela naučit se ji sdílet, ale přes veškerou snahu jsem od toho daleko vzdálenější než na začátku a ani za mák tomu nerozumím, to je celé :-) Cílem nebylo ani nikoho otrávit, ani nikoho přesvědčit, že mám pravdu :-)

    A ten vtip? Inu... ubuntu je staré africké slovo, které znamená "neumím nainstalovat Debian"
    ^D
    8.9.2008 19:45 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    no anička debian sa inštaluje ľahšie než ubuntu :) len treba chcieť.. ale keď si človek otvorí nejaký linuksový portál všadu cpú len reklamy na ubuntu..a tie krásne obrázky, no? nenainštaluj si to?
    8.9.2008 20:11 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Debian se instaluje jenom jednou...

    ...a Ubuntu? No, vlastně taky :-)
    ^D
    ghibulo avatar 8.9.2008 19:54 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    S ubuntu nemám moc zkušenosti - používám spíš Debian, ale stejně myslím, že v tom vtipu špatně překládáte ten zápor - ve skutečnosti nejde o zápor, ale o vsuvku "víc než jen":-) - častá chyba začátečníků, úzce orientovaných pouze na anglosaské jazyky ;-)
    8.9.2008 21:53 Matlas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Vsetko pises presne tak ako aj vyslovujes.
    A jak se intuitivně vyslovuje __ ? :)
    ghibulo avatar 8.9.2008 13:50 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Saluton. ...tusim esperantom hovori celosvetovo len 2miliony ludi. takze nie je to vela..
    Ti lidé jsou ale sqěle rozmístění po celém světě a tvoří super komunitu. Umět esperanto, znamená mít k těmto lidem dveře otevřené. Když někam jedu, vždy se nejdřív podívám, kde je nejbližší esp.klub, nebo aspoň aktivní jednotlivec - hned mám koho navštívit, s kým pokecat, u koho přespat...
    esperanto by skludom mohol byt 2 pomocny medzinarodny jazyk.. podla mna nikto tu nema chut a ani by to nebolo ekonomicke esperanto pchat ako hlavny medzinarodny jazyk.
    Mě naopak přijde, že by to ekonomické bylo - ta počáteční investice by se v poměrně krátkém časovém horizontu vrátila.
    ghibulo avatar 8.9.2008 13:59 ghibulo | skóre: 6 | blog: ghibulo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Ještě pár kapek a bude pokryta převážně celá gramatika. To by možná za těch "několik hodin" zvládnout šlo. Zkuste to srovnat s běžným jazykem, kde téměř u každého gramatického pravidla najdete spoustu výjimek, způsobů použití (třeba časy v angl.)... tam to rozhodně za pár hodin nemáte šanci stihnout.
    Slovní zásoba je druhá věc - ale i tady je díky pravidelnosti v tvoření odvozených slov ovládnutí esperanta tipuju 3x-5x rychlejší.
    8.9.2008 16:34 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Počuj ghibulo: nevieš či sa da odniekiaľ stiahnúť esperantske titulky k normalnym filmom? a tasktiež tu môžeš dať linku ak poznáš nejake stranky s esperantskou hudbou. priamo tu do fora.

    a este tu je nieco pre tych ktory to myslia vazne http://www.cursodeesperanto.com.br/bazo/elshuto.php?sk

    Jedna sa o aplikaciu.. bezi to pod windows a je tu aj linuxova verzia. je to fakt dobre spravene

    mi danki
    8.9.2008 17:55 katjo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    http://kinejo.blogsome.com - filmy s esperantskymi titulkami. videla som tam prevazne ruske, hadam to nevadi.

    http://thepiratebay.org/search/esperanto/0/99/0

    http://olivierweb.ifrance.com/index.php?wiki=Esperantaj%20filmoj - tu najdes aj Simpsonovcov

    http://esperanto-panorama.net/subtitoloj/

    http://eo.wikipedia.org/wiki/Esperanto-filmo#Filmoj_en_Esperanto

    a tu je origos esperantska televizia: http://esperanto-tv.com

    a este esperantska hudba: http://www.musicexpress.com.br/Genero.asp?Genero=36 - celkom pekna zbierka mp3 zdarma, najdes tam aj od Teamu pesnicky - ved povodne spievali v esperante
    8.9.2008 19:54 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    ďakujem. veľmi dobré linky.
    9.9.2008 07:40 katjo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    objavila sa dalsia stranka s esperantkymi videami (prevazne hudba)
    http://kanzonamikaro.worsten.org/eo-kanzonoj/videofilmetoj.htm
    9.9.2008 11:18 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    Radiove vysielanie v esperante (nove aj starsie relacie) http://www.radioarkivo.org/http://www.radioarkivo.org/
    10.9.2008 07:35 katjo | Holíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 11.kapka esperanta
    skriptik pre esperantsku diakritiku:
    http://teo.esperanto.sk/?q=node/19

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.