Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pěkný oddechový dokument na nedělní dopoledne, díky za odkaz.
Soudím, že každý normální člověk, který si uvědomí
Aha, takže každý, kdo se podívá na tento pořad a bude volit ODS nebo ČSSD, je ovce v tupém stádě? Tak si mě dej na seznam .
Takové dokumenty mají zásadní chybu, ukazují co se stalo, ale neukazují - protože nemohou - co by se stalo kdyby byl historický scénář jiný. Spousta lidí nadává na poměry, které tu vládly po 1989. Dobře, nelíbí se ti to. Ale jaké jsou alternativy? Zůstat u socialismu? Takhle je potřeba přemýšlet. Zkrátka tato varianta je špatná, ale ty ostatní jsou daleko horší.
Budu je volit tak dlouho, dokud mi bude vyhovovat jejich program a nezjistím, že mě začínají podvádět.
Jinými slovy, budeš jak prodejná děvka přeskakovat z jedný strany na jinou. Totiž až se ED dostane do parlamentu, nebo do vlády, tak 100% udělá něco, co se ti nebude líbit.
Kdyby tak jako já, přemýšlel každý Čech, každá strana by se starala o svojí image.
Ano, ty jsi bestof. Každý, kdo má jiný pohled a dovolí si volit velkou stranu, protože mu vyhovuje, je pako.
Jak to můžete vědět, když to neproběhlo? Opoziční smlouva být nemusela.Takové dokumenty mají zásadní chybu, ukazují co se stalo, ale neukazují - protože nemohou - co by se stalo kdyby byl historický scénář jiný. Spousta lidí nadává na poměry, které tu vládly po 1989. Dobře, nelíbí se ti to. Ale jaké jsou alternativy? Zůstat u socialismu? Takhle je potřeba přemýšlet. Zkrátka tato varianta je špatná, ale ty ostatní jsou daleko horší.
V tom tvrzení vidím něco jiného.Budu je volit tak dlouho, dokud mi bude vyhovovat jejich program a nezjistím, že mě začínají podvádět.Jinými slovy, budeš jak prodejná děvka přeskakovat z jedný strany na jinou. Totiž až se ED dostane do parlamentu, nebo do vlády, tak 100% udělá něco, co se ti nebude líbit.
Opět je ta interpretace poněkud silně přiohnutá. Asi nějaký komplex - mít potřebuju stavit se do obranně-útočné pozice a nálepkovat se pakem.Kdyby tak jako já, přemýšlel každý Čech, každá strana by se starala o svojí image.Ano, ty jsi bestof. Každý, kdo má jiný pohled a dovolí si volit velkou stranu, protože mu vyhovuje, je pako.
Opoziční smlouva být nemusela.
Napiš si seznam variant, které připadaly v úvahu. Byla by některá, podotýkám reálná, varianta lepší?
Zde se tenkrat nabizely varianty : CSSD+KDU-CSL+US a ODS+KDU-CSL+US … Prvni dve koalice se nepodarilo sestavit, protoze tu selhala US
A přesně o to jde: tehdy to prostě nebyly reálné varianty. Můžeme se sice dohadovat, čí to byla vina (svůj díl másla na hlavě mají asi všichni), ale to na skutečnosti, že tyto varianty v danou chvíli možné nebyly, nic nezmění.
Precejenom by se moralne melo respektovat, ze vitez voleb by mel vladnout, mel by vybrat budouciho premiera a mel by si sam rozhodnout, kdo bude ve vlade a kdo ne.
A proč, prosím? V současné situaci, kdy máte dvě silné strany s relativně malým odstupem a pak pár menších, je termín "vítěz voleb" spíš formální a o schopnosti sestavit vládu zase tak moc nevypovídá.
Pokud ty dvě strany dosáhnou přibližně stejného výsledku, nemyslím si, že šermováním "vítězem voleb" a "morálním právem" na sestavení vlády je na místě. A už vůbec není na místě vykřikování o jakési povinnosti "toho kdo prohrál" udělat vše proto, aby protivník mohl vládu pohodlně sestavit.
Víte, asi byste si měl uvědomit, že už příští volby mohou dopadnout obráceně. Doufám, že stane-li se tak, budete názorově pevný a budete peskovat Topolánka (nebo jeho nástupce), že není vůči "vítězi voleb" dostatečně vstřícný. Mám dokonce vážné podezření, že když se kdysi poprvé objevila myšlenka, že by mělo být zákonem prezidentovi přikázáno, aby jako prvního sestavením vlády pověřil předsedu vítězné strany, byli mezi nejhlasitějšími odpůrci tohoto (IMHO značně pochybeného) nápadu právě ti, kdo se v létě 2006 stejně hlasitě dovolávali "morální povinnosti uznat porážku a umožnit vítězi voleb vládnout".
To si nevyberete.Ale vyberu, dokud bude u kormidla Topolánek, tak si při volbách budu vybírat ignorování voleb.
Já zase nechápu, jak může někdo volit stranu, která nás krmí pohádkami, jak všichni zaplatíme na daních méně a stát přesto vybere více.Tak takhle formulované jsem to ještě neslyšel, pravděpodobně tu došlo k přílišnému zjednodušení...
Na druhou stranu, kdyby Kalouskovy postoje byly v příkrém rozporu s reformou podle ODS, těžko by se v jejich vládě stal ministrem financí…Kalousek se stal ministrem financí proto, že bylo potřeba uplatit KDU funkcí, a proto, že Topolánek nemá rád Tlustého. Názory s tím nemají co dělat - vítejme do politky.
Zkrátka tato varianta je špatná, ale ty ostatní jsou daleko horší.Doufám, že žertuješ. Pokud ti někdo dá na výběr jestli chceš utrhnout ruku nebo hlavu je oboje špatně.
Napiš si seznam variant, které připadaly v úvahu. Byla by některá, podotýkám reálná, varianta lepší?Samozřejmě že tu byly lepší varianty. Bohužel osobní nevraživost zvítězila. Prostě shrnuto český lid je politicky jinde než by měl, nemluvě o tom, že systém politických stran je v 21. století absurdní přežitek.
Doufám, že žertuješ. Pokud ti někdo dá na výběr jestli chceš utrhnout ruku nebo hlavu je oboje špatně.
To jsem snad napsal ne? Ale výběr ruka nebo hlava s tím, že si vybrat musíš, jasně vyhrává ruka. A rozhodně oposmlouva nebyla totéž jako utržení ruky. Zase tak moc špatná varianta to nebyla. Zeman a Klaus byli pragmatičtí, dokázali se před kamerama urážet, ale v podstatě si rozumněli. Tehdy, až na další výjimky to byli skuteční profesionálové. Dnes, co se osobností týče, je to o něco horší. ODS chybí v čele osobnost, dobrý tým je nutný, ale není to záruka úspěchu. ČSSD má sice v čele idiota, ale u lidí má evidentně úspěch. Tím to ale končí a stavět úspěch na kočce, která vás utočí na kolotoči také nelze do nekonečna.
Prodejná děvka přeci jde zásadně s tím, kdo platí nejvíc, bez ohledu na to, jestli si ho váží, nebo ne. Vidím teda spíš jako prodejnou děvku toho, kdo volí stranu bez ohledu na to, jestli si jí může vážit nebo ne ;) Neříkám, že musím se svojí stranou být ve všem zajedno - určitá tolerance je určitě zdravá, ale zdá se mi, že většina naší populace to s tou tolerancí a věrností už trochu přehání a mám obavy, že už to ani takhle hezkýma přívlastkama nazývat nejdeJinými slovy, budeš jak prodejná děvka přeskakovat z jedný strany na jinou. Totiž až se ED dostane do parlamentu, nebo do vlády, tak 100% udělá něco, co se ti nebude líbit.
Člověk nemusí být "bestof" a přitom mít v některé oblasti postoj "better", ne? Názory se dobře tříbí diskuzí, tak mi vysvětli z jakého důvodu volíš stranu, která se nikdy nedistancovala od špinavostí, které jsou dle toho dokumentu poměrně zřejmé? Asi ti to nevadí, máš pocit že to jsou maličkosti, proti některým jiným "důležitějším" věcem (jestli se mýlím, oprav). Kterej postoj je "better" poznáme asi nejsnáze podle toho, když si představíme, že by tak jednala většina. Zkus teda popsat svůj postoj a přidej představu, jak by to vypadalo, kdyby tvůj pohled naprostá většina sdílela. Jestli můj postoj v této oblasti není "bestof" tak tady máme možnost ten pravý "bestof" vysortovat.Ano, ty jsi bestof. Každý, kdo má jiný pohled a dovolí si volit velkou stranu, protože mu vyhovuje, je pako.
Volím ODS, vždy jsem ji volil. Před posledními volbami jsem měl silné nutkání vhodit lístek pro Zelené (s tím, že ODS vyhraje tak jako tak a bylo by dobré tam dostat další stranu). Nakonec byl mou rukou vhozen lístek modrý. Po volbách se to ukázalo býti nejlepší variantou, protože šlo doslova o každý jednotlivý hlas. Teď, dlouho po volbách bych si asi vytrhal všechny vlasy, když vidím, co SZ provádí.
Zkrátka a dobře, ODS znám, troufnu si říci velmi dobře, a hodně dlouhou dobu mě ničím nepřekvapila. Zkrátka vím, co mám očekávat. Kdybych volil neparlamentní stranu, tak bych nevycházel z údivu.
Názory se dobře tříbí diskuzí, tak mi vysvětli z jakého důvodu volíš stranu, která se nikdy nedistancovala od špinavostí, které jsou dle toho dokumentu poměrně zřejmé?
Podle toho dokumentu jsou zřejmné. Hmm, co to je vlastně za dokument? Něčí názory? Nepodložené důkazy? Netvrdím, že se mi líbí vše, o čem se dovídám. Ale pokud by všechno byla pravda, tak mi to až tak moc nevadí. Možná je to tím, že se o nepravostech dovídám dnes a denně, tak jsem již otupen. -- Včera před OWO jsem jednomu kámošovi z abíčka vysvětloval, jak se v praxi dělají státní zákázky a výběrová řízení (která mají být zárukou čistoty
).
Zkus teda popsat svůj postoj a přidej představu, jak by to vypadalo, kdyby tvůj pohled naprostá většina sdílela.
Představu nepřidám. Nechci, aby pohled můj nebo kohokoliv jiného, sdílela většina. Naopak jsem rád, když jsou lidé (nejen) názorově rozdílní.
Něčí názory? Nepodložené důkazy?Ok... to bych bral. Nechci zabřednout do diskuze jestli ta kritika ve zmíněném dokumentu je důvěryhodná - já jí věřím, ty ji zpochybňuješ. Dokud tomu zpochybňování můžeš sám věřit, nelze ti vytýkat, že tu stranu volíš. Ale neberu ty zadní vrátka, která si vzápětí dáváš...
Netvrdím, že se mi líbí vše, o čem se dovídám. Ale pokud by všechno byla pravda, tak mi to až tak moc nevadí. Možná je to tím, že se o nepravostech dovídám dnes a denně, tak jsem již otupen.To je přesně ta pozice, do které se zřejmě dostala většina českého voličstva. Jsou otupení, v podstatě je nevzruší, že jimi volený politik dělá nějaký svinstva.
Já jsem také rád, že jsou lidé rozdílní, ale nemyslím si, že by to nějaká zde uveřejněná představa mohla ohrozit. Udělám to tedy za tebe, byť v tvém případě ani nemusím vytvářet představy - stačí popsat současnej stav:Představu nepřidám. Nechci, aby pohled můj nebo kohokoliv jiného, sdílela většina. Naopak jsem rád, když jsou lidé (nejen) názorově rozdílní.
To je přesně ta pozice, do které se zřejmě dostala většina českého voličstva. Jsou otupení, v podstatě je nevzruší, že jimi volený politik dělá nějaký svinstva.
Ne. Možná jsem to špatně vyádřil. Já nejsem otupen z vrcholové politiky. Ale z toho, co denně vidím kolem sebe. Zkrátka a dobře, když já dávám/dostávám 1000kč úplatky (a nemusí to být jen formou peněz), tak nejsem tak naivní, aby si mylel, že ti nahoře neberou/nedávají úplatky v milionových hodnotách. A vím o daleko větších svinstvech, než jsou nějaké kačky.
Utopie, viď? ale krásná
Jo, docela se mi líbí. Jen si možná neuvědomuješ, že když vyměníš ODS, ČSSD, KSČM, a dostadíš tak XX, ZZ, YY, tak to budou zcela stejní lidé (typově). Protože zkátka jiní lidi nejsou. Kdybych se dostal do politiky, tak nezměním ze dne na den své postoje a nestane se ze mě andílek. Zkrátka budu dělat to co teď, ale ve větším. Budu-li mít tu možnost. Já si to přiznám. Co ty?
Nebo bys chtel at zemi spravuji extremni liberalove, neonacisti, pacificte, feministky, ci neomarxiste ?Nechtěl, proto bych nikoho z nich nevolil. Docela pravděpodobně by je volilo jen takové minimum voličů, že jejich reálná moc by byla stále poměrně nepodstatná, ovšem měli by možnost se o prosazení svého pokoušet, jednat o tom, hledat pro to podporu. To hledání podpory by bylo limitováno právě průnikem jejich programu s programem někoho silnějšího. Takže si představme v Parlamentu neonacistu. Těžko by prosadil něco jako konfiskaci majetku třeba Židům a Romům, naopak by mohl podpořit nebo dokonce vylepšit zákon, který by zabraňoval zneužívání sociálního systému různými nemakačenky. A co hlavně - neonacisti by se nemohli stavět do role "obětí nedemokratického režimu", který je potlačuje a limitem pro vstup do sněmovny omezuje jejich právo podílet se na moci. Naopak by museli předvést něco víc, než jen velkou hubu. Místo neonacistů si dosaďte kteroukoli extrémní stranu chcete. A pokud jde o malé strany s "normálním" programem, to už bylo napsáno někde výše v diskusi - jde právě o vznik konkurence pro velké strany, které se dnes nemusejí bát prakticky žádného svinstva, protože opravdovou konkurenci nemají - každá z pěti parlamentních stran pokrývá jinou skupinu voličů, přičemž se ty skupiny kryjí jen málo. Většina volí pokaždé stejně - jak moc velké jsou ty překrývající se části skupin voličů je dobře vidět, když se podíváte, jak moc se výsledky různých voleb různí. Ukažte mi člověka, který se v současné situaci před volbami rozhoduje mezi třemi parlamentními stranami, mám na mysli to opravdové váhání, kdy nemůže nikoho vyloučit jednoznačně. Kolik je takových lidí? Zanedbaelné množství, řekl bych. A současní politici to vědí, že nemají co ztratit, že nemůže dojít k velkým zvratům v pořadí, a hřeší na to.
Co se tyka malych stran, tak se na to podivej lokalne. Koho volis ? Malou stranu nebo velkou stranu, obe pusobi se stejnem volicskem prostoru a odlisuji se jenom v detailech. Vetsinou v danem prostoru dominuje velka strana.Tady jsi ovšem uhodil hřebíček na hlavičku. Velká strana a malá strana ve stejném voličském prostoru se odlišují a dominuje velká strana. Že by se odlišovaly jen v detailech, to bych netvrdil, svět je příliš barevný a složitý na to, aby se to dalo takhle sesypat do pěti škatulek. Problém je v tom, PROČ dominuje ta velká strana. Velmi dobře si pamatuju, jak mi před rokem a půl i poměrně hlasití zastánci svého volebního výběru (ODS i ČSSD) říkali, že se jim ta strana vlastně nelíbí, že je to pro ně jen menší zlo. Stranu, která by jim vyhovovala, mimo Parlament ani nehledali, protože to je přece stejně zahozený hlas, a oni hlavně chtěli, aby to nevyhrál ten druhý silný. Prostě přeskakujeme mezi deštěm a okapem, a divíme se, že jsme ještě neuschnuli, že? Tenhle systém je naprosto zvrácený. I když hromada lidí volí menší zlo s jistotou vstupu, pořád asi 10 nebo 15% odevzdaných hlasů "propadá". Nepletu-li se, je to víc, než získali naposledy Zelení a Lidovci (možná i dohromady). Výsledek je opravdu dobře vidět. Politici se nebojí naprosto ničeho, s každými volbami roste počet nevoličů. Co myslíš - těch aktuálně tuším 35% voličů, kteří svoje právo nevyužijí - myslíš, že jim je jedno, co se tu děje? Když to (s drobnou nadsázkou) shrnu, tak musím upřímně říct, že radši uvidím jednoho nácka v Parlamentu, jehož návrhy jsou zamítány poměrem 199:1, než nácka v čele masy nas*aných lidí, kteří se prostě vydali za prvním, kdo se nabídl, že je povede.
Teď, dlouho po volbách bych si asi vytrhal všechny vlasy, když vidím, co SZ provádí.Co provádí?
Zajímalo by mě, co konkrétně myslíš, že se voličům ODS na ZS nelíbí.Mně taky poměrně zaráží, že se volič ODS naváží v nynější situaci do SZ. Nebýt SZ, tak je tahle vláda rovnou na odpis
Mně taky poměrně zaráží, že se volič ODS naváží v nynější situaci do SZ. Nebýt SZ, tak je tahle vláda rovnou na odpis
Psal jsem o stranách a volbách, nikoliv následné vládě. Volil bych-li ZS, byl bych zkrátka velmi zklamaný z jejího rozpačitého působení na nynější scéně. Víc psát nebudu, nejsem jejich volič, tato strana mě dále nezajímá.
Opravdu nevím, proč by si měl v případě vhození lístku SZ namísto ODS dnes rvát vlasy. Snad jen kdyby čekal radikálnější "zelenou politiku" (ale to je taky ovlivněno počtem získaných hlasů) ... nojo, ale proč tedy volil ODS?
Možná si nejdřív ujasni, ve které osobě to vlastně píšeš .
Zkrátka a dobře jsem si myslel, mylně, že další strana parlamentu prospěje. No nestalo se. ZS mi připadala ze všech neparlamentních stran ještě trochu normální. Nic víc v tom nehledej. Ani razantnější zelenou politiku - zvláště ne v podobě, v jaké se prosazuje teď, to by byla ekologická katastrofa.
Zklamání si dovedu představit u těch, kteří volili či chtěli volit SZ v představě, že volí tutovou koalici ČSSD+SZ, to ano.
Já věděl proč jsem (na rozdíl od ostatních) rád za alespoň nějakou vládu, když vidím, jak hrůzostrašně to mohlo dopadnout. Ty jsi musel mít hrozné dětství.
Volil bych-li ZS, byl bych zkrátka velmi zklamaný z jejího rozpačitého působení na nynější scéně.Rozpačitým nazýváte patrně to, že se nechová jako spolek dupajících a pokřikujících aktivistů, ale jako parlamentní politická strana se 6 poslanci? Já bych považoval za rozpačité působení například to, kdyby se SZ stáhla do koutku a nechala volný průběh velké koalici. Anebo kdyby lavírovala mezi ODS a ČSSD podle toho, která velkostrana by momentálně nabídla víc. Anebo je rozpačité to, že nemá ještě prolezlá ministerstva svými klikami, takže je zranitelnější vůči politickým a zájmovým tlakům než ostatní již zahnízděné strany? Nebo snad to, že nepochoduje celá strana semknuta jako jeden muž za svým předsedou?
Víc psát nebudu, nejsem jejich volič, tato strana mě dále nezajímá.Když už jste to nakous, mohl jste se aspoň vyjádřit konkrétně. Vám by to jistě nedalo tolik práce a vypadalo by to, že víte, o čem píšete
Nebo spíš ty, ve které to čteš? Osoby jsou naprosto v pořádku: 1. j.č. (já nevím), a 3. j.č. (proč by si on = volič potenciálně litující vhození lístku pro SZ atd.).Opravdu nevím, proč by si měl v případě vhození lístku SZ namísto ODS dnes rvát vlasy. Snad jen kdyby čekal radikálnější "zelenou politiku" (ale to je taky ovlivněno počtem získaných hlasů) ... nojo, ale proč tedy volil ODS?Možná si nejdřív ujasni, ve které osobě to vlastně píšeš
.
Zkrátka a dobře jsem si myslel, mylně, že další strana parlamentu prospěje. No nestalo se.Podle mě další strana parlamentu prospěla, už jen v tom, že ukázala, že nejsou karty rozdané navěky stejně. Prospěla i v tom, jaké navrhuje zákony. Podle vaší reakce soudím, že jste si představoval, že bude nová parlamentní strana se šesti poslanci konat zázraky ihned a nemožné do tří dnů... Zkuste si v takových chvílích představit, že jste se v poslaneckém křesle ocitl v tomto volebním období vy a jak byste asi dokázal "parlamentu prospět" tak, aby o tom vám podobní voliči věděli (z médií, jak jinak) a ještě navíc byli uspokojeni ve svých naivních touhách.
který mě stále více utvrzuje, že potřebujeme většinový systém. Tedy v podstatě přesný opak toho, co píšeš v posledním komentáři.Většinový systém nic neřeší. Kromě toho, že v první fázi by nepochybně nastaly oblíbené "noci dlouhých nožů" a následovalo velké chrochtání těch z velkých stran, na které se ještě nedostalo. Pak by lidi z menších stran přešli do těch velkých a mezistranický boj by se přesunul do vnitrostranického boje křídel, včetně předvolebních kampaní. Vládu by pak sice jasně vyhrála jedna strana, ale pokud by neměla vnitrostranickou silnou oporu, byla by stejně labilní jako je vláda v menšinovém systému. A dnešní české politické strany drží pohromadě jen díky poměrnému volebnímu systému. Volební systém totiž politickou kulturu neformuje ani nezachrání. Tak nějak to vidím já.
Rozpačitým nazýváte patrně to, že se nechová jako spolek dupajících a pokřikujících aktivistů, ale jako parlamentní politická strana se 6 poslanci?Chovají se jako všechny ostatní strany - je tu volné koryto, tak se o něj rvou...
Nebýt SZ, tak je tahle vláda rovnou na odpis...Tahle vláda je na odpis už od začátku...
Ja pamatuju, jak jsem u znamych o presne tomhle mluvil - varoval jsem je, co by se stalo, pokud by se Zeleni dostaly do vlady. Bohuzel, vetsina toho se splnila - nestavi se zadne nove elektrarny vyjma slunecnich a vetrnych, do nafty se pridava bionafata (a lih v benzinu nas nejspis take nemine), jeste nas ceka zdrazeni uhli (a mozna i jeho zakaz pro lokalni topeniste) a kdo vi ceho vseho jeste. Proti GMO se sili porad stejne (ale za to muze spis Zeleni v EU, ne ti nasi), dokonce prisla mnou nepredpovidana zvysena poptavka po potravinach (hlavne v Cine), oboji zene ceny dale nahoru. Jedine, co se mi zatim nesplnilo, je celoevropsky blackout, ale uz jsme k nemu meli setsaktra blizko (a v Italii ho meli naplno). A pokud Nemci nepresanou stavet vetrniky, nebo pokud se neposili dalkova vedeni a nepostavi dalsi elektrarny, urcite nas ceka. Otazka je jen kdy ...Volím ODS, vždy jsem ji volil. Před posledními volbami jsem měl silné nutkání vhodit lístek pro Zelené (s tím, že ODS vyhraje tak jako tak a bylo by dobré tam dostat další stranu). Nakonec byl mou rukou vhozen lístek modrý. Po volbách se to ukázalo býti nejlepší variantou, protože šlo doslova o každý jednotlivý hlas. Teď, dlouho po volbách bych si asi vytrhal všechny vlasy, když vidím, co SZ provádí.
do nafty se pridava bionafataTohle nezpůsobili Zelení. To je celounijní záležitost.
- Uhlí a zákaz pro lok. topeniště: jen dobře. Kdo má ty sírové smrady furt čuchat...Ja osobne bych s tim take souhlasil (bydlim v panelaku, na chalupe topime drevem, ale ty sirne smrady od sousedu take cuchame), ale oni znami bydli v zapadakove, kde plyn nemaji a topi prevazne uhlim.
- Líh v benzínu a MEŘO v naftě: za to nemohou naši zelení, to se upeklo mnohem dříveAno, za tohle muzou ti evropsti.
- Blackout: máme hodně velkých zdrojů a elektřinu vyvážíme - díky tomu tomu naše síť ustojí fakt hodně a celoevropských výpadků si všimnou akorát energeticiNo, my elektriny mame dost ... zatim, ale jak zacne CEZ odstavovat stare tepelne elektrarny (cca. 2010-15), budeme v minusu take (zadne nove velke eletrarny se u nas nestavi). Slovakum uz se tohle stalo, my jsme spolu s Francii a Norskem poslednimy mohykani s kladnou bilanci. A ze je nase prenosova soustave je predimenzovana (pro nase vlasni pouziti)? Prave diky tomu se pres ni procpava vetsina prenosu smerem vychod->zapad. Kdyz pride podradny blackout, tak to bohuzel neustojime ani my, i kdyz to mozna odnesem jen rozpadem site na ruzne rozfazovane useky.
Ja osobne bych s tim take souhlasil (bydlim v panelaku, na chalupe topime drevem, ale ty sirne smrady od sousedu take cuchame), ale oni znami bydli v zapadakove, kde plyn nemaji a topi prevazne uhlim.Mají zaizolovaný dům a těsná okna?
Mě na tom fascinovalo to, že se současně s mícháním MEŘO/lihu do základních paliv na ně zavedla spotřební daň, takže dnes se těm, co na obnovitelná paliva už jezdili, vyplatí natankovat fosilní palivo... Jedním z důsledků je, že automobilky nejsou tlačeny k produkci motorů kompatibilních s biopalivy, takže se takto vlastně prodlužuje závislost na ropě. Typický příklad přísloví "Vlk se nažral a koza zůstala celá". :-|- Líh v benzínu a MEŘO v naftě: za to nemohou naši zelení, to se upeklo mnohem dříveAno, za tohle muzou ti evropsti.
No, my elektriny mame dost ... zatim, ale jak zacne CEZ odstavovat stare tepelne elektrarny (cca. 2010-15), budeme v minusu take (zadne nove velke eletrarny se u nas nestavi).To je pro mě novinka. ČEZ neplánuje obnovu dosluhujících tepelných elektráren? Druhá věc je také návrhová a skutečná životnost - extrémním příkladem mohou být třeba tzv. žabotlamy, které už mají odježděn víc než trojnásobek návrhové životnosti. Na druhou stranu je tu místo pro rozšiřování - např. dostavba Temelína nebo rezerva na pro třetí JE tuším u Hranic
Slovakum uz se tohle stalo, my jsme spolu s Francii a Norskem poslednimy mohykani s kladnou bilanci.Mají Slováci jiné velké zdroje než Jaslovské Bohunice a Mochovce?
A ze je nase prenosova soustave je predimenzovana (pro nase vlasni pouziti)? Prave diky tomu se pres ni procpava vetsina prenosu smerem vychod->zapad. Kdyz pride podradny blackout, tak to bohuzel neustojime ani my, i kdyz to mozna odnesem jen rozpadem site na ruzne rozfazovane useky.Pořádné blackouty tu během posledních dvou let už byly, v nejhorším z nich se AFAIK evropská síť rozpadla na 3 ostrovy (a ČR byla středem jednoho z nich). Rozpad sítě na izolované úseky tu také byl a energetici ho zvládli bez toho, že by si toho běžní lidé všimli. V Německu něco podobného řešili odstavením DB od elektřiny...
- Uhlí a zákaz pro lok. topeniště: jen dobře. Kdo má ty sírové smrady furt čuchat...Zakazovat ne. Ale uhelnou daň ano. A za pálení odpadu pokuty (ono je to už teď, ale má to kontrolovat starosta pomocí nějakého vzorníku barev
díky tomu tomu naše síť ustojí fakt hodně a celoevropských výpadků si všimnou akorát energeticiTo není pravda. Nevšimnou si jen energetici, ale i lidé ve velkých firmách, které jsou v pořadí první při uplatnění regulace při přetížení. Při nedávných potížích byla postižena dost velká část průmyslových podniků. Mimochodem, málokdo to ví, ale podobné regulační mechanismy se uplatňují i v rámci jednotlivých odběrů. Odběratel má nasmlouvané např. 15minutové maximum, a když hrozí jeho překročení, některé spotřebiče (typicky tepelné) se na nějakou dobu odpojí. Kdyby bylo maximum překročeno, platí se za každou kWh sankční cena (podstatně vyšší).
Úsporné vytápění a tepelná izolace jsou dobré věci a rozhodně by se měly podporovat, ale k jejich zavedení je potřeba poměrně značná investice a tu, obávám se, část lidí na vesnicích nemá.To je ovšem řešitelné. Pořádně se zdaní uhlí a veškeré získané peníze (včetně těch za domácí spalování odpadu) budou určeny na úspory energie. Tedy například na to zateplení. Řešení, kdy se pálí ten humus (= mizerné hnědé uhlí, a to ještě ve špatných topidlech) a "ze sociálních důvodů" zůstává levný, je velmi špatné.
- Blackout: máme hodně velkých zdrojů a elektřinu vyvážíme - díky tomu tomu naše síť ustojí fakt hodně a celoevropských výpadků si všimnou akorát energeticiNaše síť toho tolik navíc nevydrží - akorát běžný člověk si ničeho nevšimne, protože, jak je psáno výše, první to odnesou velké podniky. Ony totiž Evropské státy naší síť používají jako tranzitní stejně jako naše silnice. Problém je v tom, že kromě energetiků to málokdo vidí a málokomu to vadí, tudíž se s tím nic nedělá.
Bohuzel, vetsina toho se splnila - nestavi se zadne nove elektrarny vyjma slunecnich a vetrnychV Čechách se tolik větrných elektráren nestaví, staví se tu akorát vrtule, které vyríbá peníze. Nebýt Temelína, tak se ty věci skoro netočí.
jinými slovy, samé správné věci (i když, jaderku bych nějakou postavil, to je asi jediné, v čem se zelenými zásadně nesouhlasím)Tak si postavte, když na to máte. Pokud vím, tak SZ je proti tomu, aby se v tomto směru angažovala vláda. Nikde nevidím žádný zákaz soukromých iniciativ. Když tržní ekonomika, tak skutečně tržní (viz též pasáž o tržním pojistném): "Nebudeme plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků. Vláda na základě konsensu všech tří politických stran zúčastněných na této dohodě zřídí nezávislou odbornou komisi k posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém horizontu. Zrušíme omezenou odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako jiná průmyslová odvětví. Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva budeme činit transparentně, nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí." (Koaliční smlouva současné vlády)
Ano, ty jsi bestof. Každý, kdo má jiný pohled a dovolí si volit velkou stranu, protože mu vyhovuje, je pako.Já teda v tom blogpostu nevidím, že je pako ten, kdo volí stranu, která mu vyhovuje, ale ten, kdo volí nějakou stranu přesto, že mu nevyhovuje (přímo ji považuje za zlo). Tak proč ta agresivní reakce? Že by něco ve stylu Každý, kdo má jiný pohled a dovolí si volit malou stranu, protože mu vyhovuje, je pako. ?
průšvih neměli
No to je právě ono. Až se dostanou nahoru, tak dřív nebo později průšvih mít budou.
Vyžírkové jsou otevřeně v každé straně pouze proto, že českej volič na to nereaguje,
Nereaguje? Vždyť ODS spadla těžce na hubu po skandálech ohledně financování. Do vlády se dostala až o deset let později. Mě to přijde jako dost velký trest. A co se stalo mezitím? Vládl někdo jiný. Bez průserů???
Můžou mít průšvih - nikdy nejde všechno uhlídat, ale důležité je, jak se k tomu postaví - jestli dotyčného navrhnou na prezidenta, nebo jestli ho donutí k odstoupení.No to je právě ono. Až se dostanou nahoru, tak dřív nebo později průšvih mít budou.
Můžou mít průšvih - nikdy nejde všechno uhlídat, ale důležité je, jak se k tomu postavíUž vidím nějakého "nestádního a alternativního" politika, jak na tiskovce se širokým úsměvem řekne: "Posrali sme, co sme mohli, ale chybu si uvědomujem a už to nikdy neuděláme, mami." Fakt dobrá představa. No nic, raději pryč od politické diskuze, znám se.
Místo toho, alespoň podle volebních výsledků, stále většina jako stádo volí ODS+ČSSD.Jasně, takže kdo je součástí většiny, je stádo -- dobrá úvaha. Což takhle třeba udělat volební strop: maximální počet procent obdržených hlasů? Dál jsem to nečetl, tyhle "alternativně-intelektuálně-agitační" kecy mne nezajímají. Uff, zas jsem jednou komentoval politiku.
Volil jsem Zelený, jako protiváhu zaběhlým kolosům. Dál uvidim. Bída na všech stranách, ale snad se to tak aspoň trochu diferencuje.
Hyperestéti z festivalů jsou samozřejmě také tvůrci filmů.
Aha. Takže kvalitu filmů jsou oprávněni posuzovat výhradně ti, kdo je dělají. Ti, pro které jsou určeny, do toho nemají co kecat. Tak to pak ano...
Demokracie je nahovno už z principu. Prostě průměr je průměr. Tudíž nám nevládnou ti nejlepší, ale ti, kteří nejvíc dovedou zaujmout průměr.Proč by měli vládnout ti nejlepší? Politik není vybíraný v příjmacím řízení, ale volený jako zástupce občanů, aby směroval státní (obecní) správu. Z toho důvodu to bývá ten, na kterém se shodne aktivní (tj. účastnící se) většina občanů.
Je to stejné jako u filmů. nejúspěšnější filmy nejsou ty nejkvalitnější, ale ty, které nejvíc zaujmou divákyKdyž mluvíte o kvalitě, měl byste ji definovat, protože "kvalita" je prostě to, jaké ("qualis") něco je, a měřit ji můžete jen vzhledem k něčemu. Takže nejkvalitnější film z hlediska výnosu je ten, který se nejlépe prodává. Nejkvalitnější film z hlediska filmových kritiků je ten, který získá jejich cenu. A nejkvalitnější film z vašeho hlediska je ten, který nejvíce splňuje vaše kritéria kvality... Můžeme se teď jistě přít o to, nakolik je intelektuálně náročný film, který vyžaduje filmografické a literární vzdělání, aby předal "poselství" a zaujal svými citacemi a narážkami, "kvalitnější" než prvoplánovitě srozumitelný doják či klasická komedie balancující na hranici trapnosti, na které se dívají rády už generace diváků... Skutečnost je taková, že každý má svou kvalitu podle vlastních kritérií, která nejsou zaměnitelná.
Nadruhou stranu tu mas zaruceny jista prava nezbytna pro zivot, ktera v jinych systemech zarucena nemas.buďme konkrétní - jaká "práva nezbytná pro život" jsou zde zaručena navíc oproti třeba takovému Dánsku?
Osobně si nemyslím, že by ve výsledku SZ byly nějaké čachry.já jsem to nemyslel tak, že bych zde chtěl rozebírat, zda šlo o supertajné židozednářské spiknutí nebo prostou novinářskou blbost - jenom jsem chtěl zpochybnit předřečníkovo tvrzení, žeby účast SZ v parlamentu byla přímá Bursíkova zásluha, protože on asi ty novináře neobjížděl s kufříky plnými peněz a instrukcí ať píšou tohle, jinak že se koupou v Orlíku či co je teď v módě ... a podle mě právě ten mediální zájem a zkreslování informací bylo to, co je vyneslo nahoru, ne nějaké Bursíkovo charisma (ostatně dost lidí, co SZ volili, Bursíka osobně nerado, AFAIK)
Ale OK, i kdybys měl pravdu: není to spíše argument pro zrušení hranice pro vstup do parlamentu? Protože jestli podle tvých slov je rozdíl mezi parlamentní a neparlamentní stranou jen o strachu z nevolitelnosti, tak je to jednoznačně protidemokratické ustanovení. Navíc díky rozdrobení volebních obvodů, například nestačil na liberecku výsledek 10% na získání poslaneckého mandátu.přesně tak(*), pravidlo, že si budou hrát jenom velcí s velkými, považuju za největší brzdu lidovlády ... ostatně ani já jsem nebyl o moc lepší, také jsem volil podle toho, kolik jsem doufal, že vybraná strana získá hlasů - nepočítal jsem, že se dostane do parlamentu, nicméně doufal jsem, že dostane alespoň volební příspěvek; kdyby volební příspěvek dostal každý bez ohledu na podíl získaných hlasů, vybral bych někoho úplně jiného (*) tak schválně, jdi se někam do hospody štamgastů zeptat, koho volili, a proč nevolili nějakou menší stranu - vsadím se, že v nezanedbatelném počtu případů bude odpověď ve stylu "vždyť by se tam stejně nedostali, tak jsem volil radši ČSSD/ODS, protože nechci, aby to vyhrál Topolánek/Paroubek"
a podle mě právě ten mediální zájem a zkreslování informací bylo to, co je vyneslo nahoru, ne nějaké Bursíkovo charisma (ostatně dost lidí, co SZ volili, Bursíka osobně nerado, AFAIK)S mediálním zájmem souhlas, s Bursíkem v čele mám jiné pozorování - spíš je více lidí, kterým zelení přijdou divní, ale Bursík jako slušnej chlap.
Taky mi to vadí. Ale ani ne tak samotná existence hranice pro vstup jako její výše a hlavně zkriplení poměrného systému rozdělením do malých krajů.Ale OK, i kdybys měl pravdu: není to spíše argument pro zrušení hranice pro vstup do parlamentu? Protože jestli podle tvých slov je rozdíl mezi parlamentní a neparlamentní stranou jen o strachu z nevolitelnosti, tak je to jednoznačně protidemokratické ustanovení. Navíc díky rozdrobení volebních obvodů, například nestačil na liberecku výsledek 10% na získání poslaneckého mandátu.přesně tak(*), pravidlo, že si budou hrát jenom velcí s velkými, považuju za největší brzdu lidovlády ...
to se ovšem nevylučuje, já neříkám, že to moje "dost" znamená "více než polovina"a podle mě právě ten mediální zájem a zkreslování informací bylo to, co je vyneslo nahoru, ne nějaké Bursíkovo charisma (ostatně dost lidí, co SZ volili, Bursíka osobně nerado, AFAIK)S mediálním zájmem souhlas, s Bursíkem v čele mám jiné pozorování - spíš je více lidí, kterým zelení přijdou divní, ale Bursík jako slušnej chlap.
Taky mi to vadí. Ale ani ne tak samotná existence hranice pro vstup jako její výše a hlavně zkriplení poměrného systému rozdělením do malých krajů.tož, nějaká hranice být musí, neboť křesel je omezený počet a jsou nedělitelná - no, hranice, prostě jestli je těch křesel 200 (nebo kolik?), tak každé půlprocento budiž jedno křeslo a zbytek přidělit v pořadí výše zbytku po odečtení těch půlprocent s těmi kraji je to už úplná úchylárna, parlament přeci vládne celé republice ...
a podle mě právě ten mediální zájem a zkreslování informací bylo to, co je vyneslo nahoru, ne nějaké Bursíkovo charisma (ostatně dost lidí, co SZ volili, Bursíka osobně nerado, AFAIK)S mediálním zájmem souhlas, s Bursíkem v čele mám jiné pozorování - spíš je více lidí, kterým zelení přijdou divní, ale Bursík jako slušnej chlap.
Na to asi právě spoléhali: že ti, kdo je volí ze zeleného přesvědčení, politického turistu v čele překousnou, a že na druhé straně jim přinese hlasy těch, na které působí jeho charisma (pozitivně).
mě by jenom zajímalo, jak konkrétně Bursíkovi se povedlo nastartovat tu vlnu mediálního zájmu (skoro bych řekl až hysterie), která Zelené do parlamentu dostala ... jakým způsobem se mu podařilo docílit, aby média svorně začala mluvit o tom, že SZ má šanci se do parlamentu dostat, načež si spousta lidí řekla, že je teda bude volit, aby se tam dostaliPrvní informace, že SZ má přes pět procent preferencí (hodně přes pět) vypustil STEM. STEM má nejnepřesnější průzkumy ze všech těchhle výzkumníků (např. ODS má v jejich průzkumech pravidelně méně preferencí, než kolik potom dostanou hlasů ve volbách), nicméně spousta lidí se toho chytla a tak to tam hodili melounům. Mj. Železný tvrdil, že mu jedna nejmenovaná společnost zabývající se výzkumem veřejného mínění (já bych si troufnul hádat, která to byla) nabídla, že za prachy vypustí podobný průzkum, podle kterého by se do parlamentu dostala i Železného strana. Můžeme spekulovat, jestli u SZ náhodou neproběhlo něco podobného.
mě by jenom zajímalo, jak konkrétně Bursíkovi se povedlo nastartovat tu vlnu mediálního zájmuMůj zájem jako voliče byl nastartován v září 2005, což bylo dlouho před těmi slavnými průzkumy. Tipuji, že spoustě dalších se vedlo podobně. Je to tak neobvyklé, že je půl roku před volbami mediální zájem o stranu s ambicemi, která v minulých volbách byla tou nejsilnější neparlamentní, zvolila za předsedu bývalého ministra a přihlásila se oproti dříve pro média i voliče nepřehlednému lavírování ke zřetelné vlastní politice, která není "ani kapitalistická, ani socialistická"? Za prvé šlo zas o nějaké relativně nové tváře (Bursíkovo ministrování v Tošovského vládě jen dodalo pikantnosti), za druhé se uprázdnilo místo po potápějící se US-DEU, o které se daly psát už jen nekrology, a za třetí evidentně nové vedení SZ změnilo i PR-práci. Pro toho, kdo sledoval vývoj aspoň od září 2005, není zájem médií i nárůst preferencí na začátku roku 2006 žádným překvapením. Naopak bych byl překvapen, kdyby k němu nedošlo.
Můj zájem jako voliče byl nastartován v září 2005, což bylo dlouho před těmi slavnými průzkumy. Tipuji, že spoustě dalších se vedlo podobně.no a já zase tipuji, že ty jako volič jsi dosti vyjímečný, a spousta lidí se chová jinak, to, koho budou nakonec volit, je nějak reálně zajímá tak měsíc či dva před termínem voleb ...
Tiskni
Sdílej: