Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mi iras al mia amiko. Neříkej "hop" před skokem (dokud jsi nepřeskočil). Jaká matka, taková dcera. La malsano estas kuracebla. Malnova komputilo kuras sur la tablo. Kato saltis sur la tablon. Mi iros al la maro. Mi donis al mia avino donaĵon. Byl jsem u Honzy na návštěvě. Mi sidas ĉe la tablo. Mi ĝojas, ke mi estis ĉe tio. Dankon por ĉio. Mi aĉetis libron por mia avo. Mi estas en la arbaro. Mi iras en la arbaron. Mi atendas antaŭ la domo. Li atendis antaŭ la domo. Sousedka vyšla před dům. Na vaše zdraví!. O vánocích. Ve dvě hodiny. Navštívili Prahu před pěti lety. Kolem města je mnoho zajímavých míst. Je jeden z nás! Ekster la urbo estas multaj arbaroj. Vi devas iri ekster la urbon. Konflikt mezi Iránem a Irákem trval 8 let. Šel do restaurace mezi své kamarády. Bojoval proti fašistům. Podle mě přijdou všichni. Mi lernas laŭ lernolibro. Přišel deset minut po začátku koncertu.
Na to, že za sebou máte 7 kapek esperanta, se nejednalo o jednoduché věty a tak pokud jste měli v úkolu hodně chyb, nepropadejte malomyslnosti - k učení jazyka to patří, je důležité si jen chybu uvědomit.
Další rozhovor Toma s Lindou nám pomůže navodit gramatické téma, které bych vám dnes rád vysvětlil...
Tom: Nenio speciala okazas al mi. Kaj mi ne laboras tro multe. Fakte, mi laboras malmulte nun. La vera demando estas: kio okazas al vi, Linda? Nur vi estas vere bela. Linda: Nu, nu... Tom: Estas fakto. Nur vi estas bela, Linda. Mi estas sincera. Venu kun mi! Linda: Sed... Tom: Venu. Al la granda spegulo. Rigardu. Jen estas Linda, la plej bela virino en la mondo, la plej bela virino en la tuta mondo. Linda: Kaj jen estas Tom, la plej malserioza knabo en la tuta universitato.Rozhovor si dnes do svých mp3manů nasosejte z těchto dvou odkazů:1.část, 2.část. Pro snadnější porozumění přidávám stěžejní slovíčka:
okazi = přihodit se, stát se, udát se; labori = pracovat; tro = příliš; multe = mnoho; fakte = skutečně,fakticky; nun = nyní; vera = pravý, skutečný; demando = otázka; nur = jen; sincera = upřímný; veni = přijít, dojít, dospět; sed = ale; spegulo = zrcadlo; rigardi = dívat se; mondo = svět; tuta = celý; knabo = chlapec; serioza = vážný, seriozní.
Všiměte si v rozhovoru, jakým způsobem Tom porovnává krásu Lindy s krásou ostatních dívek na "celém světě". V učebnicích se tomu říká stupňování přídavných jmen a příslovcí a právě o tom bych chtěl v dnešním gramatickém koutku mluvit:
V esperantu je stupňování tak jednoduché, jak jen může být: stupňujeme pomocí slovíček pli = více, plej = nejvíce, malpli = méně, malplej = nejméně. Třetí stupeň má často člen "la" - většinou se totiž ví konkrétně kdo je "nej..":). Příklady:granda, pli granda, plej granda ... veliký, větší, největší; Mi estas tiel granda kiel vi. ... Jsem tak velký jako ty. Vi estas pli granda ol li. ... Ty jsi větší než on. Ŝi estas la plej granda el ni. ... Ona je z nás největší. Paŭlino estas diligenta, sed Mario ... Pavlína je pilná, ale Marie estas malpli diligenta ol Paŭlino ... je méně pilná než Pavlína Josefo estas la malplej diligenta el ili ... Josef je z nich nejméně pilný.
U příslovcí je to úplně stejné, akorát to "la" se u třetího stupně nikdy nedává:
rapide, pli rapide, plej rapide ... rychle, rychleji, nejrychleji;Toť vše - opět žádné zbytečné drcení výjimek a nepravidelností, toho jste při učení esperanta v maximální možné míře ušetřeni.
Ještě před zadáním dalšího úkolu, bych vám rád prozradil další dvě koncovky, které vám významně ušetří práci při nabírání slovní zásoby: -eg-, -et-. Vybral jsem právě tyto, protože se mi zdá, že se k tomu porovnávání z dnešního gramatického koutku dost hodí. Ta první zvětšuje, ta druhá zdrobňuje, nebo zeslabuje...
pordo = dveře; pordego = brána; pordeto = dvířka; gaja = veselý; gajega = bujarý; gajeta = mírně veselý; ridi = smát se; ridegi = řehtat se; rideti = usmívat se; kuri = běžet; kuregi = uhánět; plori = plakat; ploregi = usedavě plakat; rapide = rychle; rapidege = mžikem,rychle jako blesk; ega = ohromný; ege = velice, ohromně; rivero = řeka; rivereto = říčka; dormi = spát; dormeti = dřímat; ruĝa = červený; ruĝeta = načervenalý; tablo = stůl; tableto = stolek; varma = teplý; varmeta = vlažný; varme = teple; varmete = vlažně; malvarma = studený; malvarmega = studený jako led; verda = zelený; verdete = zelenavě; verdega = brčálově zelený; eta = drobnýDost dobrý, ne? Dvě koncovky a rozšíří nám z několika slovíček zásobu tak, že se po krátkém studiu můžeme začít vyjadřovat dost přesně. Dokonce i čeština nemá pro každý výraz vždy přesný ekvivalent a musí si pomoci přídavným jménem. Přesně takhle nějak by měl univerzální jazyk (nemající nahrazovat, ale doplňovat národní jazyky) vypadat. A bude houšť - naše zatím známé mal-; -ino; -ebla; -eg-; -et- je jen nepatrné rýpnutí do zásoby, která nás ještě čeká :)
Než přejdeme k zadání domácího úkolu, chtěl bych vás ještě navnadit do příště - hodlám zavést další pravidelnou rubriku, vedle namluveného textu, gramatiky a domácího úkolu by to měl být "čtenářský koutek", ve kterém vyberu nějaký esp-odstaveček na netu. Zkusíte si ho přelouskat bez přípravy a pochopit smysl. Pak dostanete důležitá slovíčka a v případě potřeby i kompletní překlad. Myslím, že je důležité naučit se, že ne všemu musím rozumět, pokud si to můžu domyslet.
Domácí úkol (hejmtasko):
Linux je můj nejoblíbenější systém. (oblíbený = preferata) Windows je méně spolehlivý než Linux (spolehlivý = fidinda)ale rychleji se šíří (šířit se = propagiĝi). To je ohromný! Je nejkrásnější a zpívá nejkrásněji ze všech. (zpívat = kanti). Který z nich je nejméně inteligentní? Ona byla vždy nejméně elegantně oblečena. (oblečena = vestita, elegantně = elegante). Ĉu vi scias, kiu tago estas la plej longa el ĉiuj? (tago = den, scii = vědět). Tvoje ruce jsou "studené jako led". Tvoje auto je jen nazelenalé. Já chci koupit brčálově zelené auto. Jděte podél té říčky. Ten stolek je nejmenší ze všech. Ten strom je větší než tvůj dům. (strom = arbo, dům = domo).
Tiskni
Sdílej:
Akorát si dovolím opravit, tato není "siedma" ale už "osma" :)