Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mi iras al mia amiko. Neříkej "hop" před skokem (dokud jsi nepřeskočil). Jaká matka, taková dcera. La malsano estas kuracebla. Malnova komputilo kuras sur la tablo. Kato saltis sur la tablon. Mi iros al la maro. Mi donis al mia avino donaĵon. Byl jsem u Honzy na návštěvě. Mi sidas ĉe la tablo. Mi ĝojas, ke mi estis ĉe tio. Dankon por ĉio. Mi aĉetis libron por mia avo. Mi estas en la arbaro. Mi iras en la arbaron. Mi atendas antaŭ la domo. Li atendis antaŭ la domo. Sousedka vyšla před dům. Na vaše zdraví!. O vánocích. Ve dvě hodiny. Navštívili Prahu před pěti lety. Kolem města je mnoho zajímavých míst. Je jeden z nás! Ekster la urbo estas multaj arbaroj. Vi devas iri ekster la urbon. Konflikt mezi Iránem a Irákem trval 8 let. Šel do restaurace mezi své kamarády. Bojoval proti fašistům. Podle mě přijdou všichni. Mi lernas laŭ lernolibro. Přišel deset minut po začátku koncertu.
Na to, že za sebou máte 7 kapek esperanta, se nejednalo o jednoduché věty a tak pokud jste měli v úkolu hodně chyb, nepropadejte malomyslnosti - k učení jazyka to patří, je důležité si jen chybu uvědomit.
Další rozhovor Toma s Lindou nám pomůže navodit gramatické téma, které bych vám dnes rád vysvětlil...
Tom: Nenio speciala okazas al mi. Kaj mi ne laboras tro multe. Fakte, mi laboras malmulte nun. La vera demando estas: kio okazas al vi, Linda? Nur vi estas vere bela. Linda: Nu, nu... Tom: Estas fakto. Nur vi estas bela, Linda. Mi estas sincera. Venu kun mi! Linda: Sed... Tom: Venu. Al la granda spegulo. Rigardu. Jen estas Linda, la plej bela virino en la mondo, la plej bela virino en la tuta mondo. Linda: Kaj jen estas Tom, la plej malserioza knabo en la tuta universitato.Rozhovor si dnes do svých mp3manů nasosejte z těchto dvou odkazů:1.část, 2.část. Pro snadnější porozumění přidávám stěžejní slovíčka:
okazi = přihodit se, stát se, udát se; labori = pracovat; tro = příliš; multe = mnoho; fakte = skutečně,fakticky; nun = nyní; vera = pravý, skutečný; demando = otázka; nur = jen; sincera = upřímný; veni = přijít, dojít, dospět; sed = ale; spegulo = zrcadlo; rigardi = dívat se; mondo = svět; tuta = celý; knabo = chlapec; serioza = vážný, seriozní.
Všiměte si v rozhovoru, jakým způsobem Tom porovnává krásu Lindy s krásou ostatních dívek na "celém světě". V učebnicích se tomu říká stupňování přídavných jmen a příslovcí a právě o tom bych chtěl v dnešním gramatickém koutku mluvit:
V esperantu je stupňování tak jednoduché, jak jen může být: stupňujeme pomocí slovíček pli = více, plej = nejvíce, malpli = méně, malplej = nejméně. Třetí stupeň má často člen "la" - většinou se totiž ví konkrétně kdo je "nej..":). Příklady:granda, pli granda, plej granda ... veliký, větší, největší; Mi estas tiel granda kiel vi. ... Jsem tak velký jako ty. Vi estas pli granda ol li. ... Ty jsi větší než on. Ŝi estas la plej granda el ni. ... Ona je z nás největší. Paŭlino estas diligenta, sed Mario ... Pavlína je pilná, ale Marie estas malpli diligenta ol Paŭlino ... je méně pilná než Pavlína Josefo estas la malplej diligenta el ili ... Josef je z nich nejméně pilný.
U příslovcí je to úplně stejné, akorát to "la" se u třetího stupně nikdy nedává:
rapide, pli rapide, plej rapide ... rychle, rychleji, nejrychleji;Toť vše - opět žádné zbytečné drcení výjimek a nepravidelností, toho jste při učení esperanta v maximální možné míře ušetřeni.
Ještě před zadáním dalšího úkolu, bych vám rád prozradil další dvě koncovky, které vám významně ušetří práci při nabírání slovní zásoby: -eg-, -et-. Vybral jsem právě tyto, protože se mi zdá, že se k tomu porovnávání z dnešního gramatického koutku dost hodí. Ta první zvětšuje, ta druhá zdrobňuje, nebo zeslabuje...
pordo = dveře; pordego = brána; pordeto = dvířka; gaja = veselý; gajega = bujarý; gajeta = mírně veselý; ridi = smát se; ridegi = řehtat se; rideti = usmívat se; kuri = běžet; kuregi = uhánět; plori = plakat; ploregi = usedavě plakat; rapide = rychle; rapidege = mžikem,rychle jako blesk; ega = ohromný; ege = velice, ohromně; rivero = řeka; rivereto = říčka; dormi = spát; dormeti = dřímat; ruĝa = červený; ruĝeta = načervenalý; tablo = stůl; tableto = stolek; varma = teplý; varmeta = vlažný; varme = teple; varmete = vlažně; malvarma = studený; malvarmega = studený jako led; verda = zelený; verdete = zelenavě; verdega = brčálově zelený; eta = drobnýDost dobrý, ne? Dvě koncovky a rozšíří nám z několika slovíček zásobu tak, že se po krátkém studiu můžeme začít vyjadřovat dost přesně. Dokonce i čeština nemá pro každý výraz vždy přesný ekvivalent a musí si pomoci přídavným jménem. Přesně takhle nějak by měl univerzální jazyk (nemající nahrazovat, ale doplňovat národní jazyky) vypadat. A bude houšť - naše zatím známé mal-; -ino; -ebla; -eg-; -et- je jen nepatrné rýpnutí do zásoby, která nás ještě čeká :)
Než přejdeme k zadání domácího úkolu, chtěl bych vás ještě navnadit do příště - hodlám zavést další pravidelnou rubriku, vedle namluveného textu, gramatiky a domácího úkolu by to měl být "čtenářský koutek", ve kterém vyberu nějaký esp-odstaveček na netu. Zkusíte si ho přelouskat bez přípravy a pochopit smysl. Pak dostanete důležitá slovíčka a v případě potřeby i kompletní překlad. Myslím, že je důležité naučit se, že ne všemu musím rozumět, pokud si to můžu domyslet.
Domácí úkol (hejmtasko):
Linux je můj nejoblíbenější systém. (oblíbený = preferata) Windows je méně spolehlivý než Linux (spolehlivý = fidinda)ale rychleji se šíří (šířit se = propagiĝi). To je ohromný! Je nejkrásnější a zpívá nejkrásněji ze všech. (zpívat = kanti). Který z nich je nejméně inteligentní? Ona byla vždy nejméně elegantně oblečena. (oblečena = vestita, elegantně = elegante). Ĉu vi scias, kiu tago estas la plej longa el ĉiuj? (tago = den, scii = vědět). Tvoje ruce jsou "studené jako led". Tvoje auto je jen nazelenalé. Já chci koupit brčálově zelené auto. Jděte podél té říčky. Ten stolek je nejmenší ze všech. Ten strom je větší než tvůj dům. (strom = arbo, dům = domo).
Tiskni
Sdílej:
Akorát si dovolím opravit, tato není "siedma" ale už "osma" :)