Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Patro kaj filo rigardas televidilon: - Paĉjo, kiel oni nomas la situacion de la viro, kiu havas du virinojn? - Oni nomas ĝin "bigamio". - Kaj multajn virinojn? - Estas poligamio. - Kaj unu solan? - Monotona io.Zlé jazyky upozorňuju předem, že jsem také esperantista a na rozdíl od toho tatínka musím po 10 letech dosvědčit, že to nic jednotvárnýho není :-)
Tak sme tu zasa s kvapkou esperantskej gramatiky. Pôvodne mala byť už posledná – rozhodla som sa však rozdeliť rozdeliť zostávajúce učivo do dvoch častí. Jednak preto, aby toho nebolo naraz veľa a jednak preto, aby vznikol priestor na opakovanie učiva. Takže až 15. kvapka bude posledná. Po nej sa na vás chystáme s jazykovým testom > aby ste si mohli overiť, ako na tom ste. Nebude tam nič zložitého, nechystáme na vás žiadne zákernosti, jednoducho z cvičení, na ktoré ste v priebehu tohto kurzu natrafili, zostavíme záverečný testík. Predtým nás však ešte čakajú podmienkové vety a nepriama reč. Znie to komplikovane? Uvidíte, že v skutočnosti sa ani tu o nič zložitého nejedná.
Nedávno jsem tady měl na návštěvě Borise - zajímavá postavička, narodil se na Kubě, kde esperanto začal studovat. Později se oženil do Maďarska, s ženou mluví povětšinou esperantem a mezi esperantisty už má přátele po celé Evropě. Byl jsem pro něj jednou z mnoha zastávek, a to poměrně vděčnou zastávkou - mohl jsem si vyzkoušet teoretické znalosti v praxi - přiznávám, mám ještě v esperantu co dohánět, ale přesto nebyl problém pokecat o čemkoliv. Kdyby mi esperanto už nedalo nic jiného, tak tenhle kámoš za ten rok občasného učení stál. Věta, která mi od něj nejvíc utkvěla v paměti: "...víš Jiří, pro tebe je esperanto hobby, ale pro mě je to tady život." Konec motivačního úvodu
, jdem na učení...
Proč jsou kapky esperanta spíš mrholením než deštěm, jsem už vysvětloval svým nacpaným rozvrhem. Když ale člověk patří k soudržné komunitě, jako je třeba ta esperantská, tak sehnat více rukou pro dobrou věc nebývá takový problém. Díky za 11.kapku tedy nepatří mně, ale Katce s nickem Katjo. Věřím, že si ji vychutnáte, stejně jako já... (tedy tu kapku:).
Tak po dlouhém odmlčení se vracím k článkům o esperantu. Proč takové odmlčení? Na stará kolena jsem začal studovat další VŠ a na esperanto zbyl náhle čas jenom v rámci osobního studia:/ Štve mě ale, že je to tu takové nedokončené - rád bych splnil alespoň to, aby moji čtenáři měli ucelený přehled o celé gramatice a zbylo jim už jen, rozšiřování slovní zásoby, spolu s nácvikem náslechových schopností. Vzhledem k časovým možnostem jsem se rozhodl více se zaměřit na gramatiku a méně to pitvat - konečně možností náslechu a nabírání slovní zásoby je dost na esperantisty oblíbeném www.lernu.net.
Tak... Po delší přestávce Vám nabízím další kapku Esperanta. Zdá se mi, že znalosti mých čtenářů jsou už na dostatečné úrovni, abychom mohli k dosavadním pravidelným částem (gramatika, poslech a úkol) přidat čas od času další část - čtení úryvků z reálných pramenů. Vybírat bych chtěl zvláště témata týkající se Linuxu a počítačů vůbec, protože v této oblasti se zřejmě zájmy nás všech stýkají. Nyní už ale k úkolu z minula...
Doznívá cinkot zbraní diskuzní vřavy pod minulým motivačním úvodem, a já povzbuzen nečekaně obrovským zájmem o nabízené kapky esperanta, chystám se vám odhalit první krásné květy z podivuhodné zahrady esperantské gramatiky:) Nebojte, už končím s tou vzletností a jdeme na věc:)...
Motto: Pro mezinárodní styky není mezinárodní dorozumění pomocí mezinárodního jazyka jen nutností, ale samozřejmostí. Esperanto je nejlepším rozřešením myšlenky mezinárodního jazyka. Albert EinsteinProč zrovna tady na náměstí uživatelů Linuxu? A proč zrovna esperanto, kterým prý mluví jen 100000 až 2mil.lidí? Má to smysl při dnešní explozi angličtiny? Má to vůbec nějakou výhodu, umět esperanto? Pokusím se zde zodpovědět tyto otázky a pokud získám pocit, že by mé "kapky" mohly rozumné množství čtenářů na tomto serveru zajímat, rád bych jich tady nakapal tolik, aby každý z nich měl jasnou představu o gramatické struktuře jazyka a stačilo mu už jen rozšiřovat si slovní zásobu.