Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak... Po delší přestávce Vám nabízím další kapku Esperanta. Zdá se mi, že znalosti mých čtenářů jsou už na dostatečné úrovni, abychom mohli k dosavadním pravidelným částem (gramatika, poslech a úkol) přidat čas od času další část - čtení úryvků z reálných pramenů. Vybírat bych chtěl zvláště témata týkající se Linuxu a počítačů vůbec, protože v této oblasti se zřejmě zájmy nás všech stýkají. Nyní už ale k úkolu z minula...
Linukso estas mia plej preferata sistemo. Windows estas malpli fidinda ol la Linukso sed pli rapide propagiĝas. Tio estas grandega! Ŝi estas la plej bela kaj kantas plej bele el ĉiuj. Kiu el ili estas la malplej inteligenta? Ŝi estis ĉiam la malplej elegante vestita. Víte, který den je nejdelší ze všech? Viaj manoj estas malvarmega. Via aŭto estas nur verdeta. Mi volas aĉeti verdega aŭto. Iru laŭ la rivereto. La tableto estas la plej malgranda el ĉiuj. La arbo estas pli granda ol via domo.Věřím, že vám stupňování přídavných jmen a příslovcí nedělalo problémy a můžeme se pokračovat zase v našem rozhovoru Lindy a Toma:
Linda: Tom! Tom: Kio okazas al vi? Vi estas pala! Bela, sed pala. Linda: Tom! Ne rigardu! Tom: Kio okazas? Linda: Strange! Okazas io stranga, io tre stranga. Tiu ulo, tiu nova studento... Ne, ne, mi petas vin, ne rigardu. Estu diskreta. Tom: Diable! Diru al mi. Kio estas tiu mistero? Linda: Lia mano agas strange. Rigardu, se vi volas, sed plej diskrete. Turnu vin iomete, eble, sed tute nature. Li ne vidu, ke vi rigardas al li.
Slovíčka: okazi = stát se, přihodit se; pala = bledý; stranga = podivný; ulo = chlap, osoba; peti = prosit; agi = jednat, činit; diable = k čertu; mistera = záhada, tajemství; se = jestli; voli = chtít;iom = trochu; iomete = trošičku (viz.osmá kapka o koncovce -et);eble = možná, snad; nature = přirozeně;
Záznam rozhovoru sosejte zde
Všimněte si rozkazovacího způsobu: ne rigardu = nedívej se; estu diskreta = buď diskrétní; diru al mi = řekni mi; turnu vin iomete = otoč se trochu;
Zajímavé použití je "Li ne vidu, ke vi rigardas al li. = Ať nevidí, že se na něj díváš." I takhle můžeme použít rozkazovací tvar slovesa.
Také jsme se v tomhle odstavečku setkali se zvratným zájmenem "turnu vin". V Esperantu užíváme zvřatného zájmena jenom když je podmětem a předmětem táž osoba nebo věc - "sin, mem"...
Matka myje dítě ... Patrino lavas infanon. Matka se myje. (myje sama sebe) ... Patrino lavas sin (lavas sin mem).
V češtině to máme těžší - některá slovesa jsou zvratná sama o sobě: smát se, bát se apod. Mýt můžeme sebe, nebo také někoho jiného, ale "smát" nebo "bát" nemůžeme někoho jiného ;) Příklad:
Eva se češe. Koho češe? Sama sebe. Proto: Eva sin kombas. Ale: Eva se směje. Eva ridas. Josef se raduje. Jozefo ĝojas.
Docela logické, že? Chudáci studenti češtiny, nebo němčiny - ti se musí biflovat, jaké sloveso je zvratné a jaké ne, Esperantistům se stačí jen logicky zamyslet :)
Teď opět něco z pravidelných koncovek a předpon, aby se Vám slovíčka lépe učila:
-ulo: (osoba s vlastností kmene slova) ĉarma = půvabný, ĉarmulo=hezký muž; malĉarmulo=šereda; paco=mír, paculo=mírumilovný člověk, abdomeno=břicho, abdomenulo=břicháč(hovorově); haladza=smrdutý, páchnoucí, haladzulo=páchnoucí člověk abnorma=vyjímečný, mimořádný, abnormulo=abnormální člověk handikapo=nevýhoda; handikapulo=invalida, haro=vlas, chlup, vlasy;harulo=vlasatec; senharulo=lysý člověk aĉe=ošklivě, šeredně; aĉulo=ohyzda, šereda, havi=mít, havulo=vlastník, senhavulo=nemajetný člověk, hejmo=domov, sidi=sedět, hejmosidulo=pecivál, kun=s, hejmo=domov, kunhejmulo=spolubydlící, senhejmulo=bezdomovec admiri=obdivovat, admirulo=obdivovael paranoja=paranoidní; paranojulo=paranoik afabla=laskavý, přívětivý; afablulo=laskavý člověk; malafablulo=mrzout
-aĉa = zhoršení významu humila=pokorný; humilaĉa=podlézavý kaĉo=kaše; kaĉaĉo=břečka, matlanina mola=měkký; molača=rozbředlý; vizaĝo=obličej;vizaĝaĉo=ksicht, huba domo=dům, barák; domaĉo=barabizna ĉevalo=kůň; ĉevalaĉo=herka knabo=kluk;knabaĉo=nevychovanec,rošťák skribi=psát, skribaĉulo=mazal flati=lahodit, podkuřovat; flataĉi=pochlebovat; flataĉulo=patolízal pentri=malovat; pentraĉo=mazanice, nepěkná malba; pentraĉulo = mazalA konečně se dostáváme k nově zavedené pravidelné části našich kapek, kterou bych nazval čtenářský koutek. Dnes se v něm dozvíte o poměrně nově vzniké LUG-esperanto. Úvodní odstaveček Vám sem zkopíruju, schválně, jestli pochopíte smysl bez mé pomoci. Není třeba všemu rozumět dokonale, snažte se hlavně pochopit smysl. Ujistit se můžete uvedenou slovní zásobou dole pod citovaným článkem.
LUG-Esperanto (Linuks-Uzantoj-Grupo) estas projekto por krei oficialan fakasocion pri Linukso kaj Esperanto. En la mondo ekzistas multaj asocioj pri GNU/Linukso kaj liberaj programaroj. Ĉi-tiu asocio estas oficiale en la lingvo "esperanto". Ekzistas jam multaj esperantistoj, kiuj laboras por traduki linuksaĵojn en esperanton. Oni povas trovi multege da TTT-paĝoj pri linukso en esperanto, sed nun havante oficialan asocion oni povas ricevi donacojn, subvenciojn, financi projektojn, ktp.
Slovíčka, která by se mohla hodit: uzanto = uživatel; asocio = asociace, svaz, spolek, sdružení; fako = odbor, útvar (v organizaci) nebo obor(vědní); programaro = software; traduki = překládat; povi = moci; trovi = nalézt;krei = tvořit, zřizovat, založit; mondo = svět; libera = svobodný;aĵo = věc; donaco = dar;
Tiskni
Sdílej: