Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nemám zkušenosti ani představu o řízení takovýchto velkých skupin, ale vím že to funguje, viz zmíněný Debian, ne?
Tak nějak si představuju, že by každý přispívatel zodpovídal za svá fakta a navíc měl za úkol kontrolovat exaktní bezchybnost dvou svých kolegů. Pomocí subversion by všichni spolupracovali na nějakém časovém bloku (rozmezí třeba jednoho měsíce). Čtenáři by mohli nahlížet a psát upozornění a reakce do zvláštního bloku, po měsíci by už vše bylo vychytaný a zařadilo by se to do databáze.
Nápad to není špatný, ale tohle imho dělají (mají dělat) novináři.to máš pravdu, ale web má tu výhodu, že není problém udržovat neustále kompletní historii všech faktů a na konkrétní požadavky čtenáře vytvářet různé přehledy. Také hlasování, žebříčky, elektronické podpisy otevřených dopisů nebo vyvolávání referend - nato prostě noviny nejsou moc vhodné.
že si lidé nechali všechno líbit a na všechno "skočili". Třeba na nekonečné socanské sliby....a skočí znova, pokud se každý nesplněný slib někde viditelně nezvěční.
Stačí se podívat na statistiky a snadno zjistíte, která vzdělanostní vrstva volí jaké politické subjekty (lidé s nižším vzděláním volí doleva, ti se základním celkem většinově komunisty, naopak ti s vyšším pravicově zaměřené strany, nebo obecně strany demokratické s důrazem na občanskou společnost).hm, přiznávám, že na přesné statistiky jsem nekoukal, nicméně dovolil bych si trošku zapochybovat o tomto jednoduchém rozdělení, že čím vyšší vzdělání, tím více vpravo - stačí se podívat zde na ábíčku
Promin, ale novinari meji predevsim a hlavne vydelavat penize majiteli novin (ci jineho media). Na idealy s klidem zapomen a vrat se do reality.
"... lidé s nižším vzděláním volí doleva, ti se základním celkem většinově komunisty, naopak ti s vyšším pravicově zaměřené strany ..."
Je zajimave, ze zrovna tenhle pruzkum nejcasteji cituji lide, kteri za jinych okolnosti cituji to zname "Statistika je presny soucet nepresnych cisel" nebo "Verim jen te statistice, kterou jsem si sam zfalsoval"
IMHO se proste jedna o vysledek jednoho neprukazneho vyzkumu "verejneho mineni".
A abych, na zaver, uvedl sve preference: jsou to SNK-ED.
Proc ne ODS? Protoze se mi z jejich predstavitelu a znacne casti priznivcu zveda zaludek.
Staci to takhle?
Proc kupovat, kdyz jde pomerne snadno ekonomicky zlikvidovat (a muze se zacit diskreditaci). Vsadil bych se, ze pro likvidaci by se nasla podpora napric politickym spekterm (jak se krasne rikava o hlasovani o parlamentnich platech) ...
Som presvedceny, ze drviva vacsina navstevnikov hlasuje iba podla kratkeho vysvetlenia zakona a necita plny text. Nech si uz autori o publiku myslia, ze je akokolvek inteligentne. To urcite je, ale urcite nema cas citat plny text zakonov.Tak se rozhoduje vetsina poslancu. Kdyby mel cist kazdy vsechno, tak se nikam nepohneme. V soucasnem stavu si poslanci praci rozdeli, prislusni poslanci se domluvi a klub doporuci jak hlasovat. Co je na tom spatneho ? Kazdy prece neni odbornik na vsechno.
Test je skreslujuci, pretoze zakony v parlamente su predkladane vacsinou vladou. Takze vacsinou CSSD a KDU-CSL a US budu hlasovat za a opozicia proti. Mozete si to vyskusat, ked naklikate same za a potom naklikate same proti.A jak to je ddulezite pro tve rozhodnuti ? Mas prece vlastni nazor na danou vec, a podle toho se rozhoduje ne ? Ten web zachycuje nazorovy prostor vsech stran. Prestoze oficialne tu byla vlada CSSD + n-koalice, posledni pulrok se vicemene vladlo pomoci koalice CSSD + KSCM. A strany n-koalice lze v ramci testu rozlisit pri otazkach postavenych na konzervativne-liberalnim sporu. Vetsi zkresleni podle me bude povolebni aktualizace otazek. Prece jenom jedna strana byla nahrazena druhou.
Pretoze ten test nezohladnuje preco ste proti, alebo preco bola dana stana pri hlasovani proti, tak jeho vysledky su skreslene. Pretoze ak je zakon napr. o rovnej dani 19%, tak ze ste proti moze znamenat, ze ste uplne proti rovnej dani, alebo ju chcete vo vyske 23% alebo vo vyske 15%. Vzdy ste proti, ale pri tam vas postoj moze byt cokolvek medzi komunista a extremny liberal.To zachyti ostatni otazky. Je jich dost a jsou vybrany na ruzne temata a podle me dopre pokryvaji hlavni politicke spektrum. Jenom trochu skoda, ze cloveku hledajici alternativu jedine poradi, jak kdo je pro nej odpudivy a jestli by ji mel hledat spise v pravo ci vlevo.
Takze ak naklikate zhodou okolnosti prevazne ZA, tak vam vyjde blizko ku CSSD a ak to naklikate inak, tak moze vyjst cokolvek. Ten test zvyhodnuje CSSD, pretoze ak tam nejaka chyba vznikne, tak v neprospech ODS. Zjednodusene.Vsimni si, ze vetsinou ty zakony maji podporu u volicu CSSD, zatimco volici ODS jsou jejich odpurci. Promin ale toto autor webu presne vystihl rozdily mezi stranami a tva kritika je tu naprosto mimo.
Ten test by mal byt, podla mna, testom, ci je dana strana za ideu toho zakona alebo proti. Pretoze takto moze byt strana za ideu toho zakona, ale proti konkretnemu zneniu (napr. nejasne pasaze umoznujuce buduce nejednoznacne vyklady), ale padne do tej iste kategorie ako strana, ktora je proti idee ako celku.Politika je o kompromisech, a niceho idealniho se tam dosahnout nemuze. Vsimni si, ze politik, ktery s navrhem zakona nesouhlasi, je ho ochoten podporit prave kvuli jeho ideii, ktera jde pro neho spravnym smerem.
Ze teda casto vychadza ako najblizsia strana CSSD nie je tym, ze je ludom blizka, ale pretoze hlasuje casto ZA. Nic viac. Test je neumyselnou agitkou v prospech doterajsich vladnych stran.To je problem v lidech, protoze nezodpovedne pristupuji k hlasovani. Kdyz si vyplni dotaznik podle toho, jak se jim prave libi, neni se divit, ze je odchylka tak velika. Krome toho se test soustredi na proste hlasovani a hodne dalsich dulezitych faktoru nebere do uvahy. Takove klicove informace jako sympatie klicovym lidrum ( predseda strany, potencialni premier, krajsky lidr ) ci jak se vam dari v zavislosti na vlade dane strany. Setkal jsem se s jinymi testy a v jistem okruhu lidi jsme je vytestovali tesne pred volbama, kdy je vetsina volicu rozhodnuta, koho bude volit. Tento test si vedl velmi dobre. Z cca 20 rozhodnutych volicu se netrefil jenom u 2 lidi, zatimco jeden kunkurenci test mel uspesnost jenom 2 z 20. Podle me autori odvedli dobrou praci a podle me povazovat tento test za zkresleny doopravdy neni na miste.
Ale jestli máte vážně pravdu a naše demokracie je skutečně jen takovouto karikaturou, tak se moc od Číny a Kuby nelišíme :-O Na druhou stranu takto co mi je známo mezinárodně vnímáni nejsme - tak nevím, asi bude pravda někde uprostřed. Ať tak nebo onak, otázka prosazení biče na politiky, je pro náš státeček zřejmě otázkou života a smrti a pokud se to nepovede a neuskuteční, tak by byla už vážně lepší monarchie ;)
Tiskni
Sdílej: