Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jestli jste majitelem osmibitových počítačů Commodore 64/128, možná se vám bude hodit následující zápisek...
Praktické využití Linuxu na C64/C128Tento systém je 16ti bitový, podporuje multitasking, obsahuje hezké grafické rozhraní, několik konzolí a dokonce internet TCP/IP přes PPP. Obsahuje IRC klienta, E-Mail klienta, Telnet, Jpeg a bitmapový prohlížeč, přehrávač WAV+S3M+XM+MOD, video přehrávač, FTP klienta a mnohem více dalších utilit. Na úkor toho ale bohužel vyžaduje tato rozšíření: SuperCPU, 1>MB SuperRAM, DiskDrive, možná půjde rozběhnout i z diskety 5.25". Funguje na C64 a C128.
O tomhle se nedá říct, že by to byl přímo Linux, ale nejpíš nějaký klon Unixu a Linuxu (spíše Unix), vyvinutý "From Scratch" (jak jinak). Primárně je určen pro C64, ale plně podporuje i C128 a nějaká rozšíření. Podpora: SLIP, multitasking, RS232, TCP/IP, PPP, virtuální konzole, obsahuje experimentální WWW server, ENV, skripty. Žádné grafické prostředí, pouze shell. Podle domácích stránek nejsou potřeba žádné rozšíření, pouze standardní 8mi bitový Commodore 64 se standardní disketovkou. Systém se dá jednoduše spouštět z diskety (myslím, že z diskety by šla nakopírovat i na pásku). Na domovských stránkách také naleznete několik howto, jak například přenášet soubory mezi PC atd... Co mě zarazilo, je velikost obrazu diskety, něco kolem 51KB (OPRAVA: Po rozbalení z archivu .gz má image 171KB), asi je to opravdu minimalistický systém
Mám doma pár Commodore 64 s jednou disketovou a pár disketami + disketovku k PC, ale nevím proč bych to zkoušel, přecijen k ničemu to není...
Tiskni
Sdílej: