Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jestli jste majitelem osmibitových počítačů Commodore 64/128, možná se vám bude hodit následující zápisek...
Praktické využití Linuxu na C64/C128Tento systém je 16ti bitový, podporuje multitasking, obsahuje hezké grafické rozhraní, několik konzolí a dokonce internet TCP/IP přes PPP. Obsahuje IRC klienta, E-Mail klienta, Telnet, Jpeg a bitmapový prohlížeč, přehrávač WAV+S3M+XM+MOD, video přehrávač, FTP klienta a mnohem více dalších utilit. Na úkor toho ale bohužel vyžaduje tato rozšíření: SuperCPU, 1>MB SuperRAM, DiskDrive, možná půjde rozběhnout i z diskety 5.25". Funguje na C64 a C128.
O tomhle se nedá říct, že by to byl přímo Linux, ale nejpíš nějaký klon Unixu a Linuxu (spíše Unix), vyvinutý "From Scratch" (jak jinak). Primárně je určen pro C64, ale plně podporuje i C128 a nějaká rozšíření. Podpora: SLIP, multitasking, RS232, TCP/IP, PPP, virtuální konzole, obsahuje experimentální WWW server, ENV, skripty. Žádné grafické prostředí, pouze shell. Podle domácích stránek nejsou potřeba žádné rozšíření, pouze standardní 8mi bitový Commodore 64 se standardní disketovkou. Systém se dá jednoduše spouštět z diskety (myslím, že z diskety by šla nakopírovat i na pásku). Na domovských stránkách také naleznete několik howto, jak například přenášet soubory mezi PC atd... Co mě zarazilo, je velikost obrazu diskety, něco kolem 51KB (OPRAVA: Po rozbalení z archivu .gz má image 171KB), asi je to opravdu minimalistický systém
Mám doma pár Commodore 64 s jednou disketovou a pár disketami + disketovku k PC, ale nevím proč bych to zkoušel, přecijen k ničemu to není...
Tiskni
Sdílej: