Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Je potřeba mít kartu od nvidie a mít nainstalované jejich proprietární ovladače. Někde si vytvořte adresář a jako normální uživatel v něm spusťte příkaz "renouveau". Objeví se okno, ve kterém několik minut probíhají testy - nepřejíždějte přes něj myší, neposunujte jej, nesmí se spustit spořič obrazovky. Až to skončí, bude adresář plný souborů. Zkomprimujte je a pošlete na renouveau (tečka) dumps (åt) gmail.com
pro přidání contrib/backports napište jako root (na jednom řádku):
urpmi.addmedia contrib_backports ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/contrib/backports with media_info/synthesis.hdlist.cz
Tiskni
Sdílej:
cc -g -Wall `sdl-config --cflags` -c -o detection.o detection.c In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:2:36: error: X11/extensions/XvMClib.h: No such file or directory In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:12: error: expected specifier-qualifier-list before 'XvMCContext' make: *** [detection.o] Error 1Doslo mi kde bude asi chyba (kompiluju jinde), takze jsem si vytvoril symlink do vyse zmineneho adresare. Lec bohuzel dany pozadovany soubor nemam vubec - jediny jmenem podobny je XvMCproto.h...
KEYWORDS
(jako náhrada za -*) - takový ebuild se potom odmaskuje přidáním "kategorie/název-balíku **" do package.keywords (jak píše Marek, který ovšem patrně moc nedával pozor # renouveau find_pcidev_by_addr: Strange! 0xc00000 bytes at 0xc0000000 goes beyond a PCI resource. mmap: Invalid argument
[root@arch renouveau]# makepkg
==> ERROR: install scriptlet (renouveau.install) does not exist.
aurbuild -S nejaky_text
A nechat si balíček z AURu automaticky vybuildovat a nainstalovat pomocí:
aurbuild -s nazev_balicku
Zjevně sis stáhl jen PKGBUILD bez příslušného install skriptuJo díky, taky mě to mohlo napadnout. Moc z AUR neinstaluju a asi většinou, co jsem se díval, byl k dispozici jen PKGBUILD... tak už jsem se do Files dívat přestalKdyž chceš vytvářet balíček z AURu, musíš stáhnout kompletní tarball kde je nejen PKGBUILD, ale i případný install skript nebo další soubory (patche, atp.). Viz odkaz tarball bna oné stránce AURu.
Já už svou občanskou povinnost splnil…
Zvláštní je, kolik lidí má problémy s během a kompilací renouveau.