Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Je potřeba mít kartu od nvidie a mít nainstalované jejich proprietární ovladače. Někde si vytvořte adresář a jako normální uživatel v něm spusťte příkaz "renouveau". Objeví se okno, ve kterém několik minut probíhají testy - nepřejíždějte přes něj myší, neposunujte jej, nesmí se spustit spořič obrazovky. Až to skončí, bude adresář plný souborů. Zkomprimujte je a pošlete na renouveau (tečka) dumps (åt) gmail.com
pro přidání contrib/backports napište jako root (na jednom řádku):
urpmi.addmedia contrib_backports ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/contrib/backports with media_info/synthesis.hdlist.cz
Tiskni
Sdílej:
cc -g -Wall `sdl-config --cflags` -c -o detection.o detection.c In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:2:36: error: X11/extensions/XvMClib.h: No such file or directory In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:12: error: expected specifier-qualifier-list before 'XvMCContext' make: *** [detection.o] Error 1Doslo mi kde bude asi chyba (kompiluju jinde), takze jsem si vytvoril symlink do vyse zmineneho adresare. Lec bohuzel dany pozadovany soubor nemam vubec - jediny jmenem podobny je XvMCproto.h...
KEYWORDS
(jako náhrada za -*) - takový ebuild se potom odmaskuje přidáním "kategorie/název-balíku **" do package.keywords (jak píše Marek, který ovšem patrně moc nedával pozor # renouveau find_pcidev_by_addr: Strange! 0xc00000 bytes at 0xc0000000 goes beyond a PCI resource. mmap: Invalid argument
[root@arch renouveau]# makepkg
==> ERROR: install scriptlet (renouveau.install) does not exist.
aurbuild -S nejaky_text
A nechat si balíček z AURu automaticky vybuildovat a nainstalovat pomocí:
aurbuild -s nazev_balicku
Zjevně sis stáhl jen PKGBUILD bez příslušného install skriptuJo díky, taky mě to mohlo napadnout. Moc z AUR neinstaluju a asi většinou, co jsem se díval, byl k dispozici jen PKGBUILD... tak už jsem se do Files dívat přestalKdyž chceš vytvářet balíček z AURu, musíš stáhnout kompletní tarball kde je nejen PKGBUILD, ale i případný install skript nebo další soubory (patche, atp.). Viz odkaz tarball bna oné stránce AURu.
Já už svou občanskou povinnost splnil…
Zvláštní je, kolik lidí má problémy s během a kompilací renouveau.