Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Je potřeba mít kartu od nvidie a mít nainstalované jejich proprietární ovladače. Někde si vytvořte adresář a jako normální uživatel v něm spusťte příkaz "renouveau". Objeví se okno, ve kterém několik minut probíhají testy - nepřejíždějte přes něj myší, neposunujte jej, nesmí se spustit spořič obrazovky. Až to skončí, bude adresář plný souborů. Zkomprimujte je a pošlete na renouveau (tečka) dumps (åt) gmail.com
pro přidání contrib/backports napište jako root (na jednom řádku):
urpmi.addmedia contrib_backports ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/contrib/backports with media_info/synthesis.hdlist.cz
Tiskni
Sdílej:
cc -g -Wall `sdl-config --cflags` -c -o detection.o detection.c In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:2:36: error: X11/extensions/XvMClib.h: No such file or directory In file included from detection.c:15: xvmc_tests.h:12: error: expected specifier-qualifier-list before 'XvMCContext' make: *** [detection.o] Error 1Doslo mi kde bude asi chyba (kompiluju jinde), takze jsem si vytvoril symlink do vyse zmineneho adresare. Lec bohuzel dany pozadovany soubor nemam vubec - jediny jmenem podobny je XvMCproto.h...
KEYWORDS
(jako náhrada za -*) - takový ebuild se potom odmaskuje přidáním "kategorie/název-balíku **" do package.keywords (jak píše Marek, který ovšem patrně moc nedával pozor # renouveau find_pcidev_by_addr: Strange! 0xc00000 bytes at 0xc0000000 goes beyond a PCI resource. mmap: Invalid argument
[root@arch renouveau]# makepkg
==> ERROR: install scriptlet (renouveau.install) does not exist.
aurbuild -S nejaky_text
A nechat si balíček z AURu automaticky vybuildovat a nainstalovat pomocí:
aurbuild -s nazev_balicku
Zjevně sis stáhl jen PKGBUILD bez příslušného install skriptuJo díky, taky mě to mohlo napadnout. Moc z AUR neinstaluju a asi většinou, co jsem se díval, byl k dispozici jen PKGBUILD... tak už jsem se do Files dívat přestalKdyž chceš vytvářet balíček z AURu, musíš stáhnout kompletní tarball kde je nejen PKGBUILD, ale i případný install skript nebo další soubory (patche, atp.). Viz odkaz tarball bna oné stránce AURu.
Já už svou občanskou povinnost splnil…
Zvláštní je, kolik lidí má problémy s během a kompilací renouveau.