Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi jsem tady publikoval sérii poznámek o hackování firmwaru ADSL wi-fi routeru Asus AM200g. Byl to trochu masakr, hlavně proto, že přestože firmware očividně obsahoval GPL části, Asus závazky vyplývající z licence kompletně ignoroval a zdrojáky neposkytnul. Česká pobočka projevila alespoň trochu snahy a můj e-mail přeposlala do čínské centrály, ale tím to taky skončilo.
Chci pořídit náhradu za již unavený Canon A85. Za těch pět let, co ho mám, jsem naprosto ztratil přehled, takže jsem teď trochu bezradný ... Co potřebuju, je kompakt(4 - 10 000 CZK), který dokáže slušné fotky na automatiku a zároveň má manuální režim, ve kterém se dá nastavit skoro všechno. Často fotím i hmyzáky, elektro součástky a podobně. Použití AA baterií výhodou. Jak jsou na tom současné foťáky s komunikací s Linuxem? Předpokládám, že základní operace fungují u všech - nebo se pletu?. Ale co ovládání foťáku z PC? Pro Canon byla jedna skorofunkční utilitka, ale uživatelsky nic moc. Je nějaká značka, kterou můžu z pohledu linuxáka rovnou zavrhnout nebo silně znevýhodnit?
Neinstaluj Windows na stroj s Linuxovými oddíly.
Když už instaluješ a instalace Windows se kvůli přítomnosti Linuxových oddílů zasekne, nemaž MBR a radši se na to vykašli.
Když už mažeš MBR, tak si ho předtím zazálohuj.
Když už sis ho nezazálohoval, použij na obnovení testdisk, parted je k ničemu.
Když jsem zažil nečekaní úspěch s Neverhood, podíval jsem se po AppDB wine po dalších hrách s hodnocením Platinum a Gold. Hned u A mě zaujala svým názvem hra Acceleration of Suguri. Stáhnul jsem a ono to zase bez problémů fungovalo... Takhle budu muset za chvíli přejít na další OS, jinak nic užitečnýho neudělám
Včerejšek nebyl zrovna nejproduktivnější. Nejdřív jsem se konečně podíval na (1. díl) IT Crowd. Není to špatný, ale ty vtipy jsou většinou strašně předvídatelný.
No a pak jsem si pod vlivem zprávičky o další verzi Wine nainstaloval starou pecku Neverhood. Wine v MDV 2008.1 je sice jen ve verzi 0.9.58 (v Backports je 1.1.2, ale nemám je zapnuté, momentálně upřednostňuju stabilitu před bleeding edge), ale i tak to proběhlo naprosto bez potíží. Wine se musí nastavit jako Windows 95. Aby fungoval zvuk, je kvůli PulseAudio potřeba změnit ovladač zvuku ve winecfg na OSS (s esd to dost blblo, často byl místo zvuku jen šum) a taky spouštět wine s pasuspender (viz tady). Dohrál jsem to ve 4 ráno ...
It took me some time to actually make the jabber server working, few people seem to really care about cross-compiling their stuff, but I succeeded and here's the howto:
I know I promised you a jabber server, but in the end it was not so easy and the entry would be perhaps too long, so let's start with simple stuff
As a fresh ADSL subscriber I became the owner of Asus AM200g ADSL modem/wireless router. The box is quite powerful - it is run by a 256 MHz processor, has 16 MB of RAM and is running Linux, so I'd like to use it for some other useful tasks. Since Asus has not yet released the source code it's not going to be that easy.
Před více než rokem jsem porovnával rychlost opravy chyb, a teď mě napadlo podívat se, jak se od té doby situace změnila.
Chvilku jsem přemýšlel, jestli to dát jako zprávičku, ale jsem spíš zastánce linie "necpat do zpráviček každou betu", takže zaplácnu blog :-)
Vydal jsem novou verzi man-pages-cs-0.17.20080113.
Přišlo mi pár oprav a zlepšení, ať už přímo pro manuály nebo pro doprovodné skripty, díky za ně. Víceméně se ale jedná "jen" o aktualizaci k současné verzi originálních man-pages, na manuály z ostatních balíků jsem neměl čas :-(
Vypadá to ale, že oživení se podařilo. Balík se dostal do hlavních distribucí - je v Mandrivě, Source Mage, openSUSE a teď už i v Debianu (takže i v Ubuntu?). Existuje ebuild pro Gentoo. Od jednoho nadšence tu mám aktualizované a dopřeložené všechny manuály z coreutils, ale ještě potřebují revizi. Jen houšť a větší kapky!
I přes varování mé nejdražší jsem pokračoval v praxi odkládání literatury na pračku stojící před hajzlíkem, až se mi to, viď Jaromíre, nevyplatilo. Posuďte sami, co dokáže běžný prací prášek na 40:
Ano, je to tak, už i já si chci koupit notebook. Moje zásadní požadavky jsou váha (pokud možno výrazně) < 2.5 kg, rozlišení >(=) 1024x768, RAM >=512MB, menší rozměry a solidní výdrž na baterky. Nejdřív jsem chtěl koupit z druhý ruky, koneckonců jsem si říkal, že by to byl stejně jenom takovej sekundární stroj v domácnosti.
Tak zas po dlouhé době soupis zážitků: Seknul jsem s prací a našel si novou, zajímavější, líp placenou a s klimatizací, což je v tomdle nečase nezanedbatelná výhoda. Už jsem se tam trochu rozkoukal, takže mám čas na kraviny.
V pátek mi volala slečna z jakési agentury, že dělaj průzkum na téma spokojenost klientů České spořitelny. Pruzení po telefonu opravdu nesnáším, takže jsem zaprudil zpátky, nechal si přivolat její šéfku a ještě relativně slušně je požádal, aby mě vymazali z databáze a už neobtěžovali. Během hovoru z nich vypadlo, že číslo jim dala spořka.
rpmsync je bezvadná věc, používám ho na stahování aktualizací pro Mandrivu 2007 a pro udržování zrcadla Mandriva Cookeru (vývojové větve Mandrivy).
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Příznivci Linuxu jako jednu z jeho předností uvádějí rychlost s jakou jsou opravovány chyby. Protože mě začala frustrovat doba, po kterou teď už stovky mnou nahlášených nebo komentovaných bugů hnijí v bugzillách, rozhodl jsem se tuto legendu podrobit věděckému zkoumání, konkrétně tedy v případě Mandrivy, Novellu, RedHatu, Gentoo, Gnome a KDE.
Věděli jste, že když ve Windows vytvoříte adresář s mezerou na konci, tak Windows tu mezeru na konci odstraněj? Úžasně praktický, zvlášť když má člověk rozbalovat tarball se stovkama souborů v desítkách takovejch adresářů.
Warly konečně udělal něco s Mandriví bugzillou, bohužel se zatím zdá, že původní bugy, které tím padly byly více než úspěšně nahrazeny bugy novými. Nadále se tak potvrzuje, že nejzabugovanějším nástrojem je bugzilla, aneb kovářova atd.
Louskám se pravidly pro tvorbu rpm modle mandriví kultury, abych mohl man-pages-cs uploadnout přímo do mandrivy - zjistil jsem, že moje jméno je z neznámýho důvodu mezi contributors v /usr/share/doc/mandriva-release-2007.0 i 2007.1, takže by mi to mohlo projít. Před několika dny byly navíc opraveny dva bugy v manu, které jsem předtím složitě obcházel, takže teď to půjde sice jednodušejc, ale zase se v tom budu muset vrtat.
Dostal se ke mně IBM Thinkpad 390, nemám ho teď před sebou, ale je to pentium II s 233MHz a mám dojem 64RAM. Na disku je 20 špatnejch sektorů, díky nimž nenabootuje a instalační cd Windows 2k, který tam jsou nainstalovaný ani tu partition nedokáže namountovat, takže nějakej chkdsk nemá ani šanci se spustit. Slax nastartuje v pohodě a namountuje taky ok.
V současnosti má linux na desktopu tak 1% podíl a to možná ještě přeháním. Jak by to s linuxem vypadalo, kdyby měl 50% podíl?
The content you are trying to play uses an audio codec that is obsolete and no longer supported. Please contact the content provider about using a supported codec.
Tahle hláška na mě vyskočila, když jsem si chtěl poslechnout i další písničky od Loitumy.
Jak už jsem tady párkrát psal, zabejvám se oživením balíku man-pages-cs alias překladu manuálových stránek do češtiny, který zamrzl někdy kolem roku 2001.
Spojením pochybných kvalit free vserveru of pipni.cz a pochybných kvalit mne jako programátora vznikl systém pro relativně rozumnou práci s překlady, (i když teď už bych to dělal trochu jinak) založený na wiki.
Překlady jsou snad funkční a teď zbývá jen dostat je k uživatelům/do distribucí.
Dodržování standardů je základ. Zvlášť pro uživatele Linuxu. Pokud budou ostatní, hlavně ti velcí hráči, standardy porušovat, bude pro nás obtížnější s nimi komunikovat. Proto jsme naštvaní, když někdo napíše web jako prase, stačí mu, že to IE nějak schroustá, zatímco lidi s FF/Operou/linksem/atd. ostrouhají.
Rozhodl jsem se udělat průzkum ve vlastních řadách, takže - jak jsou na tom ti nejprominentnější linuxáci - tvůrci distribucí?
Za poslední rok jsem v Mandrivě (jak v stable tak devel verzi) nahlásil 77 chyb.Jedna byla chyba moje, dvě se vývojářům nepodařilo u sebe zopakovat, čtyři už nahlásil někdo přede mnou. Pět chyb odmítli opravit - většinou s tím, že je to problém vývojářů postižené aplikace. 28 chyb bylo opraveno. 24 chyb zůstává ve stavu nepotvrzeno. 13 chyb je označeno jako skutečné, ale nejsou odstraněny.
Jak už jsem psal, K3B nedokáže ověřit zapsaná data, pokud názvy souborů/adresářů obsahují mezinárodní znaky. To je hodně špatný a podle tohoto nového komentáře k bugu se to zřejmě lepšit nebude:
------- Additional Comment #3 From Sebastian Trueg 2005-12-06 20:35 ------- I am only one man on all this and verification does not interest me that much. That's why I keep moving this bug down the todo list... but I will do it soon. I promise. :) please close the duplicate bug reports.
Nechtělo se mi tomu věřit, tak jsem se podíval na homepage a skutečně, vývojový tým zásadní aplikace tvoří jenom jeden člověk!
Nenajde se někdo, kdo by to dokázal spravit, vždyť jde jen o to, aby se správně převáděly znaky mezi 2 kódováními, nebo se pletu?
Nabízím 100 Kč formou zaslání na účet tomu, kdo tu chybu opraví.
Momentálně si hraju s vylepšováním svojí klávesnice, akorát mi to moc nejde. Už jsem strávil tejdny různým zkoušením (no, nemám na hraní celý dny, proto tolik), až jsem uznal, že je nutný vědět, co se mezi klávesnicí a PC vlastně děje, protože podle teorie to prostě nefungovalo.
Bohužel to vypadá, že K3B neumí ověřit vypálená data, pokud jsou v cestě háčky a čárky. Bohužel se tím pro mne stává nepoužitelným - zapisovat cokoliv na DVD bez ověření, jestli je to OK, je IMHO docela risk.
Čím pálíte vy?Tak mě zas něco napadlo. Mám grafickou kartu s 64 MB paměti. Těch 64 MB se ale určitě využije naplno jenom když běží něco 3D, čili u mě prakticky jednou za měsíc. (Možná taky při přehrávání filmů ..? ... nevim) Takže mám odhadem alespon 50 MB, který se flákají. A jsou lidi, kteří mají grafárnu se 128 nebo 256 MB, tam je to ještě zajímavější. Bylo by možný k té volné paměti nějak přistupovat a třeba do ní swapovat nebo ji mít jako diskovou cache? Určitě už to napadlo někoho přede mnou, ale nepodařilo se mi to vygooglit.
Když tak sleduju flame kolem JXP, napadlo mě, že by mohlo být zajímavé sestavit žebříček blogů podle čtenosti. Myslím, že už někdo kdysi dal dohromady nejaktivnější bloggery, to by mohlo být podobné. Top 10 nejčtenějších zápisů, top 10 nejčtenějších bloggerů... Samozřejmě by se musely počítat jen blogy na které se musí kliknout, u těch mikrozápisů je hodnota čtenosti pochybná. Nechcete se toho někdo ujmout? Nějakým skriptíkem by to urřitě šlo zautomatizovat, ne?
Napadla mne anketa na téma "Jakou www stránku si denně otevřete jako první?", s možnostmi www.abclinuxu.cz, www.abclinuxu.cz/blog, www.root.cz, www.zive.cz, www.seznam.cz, www.google.com, www.idnes.cz, jinou. Nevynechal jsem nejakou významnou www? Díky.
V blogu Zdeňka Štěpánka vyšel 10.8. zápisek Povzdech: o bugovitosti KDE . Zdeněk krásně popsal svůj problém, zanadával na KDE, ale jaksi už zapomněl chybu nahlásit. Abych to napravil, tak jsem chybu 16.8. nahlásil. Vývojář KDE ji ověřil 23.9. a opravena byla včera. Takže - hlaste chyby, funguje to (i když to někdy není hned)!
Při pročítání diskuze na abclinuxu.cz mi vždycky připadalo, že příspěvky ve slovenštině jsou daleko častěji psány bez diakritiky (Nic proti slovenštině, ale bez háčků a čárek se mi čte daleko hůř). A tak jsem se rozhodl exaktně ověřit, jestli je to tak.
Někdy se mi stane, že překonám lenost a webmasterům stránek, které mi ve FF dělají potíže, napíšu.
Ach jo, pořád jsem si říkal, že je to moje chyba, že to neumím nastavit, ale vono ne, mám čekat na KDE 4 nebo si najít něco jinýho?
K původnímu skriptu (optimalizace stahování updatů MDV Cooker pomocí rsync) jsem si připsal pár řádků, který mi řeknou, kolik se přeneslo, jaká je celková velikost stažených souborů a kolik mi tedy ten skript ušetřil.
Asi by se to dalo napsat líp, ale aspoň to funguje:
Tak jsme dneska zašli na Stopaře... Pokud uvažujete o shlédnutí tohoto titulu a máte to štěstí, že jste ho ještě neviděli, zajděte raději na COKOLIV JINÉHO, zvlášť jestli jste četli knihu. A ten chlap se ani nestyděl podepsat pod scénář ...
V Mandrivě 2006 už má prý fungovat deltarpm ze SUSE - tj. stahovat se budou moct diffy balíčků, takže úspory objemu stažených dat budou aspoň 50 %. Ale šetřit se dá už teď.
Tak po delší pauze jsem obětoval sobotu a vrhnul se na update sekce 1. Jeden by nevěřil, kolik fičur se v programech během 5 let může objevit
Někdo už to tady zmiňoval, ty ***vy spammerský posílají nějaký fašistický články či co. A největší prča je, že mi teďka přicházej jako nedoručený. Ty **jzli je posílaj pod mou pracovní adresou a jak tak koukám, tak na adresy, který jsou cca v mojí pracovní oblasti. Adresáti jsou sice generovaný náhodně, ale až se trefěj ... :-(
Tak jsem se dneska zúčastnil jedný schůzky, kde jsem se dozvěděl, že během asi roku se přejde ze stávajícího řešení předávání dat na webový rozhraní.
Nejsem žádnej militantní OSS aktivista, ale stejně jsem tomu týpkovi na konci řekl, že doufám, že to nebude IE only. A on na to, že rozhodně ne, že už jsou poučený. Současná aplikace byla totiž napsaná pro Access 97 a funguje jenom s ním, dokonce ani s Access 2000 ne. Takže to bude OpenSource a poběží na linuxovým serveru.
Není to fajn?
RTFM je sice hezký, ale dost lidí, co mají s něčím problém, angličtinu moc nee, takže si nainstalujou český manuálový stránky. (anebo s A problém nemají, akorát ty man-pages-cs mají holt nainstalovaný a lokální verzi man upřednostňuje)