Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Trochu se zpožděním, ale přece jen se připojuji k vlně blogů o KDE 4.3 ...
V pátek ve tři čtvrtě na jednu pocítila Zu první náznak, že miminku se chce ven, ale milosrdně mě ještě nechala spát, minule to do porodu trvalo 10 hodin, tak co se vzrušovat ...
Jak jste zajisté z titulku poznali, nechal jsem se nedávno přesvědčit ke koupi Canonu A590. Jedním z jeho pozitiv je i hackovatelnost pomocí CHDK.
Portování KDE4.3 na (Open)Solaris se poslední dobou docela daří, po dlouhých měsících jsem se od opuštění KDE4.1.3 dostal přes login Spousta věcí je ale ještě rozbitá. Následuje screenshot.
Pochybuju, že bych byl první, koho to napadlo, ale proč ještě nikdo nevytvořil fork Firefoxu s několika drobnými změnami:
OpenSolaris se poslední dobou hodně zlepšil, při instalaci už přestal ignorovat cizí oddíly a bez keců do grubu přidal položku Windows. Snad brzo dojde i na Linux a ostatní. Ve 2008.11 RC2 je skoro všechno co potřebuju, ale co mu chybí je KDE. Balíčky KDE3 se sice dají stáhnout z Blastwave, ale protože je to už mrtvý projekt, nemá cenu se tím zabývat. KDE4 se musí ručně zkompilovat. Když už zjistíte jak na to, není to nic těžkého:
Zítra odjíždím na čtyři dny do Švýcarska a až teď mi došlo, že bych si měl sjednat i cestovní pojištění. Z googlu na mě jako první vybafla Komerčka, ale pak jsem se dočetl až k červeně zdůrazněné větě "Nastavení Vašeho počítače bohužel nesplňuje minimální požadavky na správný chod aplikace. Podrobnosti naleznete zde."
Takže nazdar pánové. Druhá v pořadí - ČSOB - už předsudky proti FF3 neměla (a vypadá to, že i Konqueror by prošel), takže jsem jí během dvou minut poslal 60 korun a ona mně zase pojistnou smlouvu.Na svém oblíbeném hackaday.com jsem po vlně různých hacků s platformou Arduino (Vývojová sada s procesorem ATmega168, opensource je hardware i software, soft je multiplatformní) narazil na zprávičku o stickDuino, forku Arduina, který lze zasunout přímo do USB portu. To mě, spolu s informací, že to prodávají za 20 USD, navnadilo. Dolar je dneska za ~15 Kč a to už vychází o něco líp než 770 Kč za echt Arduino Diecimila v českém shopu. Nakonec jsem se ale rozhodl pro iDuino.
Cisco Aironet 350 je velmi solidní pcmcia wi-fi karta se slušnou podporou v linuxu. Jediná její vada je v absenci externího konektoru, což se dá ale poměrně snadno napravit. Pozor, následující zápis obsahuje cca 500 kB obrázků.
Tohle asi není vhodná otázka do fóra, proto to píšu do blogu:
Proč je jako další logický krok v rozlišeních 800*600, 1024*768 nabízeno 1280*1024 a ne 1280*960? (Např. lilo, X ...) Vždyť, kurník, poměr stran mého monitoru je pořád 4:3!
Prohnal jsem svůj adresář se spamem skriptem a udělal graf počtu spamů za den (trochu jsem ho vyhladil). Vypadá dost znepokojivě.
Před časem, myslím na rootu, proběhlo odhalení, že BFU je zkratka ryze českého původu, spáchaná nejspíše redaktory Netmagu blahé paměti. Ale dneska jsem ve Wikipedii narazil na DFU (Dumb Fucking User). Že by BFU byl vlastně jenom překlep?
Rozhodl jsem se koupit si DVD vypalovačku, hlavně kvůli těm GB fotek a filmů (z digitálu), který seděj na disku a čekaj na Generála Failure. Nejdřív jsem se rozhodl pro NEC 5340A , ale článek na root.cz mě přesvědčil, abych utratil o pár kaček víc za podporu DVD-RAM. Mým novým favoritem se stala LG 4163B , s celkem dobrou recenzí na cdr.cz. Rád si ale vždycky přečtu názory opravdových lidí, jenže - je skutečně v lidských silách přečíst 1178 příspěvků ? Přeloženo do lidštiny, co je to za hovada, která z diskuze k recenzovanému výrobku dělají poradnu? To neexistuje něco jako abcwindows.cz? Oh my god...
Už jsem sem dlouho nic nenapsal, nějak není čas, a to tak, že vůbec na nic, teda možná je, jenom se snažím dělat deset věcí naráz a navíc se vždycky objeví nějaký zádrhel.
Mně doposud neznámý www browser Mozilla Fivefox se znaží zapůsobit sponzoringem Pandy červené, známé pod jménem hunho (firefox). Pět lišek je halt víc jak jedna.
P.S.: Jak často chodíte do ZOO?