3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Cisco Aironet 350 je velmi solidní pcmcia wi-fi karta se slušnou podporou v linuxu. Jediná její vada je v absenci externího konektoru, což se dá ale poměrně snadno napravit. Pozor, následující zápis obsahuje cca 500 kB obrázků.
Mou výchozí inspirací byl zápisek VK1EME, troufám si ale tvrdit, že můj přístup je elegantnější a v důsledku i praktičtější a hezčí.
Co je potřeba? Pájka (pokud možno nikoliv transformátorová, ačkoliv jednou jsem se zapomněl a přežilo to), cín, pájecí pasta, kleště, lámací nůž, epoxidové lepidlo, samičí konektor RSMA na 3mm kablík (hokej v R/SMA konektorech je pěkně vysvětlen zde) - v prodeji třeba tady, 3 mm wi-fi kablík - stačí pár centimetrů, chemoprén a kolíčky na prádlo.
Z karty je nejprve nutno sloupnout plastovou krytku, jde to snadno, stačí pod ni strčit nůž a zapáčit.
Ta věc vpravo vedle diodek je konektor U.FL. Jeho nevýhodou je, že je drahej, těžko k sehnání a dá se použít max 30x. Možná by bylo vhodnější zrušit ho a napojení externí antény udělat místo něj, ale VK1EME do toho nešel a já jsem nechtěl riskovat; koneckonců funguje to bez problémů.
Lámacím nožem teda vyřízneme plochu, kde budeme operovat. Příště už bych nechal vlevo trochu víc místa, špatně se mi pak lepil kryt zpátky.
Ten zlatej obdélník je samotná vnitřní anténka. Aby bylo možné připojit externí anténu, je nutný ji odříznout od elektroniky karty, mělo by stačit oddělení cca 1mm, ale čím víc, tím líp. Vývody z karty je potřeba ošmirglovat, aby se potom dobře pájely - ale opatrně, aby se odšmirglovanej kov nedostal tam, kam nemá.
Na kablík se konektor přidělá klasicky, zapájí se středový pin,protáhne, přes opletení se přetáhne trubička a zamáčkne kleštěma, aby to bylo placatý.
Druhý konec kablíku hned za konektorem zkrátíme, odizolujeme střed a stínění rozdělíme na dva "copánky", pokud možno v rovině se zmáčknutím konektoru.
Konektor pak (opatrně) připájíme tak, aby byla jeho nejtlustší část v okraji karty. Středový vodič do prostřední cestičky, stínění na kraje.
(Nevím, jestli je to nutný, ale pro jistotu jsem ještě tu původní anténku přelepil izolačkou.)
Nakonec se konektor zaleje ze všech stran epoxidovým lepidlem a nechá zaschnout.
Originální umělohmotný kryt karty je potřeba trochu upravit - vyříznout v místě konektoru, který je přeci jenom trochu tlustší. Pro nalepení nazpátek jsem si pomohl trochou chemoprénu, secvaknul kolíčky na prádlo a nechal zaschnout.
Et voilà, zde je výsledek:
Cisco Aironet 350 is quite good pcmcia wi-fi card well supported in linux. It's only flaw is the absence of external connector, which can be easily resolved.
My initial inspiration was an article by VK1EME, but I dare to say that my approach is more elegant and in the end more practical and prettier.
What is needed? Soldering iron (not the one using transformer, if possible, although I have forgot about it once and the card survived), solder, flux, pliers, knife, epoxy glue, female RSMA connector for 3mm cable (the chaos in R/SMA connectors is explained in depth here) - sold e.g. here, 3 mm wi-fi cable - just a few centimetres, glue and clothes pegs.
First you need to strip the plastic cover, it goes easily, just stick a knife below it and lever.
The thing next to the diodes is a U.FL connector. It's disadvantage is cost, is difficult to get and one can use it only 30 times. Perhaps it would be be better to remove it and plug the external connector instead of it, but VK1EME didn't and I didn't want to risk; it works ok, so why bother?
Use a knife (the kind that is used for cutting cardboard) to make space for further operation. Next time I would leave more plastic at the left to ease glueing the cover back.
The golden rectangle is the inner antenna. It is necessary to cut off its connection with the inner card electronics, 1mm space should be enough, but the more the better. The leads need to be sand-papered for better soldering, but be careful - the metal dust shouldn't get inside.
Tag the connector on to the cable in the usual way - solder the middle pin, put it through, put the tube around the shielding and press with pliers to make it (a bit) flat.
Cut the other end of the cable right near the connector, strip the insulation and the middle part and divide the shielding into two "plaits", if possible on a level with the connector.
Then (carefully) solder the connector so that its widest part was at in the edge of the card. The middle wire to the middle lead, shielding to the border ones. (Not sure if it's necessary, but to be sure I covered the inner antenna with a tape.)
Then seal the connector on all sides with the epoxy glue and let it dry.
The original plastic cover needs adjustation - cut out where the connector is. Then use some glue, fix it with the pegs and let dry.
Et voilà, here's the result:
Tiskni
Sdílej: