Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).
.
Ale ne, psem se myslí 230V "hub"
.
Zdroj k rádiu Sangean, transformátorový na prázdno 9,5W, s rádiem 10W.
A překvapení na závěr. Noční světélko Osram s čidlem setmění, zřejmě žlutá LED, 0,4W naměřeno zhasnuté 9,5W a rozsvícené 9,7W!Hmm, efektivita
.
Světlo na akvárko s 18 W zářivkou: 36.8 WNemáš tam náhodou dvě zářivky? Protože my v akvárku 18W zářivku máme, jenže jsou dvě
.
Aneb jak jsi prisel na to "v kuse"?
37.5 W je to same jako 37.5 Wh, ty hodiny se vetsinou pisou jen u kW, ja je tady psal i u W.37.5 km/h je to same, jako 37.5 km, ty hodiny se většinou píšou jen u km, já je tady psal i u m. To je blbost, co?
.
Jo, kdyz se nekdo specializuje na trideni brouku, muze byt dobry broukolog, a asi se bez fyziky obejde, ale to neznamena, ze je dobry biolog.Hm. Takže v podstatě záleží jen na tom, jak si nadefinujeme "dobrého biologa".
W je něco jako "průtok", kdežto Wh je něco jako "protečený objem", když to přirovnáme ke kapalině. Takže říct "žárovka žere 40 Wh" je naprostá hovadina.
W je něco jako "průtok"Tak v tomhle jsem asi fakt blbej, ale uz zacinam chapat, protoze bych ciste logicky rekl, ze "prutok" musi byt "objem za urcitou dobu". Stejne jako rychlost je vzdalenost za urcitou dobu. Viz. jedna reakce W = J/s (= energie za sekundu), ktera to povrzuje, takze jsem na spravne ceste :) Jste me tady ukecali.
Nejak tam motas jednotky, napr. notebook 0.9 kWh/24h, to bych kvuli srozumitelnosti napsal jako 0.0375 kWh nebo 37.5 Wh. Zajimalo by me, jak je takove mereni mozne, kdyz udavas 0.9 kWh/24h, to jako pracujes 24 hodin v kuse? Nebo jak jsi prisel na 24h?prostě notes za 24 hodin spotřebuje 0.9 kWh. Ten měřák se dá nastavit, aby ukončil měření po 1 a 7 dnech, takže tohle je číslo, který z něj vypadlo. Díky tomu, že ve vztahu s mým dodavatelem el.energie se kWh používá jako základní jednotka, nevidím důvod, proč ji nepoužít. No a notes se používá na brouzdání a semtam nějaký drobnosti a přes noc si kompiluje.
LCD monitor LG206WTQ: vypnutý 0.7 W, vypnutý tlačítkem (tj. nesvítí dioda) 0.7 WTo mě zaujalo.


Moje mereni podobnym dig. wattmetrem:
PC iCeleron 1.7GHz, 1x hdd, 1x dvd rom, gf4mx - 71 az 86W
PC Compaq 486 vc monitoru - 75W
Bezdratovy telefon Siemens - 3W
Televizor Panasonic Quintrix 70cm - 68W
Zarovka bodova 25W - 26W
Zarovka bodova 40W - 42W
Tiskarna ink. HP3820 - 6 az 19W
Notebook Lenovo iP1.7GHz, 80GB, 2GB,gk intel, wifi - 35 az 62W
UPS APC CS500 bez zateze, nabita - 3W
PC C2D E7400, 2GB, 3x HDD, 1x DVDRW, GF5200 PCI-e, 2x lan, 2x zvukovka, usb dvbt, bez zateze - 98W
Prenosny 3.5" sata disk, USB, ext. napajeni - 9 az 12W
PC Compaq 486 vc monitoru - 75WROFL co to je za klávesnici?
Jak se dá AT zdroj vypnout softwarově?tím vypnutý softwarově 25.5 W (AT zdroj) jsem myslel, že shodím systém pomocí 'halt'. Tak se vypnou disky a snad i pár dalších věcí, ale AT zdroj samozřejmě zůstane běžet.
Tiskni
Sdílej: