Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Na svém oblíbeném hackaday.com jsem po vlně různých hacků s platformou Arduino (Vývojová sada s procesorem ATmega168, opensource je hardware i software, soft je multiplatformní) narazil na zprávičku o stickDuino, forku Arduina, který lze zasunout přímo do USB portu. To mě, spolu s informací, že to prodávají za 20 USD, navnadilo. Dolar je dneska za ~15 Kč a to už vychází o něco líp než 770 Kč za echt Arduino Diecimila v českém shopu. Nakonec jsem se ale rozhodl pro iDuino.
iDuino se k PC připojuje pomocí USB s Mini-B konektorem (to je ten malej k digitálním foťákům apod.). Jeho velkou výhodou je maximální kombinovatelnost s nepájivými kontaktními poli.
V procesoru, který je na desce, zabírá 2kB z 16kB bootloader, díky kterému je nahrávání programů jednoduché. Ale pomocí jednoduchých triků se dá deska použít i k programování čistých procesorů, a to i Mega8, Tiny2313 a Tiny13.
Minimální objednávka už hotové desky byla 5ks. 2-3 kusy určitě využiju, ale zbylé dva klidně prodám za náklady (cca 390 Kč, ale asi k tomu přijde i DPH a clo, nechám se překvapit). Takže pokud máte někdo zájem, tak se ozvěte.
Jo a taky díky tomu jsem si dneska konečně aktivoval účet na PayPalu. Nejdřív jsem musel zavolat na linku Servis24 spořky a nastavit "limity pro transakce bez fyzické přítomnosti karty" (přes web to nejde a hodinu na pobočce se mi trávit nechtělo). Nejdřív mi slečna řekla, že to bude aktivovaný až ve středu, že jim to tak prostě v systému chodí, ale když jsem vyjádřil rozčarování, tak z ní vylezlo, že za 50 Kč to můžu mít expres za 30 minut. No tak jo. Asi za hodinu jsem to zkusil, v internetbankingu sice ještě změna nebyla, ale PayPal už mi kartu ověřil.
Tiskni
Sdílej:
Differences from the Arduino: * Shields will not 'plug in' because the physical shape is so different. You can, of course, use wires to connect the shield to the iDuino pins. * A 16MHz resonator is used instead of a crystal. This saves space and cost, and in almost all instances results in identical performance; testing has shown correct UART (serial), PWM, etc timing between -10c and +80c. * All through-hole parts except the FT232 IC. You're free to experiment and adjust the kit components.jinak by to melo bejt stejny. Ta sporitelni linka je 844 111 144, nejdriv je tam tridici automat a pak se dostanes k zivymu operatorovi. Budes jeste potrebovat ten sestimistny kod nebo co to je. Se vsim vsudy operace na 7 minut.
Arduino je uz mozne KOUPIT I V CESKU asi za 7 stovek, vice na www.arduino.cz